Zenith Academy Georges Favre-Jacot

W 2015 roku manufaktura Zenith będzie obchodziła 150. urodziny. Na tę okazję przygotowano specjalny, limitowany model z widoczną w wycięciu tarczy przekładnią łańcuchową.

Historia Zenitha sięga roku 1865, kiedy to 22-letni wówczas Georges Favre-Jacot uruchomił w Le Locle manufakturę zatrudniającą najlepszych okolicznych zegarmistrzów. Model Academy Georges Favre-Jacot, którego przygotowanie zajęło Zenithowi 2 lata, stanowi niejako hołd dla założyciela marki, ale i pokaz możliwości firmy, której siedziba wciąż mieści się w miejscu, gdzie wszystko się zaczęło – Le Locle (relację z wizyty w manufakturze znajdziecie TUTAJ).

Zacznijmy zatem od „wnętrza”, częściowo widocznego przez otwór w cyferblacie. Za napęd zegarka posłużył mechanizm z kultowej rodziny El Primero – w tym przypadku cal. 4810 z manualnym naciągiem, 50-godzinną rezerwą chodu i wyższą od standardowej (co wpływa na poprawę dokładności chodu) częstotliwością pracy wynoszącą 5Hz. Zenith zastosował również wspomnianą już przekładnię łańcuchową, która poprzez optymalne i możliwie stabilne uwalnianie energii w efekcie również polepsza precyzję pracy całości. Mechanizm mierzy 37mm średnicy oraz 5,9mm wysokości i można go zobaczyć przez przeszklony dekiel.

Zenith Academy Georges Favre-Jacot
Zenith Academy Georges Favre-Jacot

Osobiście miałem okazję zobaczyć łańcuch podobny do tego, jaki wykorzystano w modelu Zenith Academy Georges Favre-Jacot i muszę powiedzieć, że na żywo robi oszałamiające wrażenie. Trzeba niebywałej precyzji oraz cierpliwości, żeby połączyć wszystkie elementy w działającą całość. A dodajmy, że sam łańcuch ma 18cm i składa się z 575 części.

Zenith Academy Georges Favre-Jacot
Zenith Academy Georges Favre-Jacot

Od frontu, pod wypukłym szkiełkiem znajdziemy tarczę, której górną część zdominował otwór z widocznym systemem przekładni łańcuchowej i podtrzymującymi ją dwoma polerowanymi mostkami. Dolna część z kolei należy do wskazań rezerwy chodu oraz tarczki małej sekundy, w którą wkomponowano logo manufaktury. Wszystkie wskazówki są niebieszczone, natomiast nakładane indeksy pozłacane.

45mm koperta zegarka (WR30m) powstała z różowego złota i została zestawiona z brązowym paskiem ze skóry aligatora. Zenith stworzy 150 egzemplarzy – każdy w cenie około 295.000PLN.

Zenith Academy Georges Favre-Jacot
Zenith Academy Georges Favre-Jacot