Recenzja Seiko Prospex Diver’s SRP777 [zdjęcia live, cena]

Mechaniczne divery Seiko to chyba najlepsza budżetowa propozycja zegarka w skali całej branży. Reaktywowany „Żółw” ma wszystko, czego można by oczekiwać za tak niewygórowane pieniądze…

Historia dostępnych praktycznie na każdą kieszeń nurków Seiko jest tak bogata, że moglibyśmy jej spokojnie poświęcić cały, osobny, przepastny artykuł. Jest też duża szansa, że wielu z Was zaczynało zegarkową przygodę od najtańszej „5-tki”, albo któregoś z nurków. Ba – pewnie wiele takich zegarków ciągle pozostaje w kolekcjach i nierzadko ląduje na nadgarstku. Zwykło się uważać, że tani znaczy słaby, źle wykonany, zawodny i nie wart wydawania nawet małych pieniędzy. Seiko przeczy temu praktycznie każdą referencją, od najtańszych, kultowych SKX-ów i wspomnianych „5-tek”, po modele nieco droższe. Pokazana rok temu linia SRP stanowi bezpośrednią reaktywację kultowego w pewnych kręgach modelu Ref. 6309, który triumfy święcił w drugiej połowie lat 70. ubiegłego wieku. Japońska marka wypuściła kilka wariantów, ale najbardziej „rasowy” i wierny oryginałowi jest model SRP777.

Seiko Prospex Diver's SRP777
Seiko Prospex Diver’s SRP777

Uznawany nieoficjalnie za następcę nieprodukowanej już (niestety!) linii SKX, „Żółw” ma wszelkie cechy predestynujące go do stania się kolejną ikoną, nie tylko japońskiej marki.

6309

Pierwszy diver wyjechał z japońskiej manufaktury w roku 1965. Referencja 6217 dała początek nurkowej sadze marki, a jej współczesną, choć bliską pierwowzorowi reedycję, zobaczyliśmy na tegorocznym Basel (czytaj TUTAJ). Nie mniej kultowa wśród kolekcjonerów Seiko referencja 6309 trafiła na rynek w okolicach kwarcowego kryzysu, ale że ten Japończyków nieszczególnie dotyczył (zwłaszcza, że sami go wywołali), Ci – ku zadowoleniu klientów – robili swoje. Zegarek był bardzo duży (44mm), masywny, w beczułkowatej kopercie, a na dokładkę z własnym mechanizmem automatycznym i klasą wodoszczelności 150m.

Seiko Ref. 6309 / foto: JFStraps.pl
Seiko Ref. 6309 / foto: JFStraps.pl

Dzisiaj dobrze utrzymane egzemplarze momentalnie znikają z rynku i pewnie pospołu zasługa to ich niewątpliwej klasy i reedycji. Reedycji, która jest wierna oryginałowi, z kilkoma uwspółcześniającymi zmianami. Grunt, że Seiko nie uległo pokusie korekty stylistyki, która „Żółwiowi” nadaje cały charakter.


SRP777

Kluczowym detalem „Żółwia” – tym, któremu zegarek zawdzięcza swój odzwierzęcy przydomek – jest jego duża, beczułkowata koperta, przypominająca z góry żółwią skorupę.

Seiko Prospex Diver's SRP777
Seiko Prospex Diver’s SRP777

Mierząc z lewej do prawej strony otrzymamy 44mm, mierząc z uszami to już 48mm. Do tego 13.5mm grubości daje nam kawał rasowego tool-watcha. Dużego (na ręku nawet większego, niż mówią liczby) ale nie przesadzonego – a i o jego przeznaczeniu trzeba pamiętać. Już wielokrotnie pisaliśmy o tym, jak to divery są de facto „desk-diverami”, które wody posmakują najgłębiej w basenie. Jeśli jednak nurkujecie, zegarek sprawdzi się znakomicie. Jeśli tylko w wannie, też nie będzie problemów.

Seiko Prospex Diver's SRP777
Seiko Prospex Diver’s SRP777

Zdecydowanie na plus SRP777 działa jego poziom wykonania – zwłaszcza mając na uwadze przedział cenowy (o którym, tradycyjnie, na koniec). Produkt jest niby masowy i pewnie w dużym stopniu produkowany maszynowo, ale to nie pozbawiło go estetycznych detali. Od góry koperta jest koncentrycznie szczotkowana, natomiast na bokach przechodzi w polerowanie, powtórzone na deklu z wytłoczonym w środku symbolem fali tsunami – znakiem rozpoznawczym nurków Seiko.

Seiko Prospex Diver's SRP777
Seiko Prospex Diver’s SRP777

Po prawej, na wysokości godz. 4, osadzono sporą, zakręcaną koronkę. Dzięki widocznemu od spodu koperty, małemu wgłębieniu, łatwiej się ją odkręca i odciąga w odpowiednią pozycję (dokręcenie sprężyny, ustawienie daty, dnia tygodnia oraz czasu). Warto też wspomnieć, że Seiko zdecydowało się na wywiercone otwory w uszach, w miejscu teleskopów – to wydatnie ułatwia zmianę paska, nawet bez specjalnych narzędzi. Cała konstrukcja jest wodoszczelna do 200m, i wpisana w kolekcję „PROSPEX” – czyli linię profesjonalnych tool-watchy. Ten rzecz jasna jest diverem, więc nie mogło zabraknąć nurkowego bezela.

