Vacheron Constantin Historiques Cornes de Vache w stali [dostępność, cena]

Historiques Cornes de Vache jest wierną reedycją pierwszego wodoodpornego chronografu manufaktury sprzed ponad 6 dekad. Niebawem zegarek dostępny będzie w nowej wersji, opakowanej w stal.

Referencja 6087 ujrzała światło dzienne w roku 1955. Napędzany ręcznie nakręcanym kalibrem 492 model w małej, złotej kopercie, miał bardzo charakterystycznie uformowane uszy. Ich kształt jako żywo przypominał krowie rogi, stąd osobliwy przydomek – „Cornes de Vache”. Zegarek wyprodukowano w niewielkiej ilości i dzisiaj jest ponoć poszukiwany przez kolekcjonerów. Vacheron reaktywował CdV w kolekcji Historiques, premierowo w 2015 roku. Model mocno nawiązywał do pierwowzoru, ale zrobiony został z drogiej platyny. Później kolekcję uzupełnił wariant z różowego złota i – co było nie lada zaskoczeniem – wersja stalowa, zrobiona specjalnie dla bloga Hodinkee.

Vacheron Constantin Historiques Cornes de Vache for Hodinkee
Vacheron Constantin Historiques Cornes de Vache for Hodinkee

Ta właśnie wersja, skomponowana z szarym cyferblatem, przypadła mocno do gustu kolekcjonerom, choć do sprzedaży trafiło raptem 36 egzemplarzy, które szybko się wyprzedały. Teraz będzie sobie można sprawić, już bez stania w kolejce, stalowego CdV – zegarek w tej wersji trafi bowiem do stałej kolekcji Vacherona.

Vacheron Constantin Ref.6087 z 1955 roku
Vacheron Constantin Ref.6087 z 1955 roku

Stalowy Historiques Cornes de Vache ma 38,5 mm średnicy, 10,9 mm grubości i skromne 30 m wodoszczelności. Koperta została w całości wypolerowana, łącznie z obłymi uszami i przyciskami stopera. Pod przednim szkiełkiem z szafiru VC zamknęło szarą tarczę (z wykończeniem, które VC określa jako „aksamitne”) z dwoma małymi tarczami, ozdobionymi szlifem ślimakowym i zestawem aplikacji z białego złota. Czas odmierzają wypolerowane wskazówki. Dwie odpowiadające za wskazania stopera zabarwiono termicznie na niebiesko.

Vacheron Constantin Historiques Cornes de Vache
Vacheron Constantin Historiques Cornes de Vache

W zgodzie z oryginałem odświeżone CdV napędza ręcznie nakręcany mechanizm. Kaliber 1142 ma 48h rezerwy chodu, 3Hz balans i koło kolumnowe. Całość opatrzono Pieczęcią Genewską. Każdy ze stalowych egzemplarzy Historiques Cornes de Vache zamocowany będzie na ręcznie szytym, patynowanym pasku z włoskiej manufaktury Maison Serapian. Jeden egzemplarz to koszt 42 600 EUR (~186 000 PLN).

kaliber 1142
kaliber 1142

Vacheron Constantin Historiques Cornes de Vache

Producent Vacheron Constantin
Nazwa modelu Historiques Cornes de Vache
Mechanizm manualny
Symbol mechanizmu 1142
Rezerwa chodu (h) 48
Tarcza szara
Koperta stal
Średnica (mm) 38,5
Wysokość (mm) 10,9
Wodoszczelność 30m
Pasek skórzany