Zegarek Roku 2013 – „a nagrody powędrują do…”
IV edycja „Zegarka Roku” CH24.PL rozstrzygnięta. Oto 7 najlepszych czasomierzy minionych 12 miesięcy, w tym ten wybrany przez Was.
To już czwarty raz, kiedy wspólnie z czwórką zaproszonych przyjaciół CH24.PL (Elizabeth Doerr, Miguelem Seabrą, Kristianem Haagenem i Dariuszem Chlastawą) postanowiliśmy wybrać najlepsze czasomierze mijającego roku. Wybór zwyczajowo prosty nie był, ale w rezultacie długich dyskusji i głosowań udało się nam wyłonić laureatów w 6 konkursowych kategoriach. Ostatniego zwycięzcę – w głosowaniu na najlepszy „Zegarek Publiczności” – wybraliście Wy. A tegoroczni triumfatorzy to…
ZEGAREK ROKU 2013 – WYNIKI
Zegarek klasyczny
W kategorii „ponadczasowości” i zegarkowej minimalistyki nasz wybór padł na nową wersję prawdziwej, czasomierzowej ikony – Calatravy od Patek Philippe. Obchodząca w przyszłym roku 185. urodziny manufaktura z Genewy na tegorocznym BaselWorld pokazała kolejną odsłonę zegarka, który dla wielu jest ucieleśnieniem perfekcyjnego designu, proporcji i elegancji. Calatrava Ref.5227 to złota koperta o średnicy 39mm, tarcza z centralnym sekundnikiem i datą oraz automatyczny, pięknie zdobiony kaliber 324, ukryty pod szafirowym deklem i złotą, zatrzaskiwaną pokrywką – zupełnie jak w starych zegarka kieszonkowych.
Zegarek sportowy
Podobnie jak w przypadku klasycznej Calatravy, tak i laureat kategorii sportowej – Omega „Dark Side of the Moon” – to nowe wcielenie prawdziwej zegarkowej legendy. Tym razem mowa o kosmicznym Speedmasterze – czasomierzu, który na rękach amerykańskich astronautów „stanął” na powierzchni Księżyca. Speedmaster „DSotM” to jednak zegarek zupełnie inny niż jego pierwowzór – a to za sprawą wysokogatunkowej ceramiki. Omega posunęła tu użycie ceramicznego kompozytu dalej, niż jakakolwiek inna manufaktura – z tego odpornego, lekkiego i czarnego jak noc materiału wykonano kopertę, tarczę, przyciski, koronkę a nawet zapięcie paska zegarka. Do tego dołóżmy manufakturowy, automatyczny kaliber 9300 z wychwytem Co-Axial, a w rezultacie otrzymujemy kapitalny czasomierz.
Zegarek z komplikacjami
Dla każdego zegarkowego pasjonata komplikacją są esencją tej mikromechanicznej sztuki – i to bez znaczenia, czy stać ich na te ultra-drogie cudeńka, czy na zawsze pozostaną one tylko w sferze marzeń. Do grona komplikacji wielkich zaliczamy cztery: torubillon, wieczny kalendarz, repetycję minutową i chronograf Split-second. Kiedy trzy z nich zawarte są w zegarku manufaktury, która dziś uznawana jest za jedną z najdoskonalszych w skali całej branży – wybór najlepszego „zegarka z komplikacjami” jest dość prosty. W roku 2013 nagroda ta wędruje do Grand Complication od A.Lange&Söhne. 50mm koperta z różowego złota kryje w sobie ręcznie nakręcany kaliber (L1902) z wiecznym kalendarzem, chronografem Split-second i repetierem w wersji Grande e Petite Sonnerie. Mechanicznie to czasomierz niemal doskonały.
