SIHH 2011: Rotonde de Cartier Astrorégulateur
Prace nad zastosowanym w zegarku Astrorégulateur kalibrem 9800 MC trwały 5 lat. Mechanizm prezentuje innowacyjne podejście do problemu kompensacji skutków grawitacji, a zastosowane w nim rozwiązania są chronione 4 nowymi patentami.
Kompensacja wpływu grawitacji zawsze była jednym z największych wyzwań zegarmistrzostwa. Przyciąganie ziemskie zakłóca izochronizm zegarka poprzez przemieszczenie środka ciężkości sprężyny włosowej. Do tej pory najbardziej powszechnym (i najstarszym jednocześnie) rozwiązaniem problemu było zastosowanie tourbillona. Jego klatka wykonuje jeden obrót wokół własnej osi w ciągu jednej minuty, przechodząc w tym czasie przez wszelkie możliwe środki ciężkości. Zastosowanie tourbillona uśrednia wszystkie błędy, znosząc w ten sposób jakiekolwiek różnice w tempie / szybkości, które występują w pozycji pionowej.
Alternatywne rozwiązanie problemu grawitacji
Projektanci i główni zegarmistrzowie manufaktury Cartier w La Chaux-de-Fonds, na czele z Carole Forestier-Kasapi, wynaleźli rozwiązanie, które stanowi alternatywę dla tourbillona.
Izochronizm zależy od regularności częstotliwości oscylacji i – jako, że jest zakłócany przez grawitację – oscylator powinien mieć jedno dokładne centrum grawitacji, które jest stałe w każdej pozycji pionowej. Cartier zaprojektował ponadto innowacyjny system antygrawitacyjny. W tym celu wykorzystano jedyny element, który zawsze wraca do tej samej pozycji w płaszczyźnie pionowej: rotor.
W kalibrze 9800 MC Astrorégulateur wychwyt, oscylator i wahadłowy sekundnik ulokowane zostały na wahniku tak, aby zachować centrum grawitacji w jednej pozycji. Regulując balans w dokładnie jednej pozycji, zegarmistrz zapewnia, że platforma mechanizmu modelu Astrorégulateur unika niepożądanego wpływu grawitacji na czasomierz we wszystkich pionowych pozycjach.
Astrorégulateur stanowi prawdziwy majstersztyk – rotor zawiera pięć razy więcej komponentów niż tradycyjna klatka tourbillona.
Nieprzewidywalne ruchy nadgarstka użytkownika powodują powstawanie różnych sił. Siły te muszą być skorygowane w celu zapewnienia stałej prędkości wychwytu. Projektanci wynaleźli w związku z tym system, składający się z dwóch mechanizmów różnicowych, które zmieniają zmienną prędkość / szybkość, przekazywaną przez nadgarstek do mikrorotora na wartość stałą. Zapewnia to dużą dokładność.
Platynowy blok bezwładności został zintegrowany z mikrorotorem czyniąc go wystarczająco ciężkim, żeby powracał do tej samej pozycji, zapewniając jednoczaśnie nakręcanie mechanizmu.
Zegarmistrz Cartier poświęca prawie 60 godzin na ręczne wykończenie werku 9800 MC. Płyta główna jest groszkowana, a mostki fazowane i ozdobione wzorem Côtes de Genève.
Niobowo-tytanowa koperta
Cartier zdecydował się na użycie koperty o średnicy 50 mm, aby pokazać pracę wyjątkowego mechanizmu. Stop niobu i tytanu zmniejsza wagę całości do zaledwie 55 g. Przyczynia się też do większej absorpcji drgań.
Informacje techniczne – Rotonde de Cartier Astrorégulateur
Koperta: niobowo-tytanowa; średnica 50 mm; koronka z tytanu lub 18ct białego złota, wysadzana szafirem o szlifie kaboszonowym
Szkiełko: szafirowe
Dekiel: przeszklony szafirowym szkłem
Wodoodporność: 30 metrów/ 100 stóp / 3 bary
Tarcza: galvanic guilloché, slate-grey colour, silvered openwork grill with sunburst effect, black transferred Roman numerals
Wskazówki: w kształcie mieczy, z niebieskiej stali
Pasek: z czarnej skóry aligatora
Edycja limitowana do 50 indywidualnie numerowanych sztuk.
Kaliber 9800 MC Astrorégulateur
Mechanizm: manufakturowy, z automatycznym naciągiem, Calibre 9800 MC; wskaźnik godzin, minut, z wychwytem umieszczonym na rotorze (w celu wyeliminowania wpływu grawitacji w pozycji pionowej); średnica – 15 ¾ linii (35.8 mm); grubość – 10.1 mm; ilość kamieni – 43; ilość części – 281; częstotliwość – 21,600 vph; rezerwa chodu – około 80 godzin; mechanizm indywidualnie numerowany;
tłumaczenie: Tomasz Kiełtyka