SIHH 2012: Rotonde de Cartier Cadran Lové

Podczas tegorocznego SIHH manufaktura Cartier zaprezentuje nowy męski model z „górnej półki”. Mowa o perfekcyjnie wykończonym, wyposażonym w tourbillon czasomierzu Rotonde de Cartier Cadran Lové.

W 2011 poznaliśmy Rotonde de Cartier Astrorégulateur. Już za kilka dni w Genewie zobaczymy zegarek bazujący na opatrzonym Pieczęcią Genewską werku 9458 MC. Ręcznie nakręcany mechanizm zapewnia rezerwę chodu oscylującą wokół 50 godzin, pracuje z częstotliwością 21.600 wahnięć/h i mierzy 39×5,58mm.

Rotonde de Cartier Cadran Lové
Rotonde de Cartier Cadran Lové

Zamiast dopasowania klatki tourbillona w tradycyjny sposób – poprzez bezpieczne umieszczenie jej między mostkami i płytą mechanizmu – zegarmistrzowie z La Chaux-de-Fonds postanowili zastosować bardziej estetyczne i przyjemne dla oka rozwiązanie – latający tourbillon. Klatka faktycznie zdaje się lecieć nad mostkami i sprawia wrażenie jakby nic nie ważyła. Całość jest chroniona przed zniszczeniami na skutek wstrząsów.

Na uwagę zasługują wyrzeźbione w kopercie duże rzymskie cyfry, które opadając w stronę środka zegarka tworzą coś na kształt areny. Centralnym jej punktem jest poruszająca się klatka oraz niebieszczone wskazówki (kolorystycznie współgrające z szafirem umieszczonym w koronce). Zegarek ma 46mm średnicy i do rąk 100 szczęśliwców – bo taka jest limitacja – trafi na czarnym pasku ze skóry aligatora.

Rotonde de Cartier Cadran Lové
Rotonde de Cartier Cadran Lové

Rotonde de Cartier Cadran Lové, Calibre 9458 MC
Mechanizm: z ręcznym naciągiem 9458 MC, latający tourbillon z Pieczęcią Genewską; 17 ½ linii (39 mm); grubość: 5.58 mm; 19 kamieni; 167 części; 21,600 wahnięć/h; rezerwa chodu około 50 godzin
Koperta: z szarego złota, 46,2mm
Koronka: wysadzana szafirem
Szkiełko: szafirowe
Dekiel: przeszklony szafirowym szkłem
Wodoodporność: 30 m
Pasek: czarny, ze skóry aligatora
Klamra: regulowana, z szarego złota
Limitacja: 100 egzemplarzy

źródło: Cartier
tłumaczenie i opracowanie: Tomasz Kiełtyka