Zegarek damski
Rok 2013 zapisze się historii jako przełom w wadze, jaką manufaktury przykładać zaczęły do Pań i modeli tworzonych specjalnie z myślą o nich. O ile dotychczas kobiety gustowały raczej w bogato zdobionych diamentami świecidełkach, coraz więcej dam zaczęło doceniać zegarkową mechanikę i raczej męskie podejście do tematu. Znakomitej klasy mechanicznych czasomierzy dla Pań pojawiła się w tym roku cała gama, a nasz wybór to dzieło zegarmistrzów Jaeger-LeCoultre i model Rendez-Vous Celestial. Mała, damska koperta z białego złota z diamentami kryje w sobie automatyczny, oczywiście w pełni manufakturowy kaliber JLC (809) z komplikacją Celestial – konstelacją gwiazd na półkuli północnej, znakami zodiaku i wskazaniem miesiąca.
Innowacja w zegarmistrzostwie
Jeśli klasyka jest tym, co ukształtowało zegarmistrzostwo, innowacje są tym, co je napędza i nieustannie czyni intrygującym. Kiedy wydawać by się mogło, że w mechanicznych czasomierzach wszystko zostało już powiedziane, są manufaktury udowadniające, że jest wręcz przeciwnie. Każdy z 6 nominowanych modeli prezentuje coś ponadstandardowego w dziadzienie zegarkowej mechaniki, a nasz wybór to Antoine Martin Slow Runner. Kiedy większość branżowych podmiotów prześciga się w osiąganiu maksymalnej precyzji poprzez zwieszanie częstotliwości pracy zegarkowego balansu, Antoine Martin poszedł dokładnie w przeciwną stronę, i stworzył zegarek z wielkim (dosłownie – koło balansowe ma 24mm średnicy) balansem tykającym z częstotliwością zaledwie 1 Herca. Obserwowanie pracy organu regulacyjnego mechanizmu jeszcze nigdy nie było tak hipnotyzujące, a przy tym dostępne dla mniej zamożnego pasjonata. Antoine Martin swój zegarek wykonał w stali i cenie rzędu 19.500CHF.
Zegarek do 10.000PLN
Mechaniczne czasomierze to piękna, pasjonująca i niestety bardzo droga pasja. Na całe szczęście są jednak marki, które produkują zegarki na bardzo przyzwoitym poziomie i z cenami osiągalnymi dla przeciętnie zamożnego kolekcjonera. Taki stosunek jakość/cena prezentuje każdy z nominowanych, ale zwycięzcą okazała się propozycja dokładająca do tego zestawu jeszcze jedną wartość – tzw. powiew świeżości. SevenFriday P3 – bo właśnie o nim mowa – to zaprojektowany przez Daniela Niederera i jego ekipę czasomierz w formie, która przywodzi na myśl ultra-drogie czasomierze predestynowane raczej do kategorii innowacji. Nowoczesny, niestandardowy design i pomysł w połączeniu bardzo dobrym wykonaniem i mechanicznym sercem zaowocował serią zegarków, która okazała się prawdziwym hitem.
Zegarek publiczności
I wreszcie Wasz głos w tegorocznej edycji „Zegarka Roku”. Wybierając spośród wszystkich 31 nominowanych czasomierzy wskazaliście zegarek, który łączy w sobie kilka kluczowych cech: ponadczasowość, elegancki design, manufakturowy werk, użyteczne komplikacje i bardzo atrakcyjną cenę – Frederique Constant Slimline Moonphase Manufacture. Złota koperta średnicy 42mm, skórzany pasek, automatyczny kaliber FC, minimalistyczna tarcza z analogowym datownikiem i wskazaniem fazy księżyca – oto wybór Internautów a.d.2013.
Gala wieńcząca tegoroczną edycję „Zegarka Roku” odbędzie się już po raz 3 w Pałacu Sobańskich. 7 listopada siedziba Klubu Polskiej Rady Biznesu (partnera imprezy) będzie miejscem uhonorowania zwycięskich marek i zegarków, łącznie z „Grand Prix Zegarka Roku 2013” oraz „Nagrodą Specjalną Jury”.
Współorganizatorami wydarzenia są Klub Miłośników Zegarów i Zegarków oraz Magazyn MANAGER MBA.
Więcej o Zegarku Roku 2013 czytaj na oficjalnej stronie TUTAJ.