SIHH 2014: Officine Panerai (LIVE)
Tegoroczną prezentację nowości włoskiego producenta poświęcono w przewadze chronografom z kolekcji Radiomir oraz prostym w formie Luminorom z 8-dniową rezerwą chodu.
Radiomir 1940
W 1943 roku przedstawiciele Officine Panerai (OP) po raz pierwszy zaprezentowali Włoskiej Marynarce Wojennej swój chronograf – Mare Nostrum (przez kolejne lata w warsztatach w Neuchatel powstało mnóstwo modeli z tą użyteczną komplikacją m.in. Chrono Flyback, Chrono Regatta Countdown, Chrono Monopulsante, Chrono Rattrapante). Od tej dekady pochodzi nazwa kolekcji Radiomir 1940, którą zasiliły właśnie 3 nowe czasomierze o średnicy 45mm (WR50m). Łączy je wspomniana komplikacja chronografu, układ tarczek oraz skala tachymetru. Różni design cyferblatu i materiał koperty.
I tak wersja w czerwonym złocie otrzyma brązową tarczę typu California (kombinacja cyfr arabskich i rzymskich) znaną z Radiomira z 1936 roku. Wersja w platynie to cyferblat o strukturze kanapki (sandwich) i kolorze kości słoniowej z indeksami w postaci okrągłych kropek. Takie same indeksy ma czarna tarcza wersji w białym złocie.
Kaliber zastosowany w nowych PAMach to OP XXV na bazie kalibru 13-22 Minervy. Wybór mechanizmu ma wskazywać na trwający od lat 20. minionego wieku związek obu firm (Minerva już wtedy dostarczała werki do florenckich warsztatów Panerai). Sam OP XXV to ręcznie nakręcany kaliber z chronografem z kołem kolumnowym, regulatorem w postaci łabędziej szyi, z polerowanymi i fazowanymi elementami oraz mostkami ozdobionymi wzorem Côtes de Genève. Wszystko to widać przez przeszklony dekiel. Szkiełko zabezpieczające Radiomiry od góry to 2,8mm Plexiglas®. Panerai w komplecie dostarcza drugie szkiełko, a jego wymiana w autoryzowanym butiku jest bezpłatna.
Zegarki objęte są limitacją – wersje w złocie do 100szt.,a ta w platynie do ilości o połowę mniejszej.
Luminor Base 8 Days & Luminor Marina 8 days
2014 rok przyniesie 3 nowe modele z linii Luminor Base. Będą to klasyczne dwuwskazówkowce: z czarną tarczą w stalowej kopercie (PAM560), z białą tarczą w stalowej kopercie (PAM561) oraz z brązową tarczą w tytanowej kopercie (PAM562). We wszystkich przypadkach w 44mm obudowie znajdzie się mechanizm P.5000. Ten wykonany w warsztatach Panerai kaliber ma 4.5mm grubości, glucydurowy balans, system antywstrząsowy KIF Parechoc® i 8-dniową rezerwę chodu, którą zapewniają dwa bębny sprężyny. Pracuje z częstotliwością 21,600 wahnięć/h i zbudowano go ze 127 komponentów.
Luminor Marina, to z kolei wersja stalowa z białą tarczą oraz tytanowa z tarczą brązową. Obie wzbogacone o charakterystyczny dla Panerai mały sekundnik na godzinie 9. Za napęd odpowiada opisany przed momentem werk P.5000.
I drobny, acz istotny szczegół – „postarzane” paski, z którymi zestawiono 8-dniowe Luminory (są świetne!).
Luminor 1950 Left-Handed 3 Days
Prosty, dwuwskazówkowy model dla osób leworęcznych – Luminor 1950 Left-Handed 3 Days PAM557 – opisywaliśmy już TUTAJ.
Drugim debiutantem w tej kolekcji został Luminor 1950 Chrono Monopulsante Left-Handed 8 Days Titanio PAM579. Właściwie sama nazwa skrywa już większość niezbędnych informacji. W 47mm kopercie (WR100m) z tytanu zamknięto ręcznie nakręcany mechanizm P.2004/9 z chronografem obsługiwanym jednym przyciskiem (na godz. 2). Pracujący z częstotliwością 28,800 wahnięć/h werk zapewnia spore 8 dni rezerwy chodu (wskaźnik widoczny od strony dekla) uzyskiwane z 3 bębnów sprężyny.
Cyferblat to – prócz charakterystycznych dla PAMów dużych indeksów 3, 6, 9 i 12 – dwie tarczki: mała sekunda na godz. 3 i nieco mniejszy 30-minutowy licznik stopera na godz. 9. Koronka, wraz z zabezpieczającą ją konstrukcją, umieszczona została po lewej stronie koperty.
Pocket Watches
Kolekcja Panerai to nie tylko zegarki naręczne ale również kieszonki. W tym roku paleta tego rodzaju modeli wzbogaci się o dwie referencje: PAM447 (czerwone złoto) oraz PAM529 (białe złoto). Oba mierzące 50mm średnicy zegarki napędzać będzie mechanizm P.3001/10 (6.3mm grubości, 21 kamieni, glucydurowy balans, 21,600 wahnięć/h, system antywstrząsowy Incabloc®, rezerwa chodu 72h, dwa bębny sprężyny, 210 komponentów).
Tarcza modelu w białym złocie jest czarna, a ta z wersji w czerwonym złocie – brązowa. Aby nadać aury wyjątkowości, do obu kieszonek dołączony zostanie łańcuszek sygnowany logo OP, z opatentowanym kształtem ogniw.
Pendulum Clock
Biurkowy zegar od Panerai to hołd złożony Galileuszowi – astronomowi, astrologowi, matematykowi, fizykowi i filozofowi. Galileo Galilei udowodnił właściwość wahadła polegającą na niezależności okresu drgań od jego amplitudy (nazwaną izochronizmem). Odkrycie to pozwoliło w XVII wieku zredukować dobowy błąd pomiaru czasu z minut do sekund.
Pendulum Clock bazuje na projekcie florenckiego zegarmistrza Eustachia Porcellotti’ego z 1887 roku. Wersja A.D.2014 ma 35,6cm wysokości, 18,5cm szerokości i 11,1cm głębokości. Nakręcany specjalnym kluczem zegar może pracować nieprzerwanie przez 8 dni. Taką rezerwę chodu gwarantuje bęben sprężyny widoczny w połowie wysokości konstrukcji.
W przypadku zegarów z wahadłem niezwykle ważne jest ich precyzyjne ustawienie – idealnie w poziomie. Dlatego pod płytką umieszczoną w drewnianej podstawce znajduje się „bańka” znana z poziomic, a samej regulacji dokonuje się wykręcanymi nóżkami.
Pendulum Clock będzie limitowany do 30 numerowanych egzemplarzy.