SIHH 2013: Nowości od Cartiera

Za niespełna 3 tygodnie na genewskim SIHH oficjalnie zadebiutują trzy nowe modele Cartiera: Calibre de Cartier Chronograph, Rotonde de Cartier Perpetual Calendar Chronograph oraz Ballon Bleu Tourbillon.

Znana dobrze płci pięknej – za sprawą produkcji przepięknej biżuterii – firma Cartier od kilku lat zaczyna spędzać sen z powiek „zegarkowej konkurencji”. Produkcja czasomierzy opartych na własnych mechanizmach, stawianie na innowacje poprzez tworzenie konepcyjnych czasomierzy (model ID Two zwyciężył w jednej z kategorii naszego konkursu „Zegarek Roku”) czy powierzenie opieki nad działem czasomierzy Carole Forestier-Kasapi (nagrodzonej w 2012 na GPHG statuetką dla najlepszego zegarmistrza) to kroki, które jasno wskazują, że obrana przez genewską manufakturę ścieżka jest właściwa. Problemem Cartiera jest silna konotacja z produkcją biżuterii (podobnie jak Montblanc i instrumenty piśmiennicze). Uważam, że skojarzenia takie są dla marki krzywdzące, a pozbycie się uprzedzeń pozwoli wielu osobom dostrzec jak wspaniałe zegarki powstają w warsztatach firmy.

23 Salon International de la Haute Horlogerie, który rozpocznie się pod koniec stycznia, przyniesie sporo nowości. Także tych od Cartiera. Wśród nich znajdą się trzy czasomierze, które z pewnością warto poznać: Calibre de Cartier Chronograph, Rotonde de Cartier Perpetual Calendar Chronograph oraz Ballon Bleu Tourbillon.

Calibre de Cartier Chronograph

Cartier - Calibre de Cartier Chronograph
Cartier – Calibre de Cartier Chronograph
Cartier - Calibre de Cartier Chronograph
Cartier – Calibre de Cartier Chronograph

Linia Calibre de Cartier wzbogaci się o sportowy model z chronografem, bazujący na in-house’owym werku. Zegarek dostępny będzie w 42mm kopercie z różowego złota lub stali, na bransolecie albo skórzanym pasku. Siedmiokątną koronkę wysadzaną szafirem ulokowano w otoczeniu rozpoznawalnych dla tej rodziny Cartiera elementów, które ją zabezpieczają. Tarcza czasomierza ma kolor srebrny, a jej zewnętrzną część oraz tarczki chronografu – 30-minutową na godz. 3 oraz 12-godzinną na godz. 9 – udekorowano wzorem ślimakowym. Ringi okalające totalizatory wykonano z materiału korespondującego z „obudową”. Natomiast jedno z bardziej przydatnych wskazań – datę – można odczytać z okienka na godz. 6, którego kształt jest charakterystyczny dla całej linii Calibre de Cartier.

Cartier - Calibre de Cartier Chronograph - dekiel
Cartier – Calibre de Cartier Chronograph – dekiel
Mechanizm 1904-CH MC
Mechanizm 1904-CH MC

Mechanicznym sercem opisywanego czasomierza jest wspomniany wcześniej, manufakturowy kaliber z automatycznym naciągiem 1904-CH MC. To wykończony wzorem Côtes de Genève chronograf z kołem kolumnowym, pracujący z częstotliwością 4Hz.

Rotonde de Cartier Perpetual Calendar Chronograph

Rotonde de Cartier Perpetual Calendar Chronograph
Rotonde de Cartier Perpetual Calendar Chronograph

Druga z propozycji Cartiera, to zegarek przez duże „Z” – abstrahując od designu, który zupełnie nie przypadł mi do gustu. Zamknięty w 42mm kopercie z białego lub różowego złota mechanizm wyposażono w dwie komplikacje: wieczny kalendarz oraz chronograf. Pierwsza z nich jest bardzo pożądana przez kolekcjonerów, druga – strasznie popularna. Jak ktoś zauważył, zegarek może mierzyć zarówno krótkie odcinki czasu (stoper), jak i służyć pokoleniom odliczając czas i wskazując datę przez dłuuuugie lata (wieczny kalendarz). Co ważne – obie komplikacje w tym zegarku zaprojektowano i stworzono w całości w warsztatach Cartiera. Tak oto powstał werk oznaczony numerem 9423 MC (445 części, 44 kamienie), który zapewnia napęd na około 48 godzin.

Mechanizm 9423 MC
Mechanizm 9423 MC

Ballon Bleu Tourbillon

Cartier Ballon Bleu Tourbillon
Cartier Ballon Bleu Tourbillon

Ostatnia z propozycji genewskiej manufaktury to zegarek ze wskazaniami czasu w dwóch strefach, które wdrożono w ciekawy sposób. Godzinę czasu domowego odczytać można z tarczki na godzinie 2, a tę dla czasu w wybranej strefie – z tarczki na godz. 10. Oba wskazania zrealizowano za pomocą tzw. skaczącej wskazówki godzinowej (jumping hour). Wspólnym mianownikiem łączącym dwie tarczki i pozwalającym na dokonanie dokładniejszego odczytu jest centralna wskazówka minutowa – jedna dla całego czasomierza.

Inspirowany zegarkiem kieszonkowym Ballon Bleu Tourbillon ma godny kieszonki także rozmiar – spore 46mm. Dostępny będzie w limitowanej ilości 50 egzemplarzy w różowym złocie i 50 w białym złocie. W obu przypadkach zestawiono go z paskiem ze skóry aligatora.

Cartier Ballon Bleu Tourbillon
Cartier Ballon Bleu Tourbillon

Jako „zasilanie” całości zastosowano kaliber 9456 MC z tourbillonem opatrzony Pieczęcią Genewską. Regulacji czasu w lokalnej strefie dokonuje się za pomocą koronki, natomiast w drugiej strefie – przy użyciu przycisku zlokalizowanego na godz. 10.

Wybrane nowości opiszemy dokładniej po SIHH 2013.

źródło: Cartier
opracowanie: Tomasz Kiełtyka