Seiko Prospex Twilight Blue [dostępność, cena]

Japońskie Seiko zaprezentowało właśnie kolejną limitowaną edycję divera, tym razem przygotowaną na rynek europejski oraz amerykański. Zegarek wyróżnia kolorystyka nawiązująca do barw kojarzonych ze zmierzchem.

W ilości limitowanych i specjalnych edycji Seiko już dawno przebiło całą zegarkową konkurencję. Płodni Japończycy regularnie wypuszczają kolejne zegarki i – co godne podkreślenia – spotykają się z entuzjastycznym przyjęciem kolekcjonerów. Sam mam wśród zegarkowych znajomych takich, którzy Seiko kochają miłością absolutną i na kolejne limitki czekają z wypiekami na twarzy. My na CH24.PL pisaliśmy o kilku z nich, w tym o Prospex „Dawn Grey Series”, niebieskim PADI SPB071J1, czy szybko wyprzedanym Prospex „The Black Series”. To zresztą ledwie trzy krople w całym morzu limitowanych diverów (i nie tylko) Seiko, do których dołączył właśnie model Prospex Twilight Blue.

Seiko Prospex Twilight Blue
Seiko Prospex Twilight Blue

Zegarek oparto na reaktywowanej rok temu referencji nurka z 1968 roku. Seiko pokazało na Basel 2018 jedną wierną reedycję oryginału i kilka jej współczesnych, tańszych interpretacji. Twilight Blue ma więc stalową (utwardzaną specjalną powłoką), 44 mm kopertę, wykończoną polerowaniem i satynowaniem. Od spodu kopertę zamyka pełny dekiel z charakterystyczną falą, a zakręcana koronka umieszczona jest na wysokości godz.4. Całość ma 13,1 mm wysokości i WR na poziomie 200 m.

Pod deklem pracuje automatyczny kaliber 6R15 – 3-Hercowa konstrukcja z 50h rezerwy chodu, stop sekundą i dokręcaniem z koronki.

Kombinacja kolorystyczna Prospexa Twilight Blue to wspomniane już nawiązanie do barw zachodzącego słońca. Tarcza zegarka ma odcień jasnoniebieski, opatrzony delikatnym szlifem słonecznym i zestawem nałożonych, okrągłych indeksów godzinowych. Na tarczy pojawiają się także pomarańczowe aplikacje (indeksy 5-minutowe, informacja o wodoszczelności, sekundnik), a kolor ten występuje również na aluminiowej wkładce obrotowego bezela.

Seiko Prospex Twilight Blue (SPB097J1) sprzedawane będzie na stalowej bransolecie z zapięciem nurkowym. W zestawie znajdzie się również czarny, silikonowy pasek. Zegarek dedykowany jest rynkowi europejskiemu oraz amerykańskiemu, a cena jednego egzemplarza to 1 200 EUR (~5 150 PLN).

Seiko Prospex Twilight Blue

Producent Seiko
Nazwa modelu Prospex Twilight Blue
Ref. SPB097J1
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Symbol mechanizmu 6R15
Rezerwa chodu (h) 50
Tarcza niebieska
Koperta stal
Średnica (mm) 44
Wysokość (mm) 13,1
Wodoszczelność 200m
Pasek bransoleta, gumowy
Cena (PLN) 5150