
SIHH 2015: Vacheron Constantin Harmony
Manufaktura z Genewy tworzy mechaniczne zegarki już od 260 lat. Jak najlepiej uczcić taką rocznicę? – zupełnie nową kolekcją czasomierzy o wdzięcznie brzmiącej nazwie Harmony.
Vacheron Constantin produkuje zegarki nieprzerwanie od 1775 roku, co czyni go najstarszą, nieprzerwanie działającą manufakturą na świecie. Co istotniejsze jednak, Vacheron jako zegarmistrzostwo z najwyższej półki często umieszczany jest pośród 3 najlepszych firm w skali całej branży. I o ile ostatnimi czasy marka nie rozpieszczała nas przesadnie ciekawymi nowościami, tegoroczny SIHH (i wspomniane 260. urodziny) wreszcie przynosi to, na co czekali zapewne wszyscy. Nowa kolekcja to nowa koperta (kształt tzw. poduszeczki) i w sumie 7 nowych modeli, z w pełni manufakturowymi kalibrami, skoncentrowanymi głównie na chronografie. Inspiracją był model z końcówki lat 20. ubiegłego wieku.

Cała seria powstanie w limitowanych ilościach i ma być początkiem regularnej kolekcji przewidzianej na przyszły rok. Zegarki mają srebrne tarcze, stylowe indeksy godzinowe i nieodparcie vintage’owy charakter. Oto krótki przegląd referencji, który o zdjęcia Live uzupełnimy niebawem.
Dwa flagowe modele linii to z pewnością Tourbillon Chronograph i Ultra-Thin Grande Complication Chronograph Split-Second. Oba mają oczywiście chronograf z jednym przyciskiem, czyli taki, w którym start, stop i reset to zasługa wciśnięcia jednego i tego samego spustu. Ten zintegrowany został z koronką. W pierwszym modelu stoper połączono z tourbillonem (duża, zwieńczona maltańskim krzyżem klatka na godz. 12), w drugim ma on funkcję podwójnego sekundnika, która pozwala zmierzyć dwa międzyczasy na raz. Zasilający ten właśnie model Caliber 3500 (51h rezerwy chodu) to najcieńszy na świecie tego typu mechanizm – ma 5.2mm grubości. Cały zegarek to tylko 8.4mm wysokości, a platynowa koperta ma 42x52mm. Powstanie 10 numerowanych egzemplarzy.

Tourbillona napędza z kolei Caliber 3200 (65h rezerwy) z manualnym naciągiem i tradycyjnym, 60-sekundowym, wirującym balansem o częstotliwości 2.5Hz (18.000 A/h). Jego koperta to także platyna, wymiary 42x52x12.81mm i limitacja 26 sztuk.

Najbardziej wierny źródłu inspiracji jest model z chronografem na mechanizmie Caliber 3300, z tarczą opatrzoną skalą pulsometru. W połączeniu z centralnym sekundnikiem stopera pozwala ona zmierzyć puls.

Złota koperta (18ct różowe złoto) ma 42x52x12.81mm i brązowy pasek z aligatora. Limitacja modelu to 260 egzemplarzy.


Vacheron Constantin nie zapomniał o paniach, i to do nich skierował Chronograph Small Model ze stoperem obsługiwanym już tradycyjnie, dwoma przyciskami nad i pod koronką. Pomniejszona do wymiarów 37×46.6×11.74mm koperta to różowe złoto i diamenty na bezelu oraz limitacja identyczna, jak w chronografie z pulsometrem.


Kolekcję domyka jedyny w zestawieniu model bez stopera – Dual Time, czyli zegarek z dwoma strefami czasowymi. Zarówno model dla panów jak i dla pań napędza nowy kaliber 2460DT z automatycznym naciągiem i 40h rezerwą chodu.

Wersja męska to 40×49.3×11.43mm i do wyboru złoto białe lub różowe. Nieco mniejszy model damski ma 37×46.6×11.18mm i białe złoto z diamentami. Panowie będą mogli kupić jeden z 625, a panie jeden z 500 egzemplarzy.

A tak powstają mechanizmy.
