SIHH 2016: Vacheron Constantin Overseas [zdjęcia live, ceny]
Sportowa kolekcja Overseas genewskiej manufaktury Vacheron Constantin to jej tegoroczny produkt nr 1. Seria liczy łącznie 3 nowe mechanizmy i 5 modeli – od prostego, przez coś dla Pań, po wielką komplikację. Wszystkie opakowano w nowy, odświeżony design.
Prawie każda duża zegarkowa manufaktura z topu chce mieć w swojej ofercie zegarki, którymi byłaby w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby klientów. Ciężko jednym modelem spełnić wymagania uniwersalności, bo klasyczny garniturowiec raczej przeciętnie sprawdzi się w sportowym anturażu. Choć pojęcie „zegarek sportowy” ma bardzo szeroki zakres, jego definicja wedle Vacheron Constantin to m.in. model „222” z roku 1977 i Overseas – debiutant z roku 1996.
Oryginalnego Overseasa zaprojektowano jako stalowy, usportowiony czasomierz z inspiracjami odnoszącymi się do żeglarstwa oraz osoby podróżnika i kupca hiszpańskiego Amerigo Vespucci (jego trójmasztowy jacht grawerowano na deklu). Nowe Overseasy, przygotowane na 20-lecie kolekcji, dekle mają szafirowe, ale niezmieniony pozostał charakterystyczny, polerowany bezel. Dodatkowo do zintegrowanych uszu kopert zaimplementowano system szybkiej i intuicyjnie prostej zmiany pasków (użyty również przy zapięciu). Mechanizmy chroni wkładka antymagnetyczna, a by zadośćuczynić żeglarskiemu dziedzictwu, złote wahniki mechanizmów zdobi grawerowana róża wiatrów. Pokazana właśnie w Genewie kolekcja liczy łącznie z modelami damskimi 12 referencji. Wszystkie opatrzono Pieczęcią Genewską – legendarnym znakiem zegarmistrzowskiej jakości, który opisywaliśmy w detalach TUTAJ.
Bardzo lubię kolorystyczne zestawienie srebrnego koloru koperty i szarej tarczy (z idealnie pasującymi, niebieskimi indeksami minutowymi) i pod tym kątem właśnie dwie najciekawsze dla mnie nowości to modele Ultra-Thin – prosty automat z dwiema wskazówkami i wersja z wiecznym kalendarzem. Pierwsza ma 40mm kopertę z 18ct. białego złota (7.5mm grubości) i automatyczny kaliber 1120 z 40h rezerwą chodu.
W Perpetualu pracuje z kolei werk o numerze 1120QP, czyli baza z wersji Ultra-Thin plus moduł komplikacji wiecznego kalendarza. Koperta modelu ma nieco większe 41.5mm średnicy oraz 8.1mm grubości. Na szarym cyferblacie ze szlifem słonecznym rozlokowano wskazania daty, dnia tygodnia, miesiąca (razem z licznikiem lat przestępnych) oraz faz Księżyca.
Oba modele Ultra-Thin mają złote bransolety z ogniwami w formie połowy Krzyża Maltańskiego, logo Vacheron Constantin.
Nowy, manufakturowy kaliber chronografu – 5200 – znajdziemy w dwóch wersja Overseas Chronograph, w stali albo różowym złocie. Mechanizm jest automatyczny, ma 42h rezerwy chodu, koło kolumnowe i datę na wysokości godz.4:30. Nieco większy niż w modelach płaskich rozmiar koperty to w tym wypadku 42.5mm średnicy oraz 13.7mm grubości.
Stalowa wersja oferuje lakierowany na niebiesko lub srebrno cyferblat, w wersji złotej dostępna jest tylko ta druga opcja. Dodatkowo Overseas Chrono w stali ma w zestawie aż 3 paski: masywną bransoletę ze szczotkowanymi ogniwami, pasek ze skóry aligatora oraz gumę z ciekawą fakturą. W złocie bransolety brak.
Nowy werk dostała również wersja automatyczna Overseasa. Kaliber 5100 ma 60h rezerwę naciągu, datę na godz.3 i centralny sekundnik. Umocowano go w bardzo przyjemnie ukształtowanej kopercie o średnicy 41mm i wysokości 11mm, również w opcji z dwoma wariantami tarczy (niebieska, srebrna) i trzema paskami. Wersja w różowym złocie ma srebrny cyferblat i dwa brązowe paski: skórę i gumę.
Kolekcji Overseas 2016 dopełnia Small Model, czyli wersja dla Pań (36mm średnicy). W wariantach ze stali i złota z diamentami oraz małą sekundą na godz.9 tarczy pracuje ostatni z trzech nowych kalibrów VC – 5300. Jego automatyczny naciąg gwarantuje 44h rezerwy chodu.
A tak przedstawiają się oficjalne ceny nowych Overseasów:
Overseas Perpetual Calendar Ultra-Thin: 101.000Euro (~454.000PLN)
Overseas Ultra-Thin: 61.400Euro (~276.000PLN)
Overseas Chronograph w stali: 31.900Euro (~143.400PLN)
Overseas Chronograph w złocie: 54.000Euro (~242.800PLN)
Overseas Automatic w stali: 22.100Euro (~99.300PLN)
Świetny arytykuł, zresztą jak zawsze. Osobiście daze wielkim szacunkiem manufakture VC ale 100 tyś zł za zegarek w stali nawet jeśli nazywa się Vacheron…..bym poprostu nie wydal takich pieniedzy…..natomiast na garniturowca w złocie bądz w platynie- jaknajbardziej.
Swietny arytykul jak zawsze ale sportowy Vacheron – to poprostu nie pasuje. Kwestia gustu ale 100 tys zl za zegarek w stali???