Seiko Prospex „Dawn Grey Series” Limited Edition [dostępność, cena]

Dwa limitowane modele nurków Seiko zasilą niebawem kolekcję Prospex. Inspirowane wschodem słońca nad oceanem zegarki przygotowano wyłącznie na rynek europejski.

Limitowane, budżetowe divery Seiko to zjawisko nie nowe, a w kolekcjach prawdziwych fanów marki znaleźć można co najmniej kilkanaście referencji, tworzonych na przeróżne okazje i z różnymi dedykacjami. Kiedyś Seiko większość takich modeli sprzedawało tylko na rynku japońskim, ale w momencie wyjścia na szeroki świat, stały się łatwiej dostępnym i mocno poszukiwanym towarem. Jednym z ostatnich hitów była seria opakowanych w czarne koperty Prospexów „The Black Series”, z których model Darth Turtle okazał się kolekcjonerskim hitem (jego test przeczytacie u nas niebawem). W listopadzie do sklepów trafi seria „Dawn Grey” (w wolnym tłumaczeniu „Szarość Świtu”), zainspirowana wschodem słońca nad oceanem. Co ciekawe, limitacja ta przeznaczona jest tylko na rynek europejski.

Zegarki w serii będą dwa: jeden oparty na popularnym „Żółwiu”, drugi na tzw. „Samuraju” – moim pierwszym mechanicznym Seiko, jeszcze z czasów przed CH24.PL. Łączy je ta sama, szaro-pomarańczowa kolorystyka, szkiełko Hardlex, wodoszczelność równa 200m, automatyczny kaliber z serii 4R (3Hz, 41h rezerwy chodu) i limitacja, wynosząca po 2.018 egzemplarzy każdego modelu, sprzedawanego w specjalnym kolekcjonerskim pudełku.

Automatic Diver’s SRPD01K1 „Turtle”

Bazujący na standardowej, pokazanej w roku 2016 reedycji kultowego żółwia model w wersji „Dawn Grey” ma te same parametry techniczne, co testowany przez nas obszernie SRP777. Stalowa, polerowano-satynowana, beczułkowata kopert ma 45 mm średnicy, 13,4 mm grubości, pełny dekiel, koronkę na godz.4 i nurkowy, obrotowy bezel.

Seiko Automatic Diver’s SRPD01K1 „Turtle”
Seiko Automatic Diver’s SRPD01K1 „Turtle”

Na matowej, szarej tarczy umocowano nałożone i wypełnione luminową indeksy godzinowe, okienko podwójnego datownika (data i dzień tygodnia), parę czarnych wskazówek oraz pomarańczowy sekundnik. Dawn Grey Turtle sprzedawany będzie w zestawie ze stalową bransoletą i dodatkowym, silikonowym paskiem. Cena egzemplarza to 530EUR (~2.280PLN).


Automatic Diver’s SRPD03K1 „Samurai”

W kontrze do inspirowanego vintage Turtle, mocno kanciasty i masywny Samurai prezentuje bardziej nowoczesne podejście do projektu rasowego nurka. Szczotkowana w całości koperta zegarka, zaopatrzona w duże, charakterystyczne uszy, ma 43,8 mm średnicy plus 13,4 mm grubości. Tak jak w żółwiu, tak i tu od góry wieńczy ją nurkowy bezel, ale koronka umocowana jest bardziej klasycznie, na wysokości godz.3.

Seiko Automatic Diver’s SRPD03K1 „Samurai”
Seiko Automatic Diver’s SRPD03K1 „Samurai”

Szara tarcza Dawn Gery Samurai ozdobiona została giloszowaniem i zaopatrzona w prostokątne, wypełnione luminową indeksy oraz okienko daty na godz.3. SRPD03K1 zestawione zostało tylko z satynowaną bransoletą z zatrzaskiwanym zapięciem. Jedna sztuka to koszt 470EUR (~2.020PLN).

Seiko Prospex Automatic Diver's "Dawn Grey Series"

Producent Seiko
Nazwa modelu Prospex Automatic Diver's "Dawn Grey Series"
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Symbol mechanizmu 4R
Rezerwa chodu (h) 41
Tarcza szara
Koperta stal
Wodoszczelność 200m
Pasek bransoleta, kauczukowy
Limitacja 2018