A. Lange & Söhne 1815 Tourbillon Enamel Dial [dostępność, cena]

4 lata temu jako próbkę swoich zegarmistrzowskich możliwości Lange pokazało zegarek z tourbillonem oraz funkcją stopu i resetu sekundnika. Nowa, rocznicowa wersja tego modelu jest mocno limitowana i przygotowana z dopieszczeniem najdrobniejszych detali na emaliowanej tarczy.

„Zero-Reset” to w dużym uproszczeniu komplikacja mechanizmu, która pozwala na zastopowanie i jednoczesne ustawienie wskazówki sekundowej na pozycji zero. Połączenie jej z tourbillonem dodaje dodatkowego smaczku, bo oznacza ni mniej ni więcej konieczność fizycznego zatrzymywania wirującej klatki z kołem balansowym. To zaś przekłada się na możliwość precyzyjnego ustawienia zegarka, co w przypadku tourbillona (który ma poprawiać precyzję chodu) jest jakby niezbędne. Firma A. Lange & Söhne zadbała o takie rozwiązanie prezentując 4 lata temu model 1815 Tourbillon (czytaj TUTAJ) – klasyczny zegarek w niedużej kopercie z 60-sekundowym tourbillonem, który po odciągnięciu koronki stopował i resetował się automatycznie. Teraz przyszła kolej na jego jubileuszową, jeszcze bardziej luksusową wersję – w purystycznym stylu manufaktury z Glashütte.

1815 Torubillon Enamel Dial powstanie w liczbie 100 numerowanych na deklu egzemplarzy. Każdy z nich dostanie ręcznie wykonywaną, śnieżnobiałą tarczę z wypalanej emalii z namalowanymi arabskimi indeksami i wyróżniającą się, czerwoną „12”.

A. Lange & Söhne 1815 Torubillon Enamel Dial
A. Lange & Söhne 1815 Torubillon Enamel Dial

Kluczowy element klasycznego cyferblatu stanowi duży, okrągły otwór na godz.6 i wirujący w nim tourbillon z niebieskim sekundnikiem, zawieszony na wypolerowanym mostku. Stanowi on cześć ręcznie nakręcanego kalibru L102.1 z 72h rezerwą chodu, 3-Hercowym balansem, 20 kamieniami (w tym diamentem na klatce tourbillonu) i 262 ręcznie wykończonymi komponentami. Oglądać je można przez szafirowe okienko dekla.

kaliber L102.1
kaliber L102.1

Koperta 1815 Torubillon Enamel Dial ma 39,5 mm średnicy oraz 11,3 mm wysokości. Zrobiona została z platyny, wykończonej tradycyjnie u Lange polerowaniem i satynowaniem. W zestawie z paskiem ze skóry aligatora i platynową klamerką zegarek kosztuje – bagatela – 198.000EUR (~856.500PLN).

A. Lange & Sohne 1815 Tourbillon Enamel Dial

Producent A. Lange & Sohne
Nazwa modelu 1815 Tourbillon Enamel Dial
Mechanizm manualny
Symbol mechanizmu L102.1
Rezerwa chodu (h) 72
Tarcza emaliowana, biała
Koperta platyna
Średnica (mm) 39,5
Wysokość (mm) 11,3
Pasek skórzany
Limitacja 100