ZEGAREK ROKU 2013
Witamy w czwartej już edycji naszego corocznego konkursu „Zegarek Roku” CH24.PL. Przed Wami 31 nominowanych czasomierzy – naszym zdaniem najciekawszych nowości tego roku.
To już czwarty raz, kiedy redakcja CH24.PL postanowiła uhonorować najciekawsze zegarkowe premiery minionych 12 miesięcy. Każdego roku branża prezentuje całe masy debiutantów, ale są wśród nich perełki godne wyróżnienia i nagrodzenia – i to właśnie po to powstał „Zegarek Roku”. Edycja A.D.2013 to w sumie 7 konkursowych kategorii (w tym „Wybór Internautów” i „Nagroda Specjalna Jury”) i 31 wyróżnionych czasomierzy. Wybierającymi byli, poza CH24.PL (czyli Tomaszem Kiełtyką i Łukaszem Doskoczem) także Dariusz Chlastawa (prezes Stowarzyszenia KMZiZ) oraz trójka znakomitych dziennikarzy branżowych: Elizabeth Doerr (WorldTempus, Forbes), Kristian Haagen (Timegeeks, 00/24 WatchWorld) i Miguel Saebra (Espiral do Tempo, Wordltempus).
Zegarek klasyczny to czysta forma i elegancja, jaką znajdziemy w każdym z wyróżnionych modeli, od pięknego, złotego Baume&Merciera przez Frederique Constanta z fazami księżyca, ultra-cienkiego platynowego Jaeger-LeCoultre, nowe wcielenie ikonicznej Calatravy od Patek Philippe i wreszcie małego, ale pięknego Rolexa Day-Date z rodowaną tarczą.
Zegarki sportowe są dokładnym przeciwieństwem klasyki, choć tegoroczni nominowani zachowują stylistyczną powściągliwość. Wyróżniona piątka to cały przekrój: od tradycyjnych inspiracji jak błękitny Tudor Heritage Chrono i Bell&Ross Sport Heritage Chrono po innowacyjne materiały jak ceramika w Audemars Piguet Royal Oak Offshore Diver Ceramic i Omedze Speedmaster „Dark Side of the Moon” czy cermet w Jaeger-LeCoultre Deep Sea Chronograph.
Komplikacje to esencja zegarmistrzowskiej sztuki – choć dla znakomitej większości nieosiągalne, fascynują niezmiennie swoją kompleksową mechaniką i misterną precyzją. Tegoroczne cudeńka to Grande Complication od Lange&Söhne (najbardziej skomplikowany zegarek w historii marki), wieczny kalendarz w wydaniu Francoisa-Paula Journe’a, niesamowity sferyczny Gyrotourbillon 3 z chronografem od Jaeger-LeCoultre, nieco ekscentryczny mechaniczny ptaszek w Charming Bird od Jaquet Droz i 8-dniowy, piękny Patek Philippe Gondolo.
Nie mniej fascynujące co komplikacje (a dla niektórych nawet o wiele bardziej fascynujące) są zegarkowe innowacje. 6 wyróżnionych projektów to 6 intrygujących sposobów na ożywienie tradycyjnego przecież, mechanicznego zegarmistrzostwa. I tak kolejno Antoine Martin Slow Runner to totalne zaprzeczenie pogoni za szybkością – najwolniej tykający mechanizm na rynku z wielkim, majestatycznym kołem balansowym. Constant Escapement od Girarda-Perregaux to koncepcja zapewnienia maksymalnej stabilności oparta o dość tajemniczo brzmiący efekt wyboczenia. Masterpiece Mp-05 LaFerrari to z kolei architektura potężnego silnika drogowego bolidu Ferrari, przeniesiona do koperty mechanicznego zegarka autorstwa Hublot… plus 50 dni (!) rezerwy chodu. Zupełnie inne inspiracje stały za natchnioną historią Legacy Machine 2 od Maximiliana Bussera i jego przyjaciół (czyli MB&F) oraz wykorzystującym łańcuch Logical One autorstwa Romaina Gauthiera. I wreszcie EMC od Urwerka – połączenie mechanicznego zegarka i elektronicznego komparatora chodu.
Zegarki damskie to temat coraz istotniejszy i poważnie traktowany przez branżę, czego dowodem niech będzie cała masa nowych kolekcji dedykowanych paniom oraz 5 nominowanych czasomierzy – wszystkie są mechaniczne i pochodzą z najznamienitszych szwajcarskich manufaktur. Rotonde Mystery to wysadzany diamentami, tajemniczy Cartier z transparentną tarczą. Randez-Vous Celestial to astronomiczna komplikacja Jaeger-LeCoultre w wydaniu damskim, podobnie jak Tambour Monogram Tourbillon od wielkiego domu mody aspirującego jednocześnie na zegarmistrzowską manufakturę – Louis Vuitton. Złoto-zielony Rolex Day-Date to kombinacja jakby stworzona dla kobiety ceniącej prostotę. Te o nieco bardziej poetyckiej duszy wybiorą raczej Lady Arpels Ballerine Enchantee od Van Cleef & Arpels.
I wreszcie tzw. „zegarki budżetowe” (do 10.000PLN) – czasomierze, które mają do zaoferowania bardzo wiele bez rujnowania domowego budżetu, o konieczności napadania na bank nie wspominając. Alpina Sailing Yachttimer Countdown to własny, mechaniczny moduł licznika regatowego. Longines Heritage Avigation to vintage’owy charakter we współczesnym wydaniu podobnie jak Tissot Luxury Automatic z kalibrem Powermatic o 80-godzinnej rezerwie chodu. Aquis Depth Gague jest z kolei rasowym nurkiem z głębokościomierzem – komplikacją wydawałoby się nieosiągalną w tym przedziale cenowym. I wreszcie SevenFriday P3 – najtańszy w całym konkursie czasomierz, który udowadnia, że oryginalnym, trafionym designem można osiągnąć sukces.
Więcej o nominowanych czasomierzach przeczytacie na stronach CH24.PL i specjalnej, dedykowanej stronie „Zegarka Roku 2013”. Tam też możecie oddać swój głos na Wasz ulubiony zegarek a.d.2013 – do czego serdecznie zachęcamy.
Finał tegorocznego konkursu odbędzie się 7 listopada w stylowych wnętrzach Pałacu Sobańskich, siedzibie Klubu Polskiej Rady Biznesu. Współorganizatorami „Zegarka Roku” pozostają – niezmiennie od samego początku – Klub Miłośników Zegarów i Zegarków oraz magazyn Manager MBA.
Oficjalna strona – www.zegarekroku.pl
Redakcja CH24.PL