Vacheron Constantin Historiques Cornes de Vache 1955

Na ruszających niebawem azjatyckich targach Watches & Wonders manufaktura z Genewy pokaże model, który pokochają pasjonaci tradycyjnego zegarmistrzostwa i komplikacji chronografu.

Watches & Wonders otworzy podwoje 30 września w Hong Kongu. 12 zegarkowych marek zaprezentuje swoje kolekcje gościom z całego świata już po raz trzeci, potwierdzając wagę azjatyckiego rynku dla szwajcarskiej branży zegarkowej. Część z nich przygotowuje nawet z tej okazji nowe modele i kolekcje, które właśnie powoli zaczynają oglądać światło dzienne. Propozycja Vacheron Constantin bez wątpienia zachwyci miłośników tego, co w zegarmistrzostwie najbardziej tradycyjne i klasyczne.

Ref. 6087
Ref. 6087

Cornes de Vache 1955 to nawiązujący do modelu z tego właśnie roku (Ref. 6087) manualny chronograf w charakterystycznej kopercie. Jej uszy mają kształt przypominający długie, krowie rogi. Całość, wraz z okrągłymi przyciskami i koronką, wykonano z platyny 950, ale koneserów najbardziej ucieszą zapewne gabaryty. Choć obecnie da się zaobserwować wyraźny trend zmniejszania wielkości naręcznych czasomierzy, 38.5mm średnicy to nadal rozmiar kojarzony raczej z wersjami damskimi. Vacheron zdaje się tym zupełnie nie przejmować, a w stosunku do wspomnianego oryginału koperta urosła i tak o dobre 3.5mm.

Vacheron Constantin Historiques Cornes de Vache 1955
Vacheron Constantin Historiques Cornes de Vache 1955

Kolejny vintage’owy detal to zamknięty pod szafirowym frontem cyferblat. Srebrna tarcza ma nałożone indeksy godzinowe (w tym dwa indeksy rzymskie) z 18ct białego złota i zewnętrzny ring z niebieską skalą tachymetru. Dwie usytuowane odpowiednio na godz. 3 i 9 małe tarcze to licznik 30-minutowy stopera i mały sekundnik. Czas odmierzają dwie wypolerowane, proste wskazówki. Te odpowiadające za wskazania stopera termicznie zabarwiono na niebiesko.
Mechanicznym sercem Cornes de Vache 1955 jest w 100% manufakturowy kaliber 1142 na bazie werku Lemania 2310. Purystów ucieszy najbardziej fakt, że mechanizm jest nakręcany manualnie, a brak wahnika zapewnia doskonały widok na wszystkie 164 elementy konstrukcji, oczywiście wykończone ręcznie.

kaliber 1142
kaliber 1142

Rezerwa chodu to pozom 48 godzin, a regulowany zestawem mikrośrubek wkręconych w koło balansowe wychwyt pracuje z częstotliwością 3Hz. Chronograf swoją konstrukcję opiera na kole kolumnowym, które zamocowane zostało śrubką w kształcie krzyża maltańskiego – logo manufaktury.

kaliber 1142
kaliber 1142

Zegarek opatrzony jest Pieczęcią Genewską (więcej o niej możecie przeczytać TUTAJ) i, jak wszystkie platynowe referencje od VC, zamocowany na granatowym pasku ze skóry aligatora z platynową klamerką. Co ciekawe, zegarek nie będzie stricte limitowany, a raczej ograniczony „możliwościami produkcyjnymi” manufaktury. Za egzemplarz trzeba będzie wyłożyć około 283.000PLN.

Więcej o Watches & Wonders przeczytacie TUTAJ.