Seiko Prospex Diver's SRP777
Seiko Prospex Diver’s SRP777

Tradycyjny, obrotowy pierścień na górze koperty ma aluminiową, czarną wkładkę, srebrne indeksy i trójkąt z małym punkcikiem z luminowy na godz.12. Obraca się – oczywiście przeciwnie do ruchu wskazówek zegara – w systemie 2 kliknięć na minutę, co daje w sumie 120 kliknięć na pełny obrót. Pracuje z odpowiednim oporem, a przy tym jest solidnie spasowany i raczej nie da się go przestawić przypadkowo. W diverze to rzecz istotna, ale na szczęście – gdyby co – najwyżej wynurzycie się za szybko, bez uszczerbku na zdrowiu. W bezelu osadzone jest szkło „hardlex”, czyli utwardzone, wytrzymałe szkło mineralne, które może szafirem nie jest, ale i tak nie powinno się uszkodzić.

W recenzowanej wersji „Żółwia” tarcza jest matowo czarna, wyraźnie dopieszczona w stosunku do tej z SKX007. Miejsce namalowanych indeksów zastąpiło 11 nałożonych indeksów z wypolerowaną, metalową ramką i zieloną luminową wewnątrz. Tak samo zrobione są wskazówki, choć te zaczerpnięto bezpośrednio z SKX, co zresztą widać po lekkiej różnicy w kolorach między nimi a indeksami. Jedyny ale jakie mam do projektu, to sekundnik, który w przeciwieństwie do oryginalnego żółwia, ma mała kulkę przeciwwagi na dolnej, nie w górnej części. W oryginale ten detal dodaje charakteru – taka mała rzecz, a cieszy.

Seiko Prospex Diver's SRP777
Seiko Prospex Diver’s SRP777

Divery mają to do siebie, że to jedne z najbardziej (jeśli nie najbardziej) funkcjonalnych i czytelnych zegarków. I z SRP777 dokładnie taki jest. Czas odczytamy w każdych warunkach, jednym szybkim rzutem oka, nawet w ciemności, dzięki świecącej jaskrawo jak latarka luminowie. Datownik (z datą i dniem tygodnia) przyda się natomiast na co dzień.

Mechanika

Jeśli lubicie to poczucie, że na ręku macie zegarek z in-housem, to i na tym polu nie będziecie rozczarowani. Seiko we wszystkich swoich modelach zwykło montować własne mechanizmy, gwarantując sobie w ten sposób niezależność. Rzecz jasna w budżetowych nurkach nie znajdziemy werków klasy Grand Seiko, ale i tak jest bardzo solidnie i zaskakująco dokładnie.

Kolekcja SRP dostała automatyczny kaliber 4R36, upgrade w stosunku do stosowanego w SKX-ach kalibru 7S26. Kluczowe, zdecydowanie ułatwiające życie zmiany, to możliwość ręcznego dokręcenia i stop sekunda. Z obu tych funkcji korzystam regularnie, a precyzyjne ustawienie czasu jest tym ważniejsze, że testowany egzemplarz chodził i chodzi ze zdumiewającą dokładnością. Nie wiem, na ile to kwestia indywidualnej regulacji, a na ile przypadku, ale średnia odchyłka przy normalnym użytkowaniu nie przekraczała 2s(!). To wynik imponujący. Więcej, to najdokładniejszy zegarek jaki posiadam. Brawo Seiko. Rezerwa chodu mechanizmu to nieco ponad 40h.

Konkluzja

Test Seiko SRP777 „Turtle” miał być początkiem serii recenzji budżetowych zegarków – świetnych i za nieduże pieniądze – ale obawiam się, że chyba zaczęliśmy z najwyższego możliwego C.

Seiko Prospex Diver's SRP777
Seiko Prospex Diver’s SRP777

Jestem wielkim fanem SKX-ów, a SRP jest jak jego prawie doskonałe rozwinięcie. Prawie, bo koperta jest jednak duża a zegarek masywny, wyraźnie bardziej niż jego starszy i mniejszy brat. Większe gabaryty nie oznaczają jednak wyraźnego dyskomfortu, zwłaszcza, że Seiko poprawiło również silikonowy pasek. Ten jest teraz miękki, przyjemny w dotyku, zapinany na ładnie wykończoną klamerkę i odpowiednio długi, by pasował na każdy nadgarstek, a nawet na nurkową piankę. Mały minus tylko za metalową szlufkę, która ma ostre krawędzie i potrafi boleśnie depilować przegub.

Seiko Prospex Diver's SRP777
Seiko Prospex Diver’s SRP777

Bardzo dobrze spisuje się mechanizm, a obsługa jest prosta i intuicyjna. Naprawdę ciężko znaleźć konkretne, znaczące wady SRP777 – tym bardziej z perspektywy jego ceny. Za testowany model trzeba zapłacić 399EUR (~1.675PLN). Za referencje z bransoletą (SRP773 i 775) o 40EUR więcej. Moim zdaniem w kategorii sportowych zegarków mechanicznych do 2.000PLN SRP ma bardzo małą – jeśli w ogóle jakąkolwiek – konkurencję. Ma za to masę vintage’owego charakteru i rasowości nurka, który powinien być jednak wierny swojemu dedykowanemu przeznaczeniu. Zapinając „Żółwia” na nadgarstku każdorazowo mam dziwną ochotę ponurkować… chociaż nigdy tego nie robiłem.

Za pomoc w realizacji sesji dziękujemy szkole nurkowania divemania.pl.
Zdjęcia: Marcin Klaban
Seiko Prospex Diver's SRP777
Seiko Prospex Diver’s SRP777

Seiko PRospex Diver's

Nazwa modelu Seiko PRospex Diver's
Ref. SRP777
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Rezerwa chodu (h) 40
Tarcza czarna
Koperta stalowa
Średnica (mm) 44
Wodoszczelność 200m
Pasek gumowy
Cena (PLN) 1675