Vacheron Constantin Harmony Full Calendar, plus zestaw nowych i odświeżonych referencji [ceny]

Jubileuszowa, zaprojektowana na 260. urodziny manufaktury z Genewy kolekcja Harmony okazała się prawdziwym hitem. Nowe referencje rozbudowują linię o kolejne warianty, manufakturowe kalibry i premierowy model z pełnym kalendarzem.

Zakochaliśmy się w obłych kształtach i klasycznym designie Harmony praktycznie od pierwszego wejrzenia. Każdy, kto lubi zegarkowy vintage i świetną mechanikę zapewne odczuł to samo, kiedy kolekcja pokazana została światu w 2016 roku podczas SIHH. Inspiracji Vacheron poszukał – i znalazł – w modelu z lat 30., czerpiąc z niego beczułkowatą kopertę i jasny, elegancki cyferblat. My daliśmy wyraz naszego uznania, nagradzając Harmony Chronograph tytułami „Zegarka Klasycznego” oraz „Grand Prix” Zegarka Roku 2015.

Vacheron Constantin Harmony Chronograph - Zegarek Roku 2015
Vacheron Constantin Harmony Chronograph – Zegarek Roku 2015

W sumie 10 modeli (każdy z Pieczęcią Genewską) uzupełniło właśnie serię, a wśród nich jedna zupełna nowość – Harmony Full Calendar. Jak nietrudno się domyślić, zegarek oferuje komplikację pełnego kalendarza, czyli wskazuje aktualny dzień tygodnia, miesiąc, datę oraz aktualną fazę Księżyca. Wszystko rozplanowano ładnie i symetrycznie na srebrnej tarczy z dużymi, czarnymi indeksami arabskimi i zestawem złotych wskazówek. Data to analogowe wskazanie z niebieską wskazówką zakończoną bordowym półksiężycem i 31-dniową skalą na zewnętrznej części cyferblatu. Fazy Księżyca ulokowano w wycięciu na godz.6, zaś dzień tygodnia i miesiąca w dwóch sąsiadujących okienkach, na godz.12.

Vacheron Constantin Harmony Full Calendar
Vacheron Constantin Harmony Full Calendar

Za napęd wskazań służy automatyczny kaliber 2460 QC z dużym, giloszowanym, złotym wahnikiem. Mechanizm złożono z 308 komponentów i zaopatrzono w bęben ze sprężyną, która zapewnia 40h rezerwy chodu. Złota koperta ma 40×49.3×11.mm i 30m wodoszczelności. Do tego dwa szafirowe szkła, pasek z aligatora i cena 41.000USD (~159.000PLN).

Vacheron Constantin Harmony Full Calendar
Vacheron Constantin Harmony Full Calendar

Reszta referencji to zmienione w stosunku do modeli z początku roku, kosmetyczne detale, jak kolor czcionki, wykończenie niuansów cyferblatów i mechanizmów a także nowe materiały kopert. Harmony Tourbillon Chronograph dostał kopertę z różowego złota i nową cenę – 245.000USD (~952.000PLN).

Vacheron Constantin Harmony Tourbillon Chronograph
Vacheron Constantin Harmony Tourbillon Chronograph

Z wersji Harmony Chronograph Small Model (także ze stoperem) odjęto diamenty, tworząc w ten sposób być może najciekawszy model z całej serii. Nieduże rozmiary koperty ze złota 37×46.6×11.74mm i tradycyjna komplikacja zawarta w manualnym kalibrze 1142 to coś, co kolekcjonerzy niezmiennie cenią najwyżej. Jedyne, co może im spędzić sen z powiek, to cena – 62.200USD (~241.500PLN).

Vacheron Constantin Harmony Chronograph Small Model
Vacheron Constantin Harmony Chronograph Small Model

Wspomniany już na wstępie Harmony Chronograph z jednym przyciskiem doczekał się stylistycznego stonowania tarczy, z niebieskimi indeksami i wskazówką stopera zastąpionymi detalami w kolorze szarym. Także mechanizm potraktowano nieco bardziej standardowo, pozbywając się złotego, grawerowanego mostka balansu. Całość za 65.800USD (~255.000PLN).

Vacheron Constantin Harmony Chronograph
Vacheron Constantin Harmony Chronograph

Wreszcie najprostszy w całej serii model Dual Time teraz dostępny będzie w dwóch rozmiarach i kopercie ze złota w kolorze białym albo różowym. Paniom zostawiono mniejszy model z diamentami.

Bardziej szczegółowy opis kolekcji Harmony znajdziecie TUTAJ oraz TUTAJ.