A. Lange & Söhne Lange 1 „25th Anniversary” [dostępność, cena]

25 lat temu w Dreźnie narodziła się jedna z zegarmistrzowskich legend. Model Lange 1 na stałe wpisał się do kanonu zegarkowego piękna, a teraz doczeka się jubileuszowej, limitowanej edycji z uchylaną klapką dekla.

24 października 1994 roku w położonym nad Łebą mieście Drezno zapisała się ważna karta zegarkowej historii. Zniszczona wojną manufaktura Lange & Sohne wróciła do żywych, a upór Waltera Lange (potomka założycieli firmy) i Güntera Blümleina (ówczesnego szefa grupy Richemont) został nagrodzony. Efektem prac były cztery premierowe modele Lange: prosta i klasyczna Saxonia, napakowany Wielkimi Komplikacjami Tourbillon „Pour Le Merite”, prostokątna, damska Arkadia oraz asymetryczne Lange 1.

Lange 1994 - (od lewej) Gunter Blumlein i Walter Lange
Lange 1994 – (od lewej) Gunter Blumlein i Walter Lange

Wszystkie te zegarki w mniejszym lub większym stopniu wyznaczyły tzw. DNA nowego Lange, ale jeden został gwiazdą wielkiego formatu. Lange 1 w momencie swojej premiery wzbudził tyleż samo kontrowersji co zachwytu – i w sumie nie trudno się domyślić dlaczego. Projekt nietypowego cyferblatu z asymetrycznym układem wskazań i bardzo dużym datownikiem jest niezwykle odważny nawet dzisiaj, choć zapewnił zegarkowi status ikony. Co takiego ma w sobie Lange 1 – o tym możecie poczytać choćby w naszym teście modelu Grand Lange 1 TUTAJ albo Lange 1 Timezone zwiedzającego Warszawę TUTAJ.

Barbakan
Lange 1 Timezone

W tym roku mija dokładnie 25 lat od premiery pierwszej „Jedynki” i, jak nie trudno się domyślić, Lange urodziny swojego dorosłego już dziecka uczci zapewne szumnie. Zwiastunem jubileuszowej gamy zegarków (która składać się będzie z szeregu modeli utrzymanych w podobnej, srebrno-niebieskiej kolorystyce i białym złocie) jest limitowany model Lange 1 „25th Anniversary”, oczywiście niemal w 100% wierny oryginałowi.

A. Lange & Söhne Lange 1 „25th Anniversary”
A. Lange & Söhne Lange 1 „25th Anniversary”

Rocznicowe Lange 1 ma 38,5 mm średnicy i 10,7 mm grubości – proporcje zegarka klasycznego na każdy nadgarstek. Kopertę zrobiono z białego złota, typowo dla manufaktury wykończonego satynowanymi bokami i polerowaniem. Od przodu, w obłym, wypolerowanym bezelu siedzi szafirowe szkiełko, dekiel zaś jest podwójny. Standardowe, szafirowe okienko w złotej ramce osłania zamykana (jak w zegarkach kieszonkowych) klapka ze złota na zawiasie, od góry ozdobiona wygrawerowaną sylwetką manufaktury w Glashütte (tej, którą odwiedziliśmy TUTAJ).

A. Lange & Söhne Lange 1 „25th Anniversary”
A. Lange & Söhne Lange 1 „25th Anniversary”

Cyferblat zegarka to połączenie srebrnej bazy i aplikacji w kolorze głębokiego, wpadającego w granat niebieskiego. Kolor ten mają również cyfry dużego datownika i oczywiście zestaw czterech wskazówek. Czasomierz, poza wskazaniem godzin i minut ma również mały (choć rozmiarowo spory) sekundnik, wskaźnik rezerwy chodu i wspomnianą już datę. Granatowy jest też pasek, przeszyty kontrastową, szarą nicią.

A. Lange & Söhne Lange 1 „25th Anniversary”
A. Lange & Söhne Lange 1 „25th Anniversary”

Mechanicznie Lange 1 „25th Anniversary” to znany już z wcześniejszych wersji, manualnie nakręcany kaliber L121.1 z 72h rezerwą chodu. Werk, oparty na projekcie oryginału ale zmodyfikowany nieco w roku 2015, ma tradycyjną dla Lange płytę ¾ z niemieckiego srebra, złote szatony i ręcznie grawerowany mostek balansu. Ten jednak, specjalnie z okazji rocznicy, otrzymał wyjątkowy grawer. Stanowi go motyw kwiatowy (jak to się ma zazwyczaj) połączony z liczbą 25 i wypełnieniem niebieskim lakierem, zaaplikowanym w uprzednio wygrawerowane rowki.

Rocznicowy zegarek Lange 1 trafi do 250 szczęśliwych klientów, bo tyle też wyniesie limitacja modelu. Za jeden trzeba będzie zapłacić 43 700 EUR (~187 860 PLN).

A. Lange & Sohne Lange 1 "25th Anniversary"

Producent A. Lange & Sohne
Nazwa modelu Lange 1 "25th Anniversary"
Ref. 191.066
Mechanizm manualny
Symbol mechanizmu L121.1
Rezerwa chodu (h) 72
Tarcza srebrna
Koperta białe złoto
Średnica (mm) 38,5
Wysokość (mm) 10,7
Pasek skórzany
Limitacja 250
Cena (PLN) 187860