Panerai Submersible Chrono Guillaume Néry Edition PAM00982 – SIHH 2019 [cena]

Guillaume Néry – francuski mistrz free-divingu – doczeka się dedykowanego mu zegarka Panerai. Firma zdecydowała się w tym celu wykorzystać chronograf z nurkowej linii Submersible, z licznymi, niebieskimi akcentami i szarą, teksturowaną tarczą.

Zanurzenie bez dodatkowego sprzętu na głębokość 126 metrów oraz wstrzymanie oddechu na niemal 8 minut to rekordy, które czynią Néryego jednym z niekwestionowanych króli free-divingu. Francuz – wraz ze swoją żoną Julie Gautier – promuje nurkowanie na każdy możliwy sposób, choćby poprzez serię krótkich filmów. Niektóre z nich (np. ten nakręcony na Bahamach – do zobaczenia TUTAJ) mają już kilkadziesiąt milionów odsłon i z pewnością przyczyniły się do zwiększenia popularności tego – było nie było – niebezpiecznego sportu. To z kolei sprawiło, że Guillaume Néry został właśnie jednym z przyjaciół/ambasadorów marki Panerai. Naturalnym następstwem takiego „związku” jest oczywiście specjalny zegarek – w tym przypadku to Luminor Submersible Chrono, oznaczony jako PAM00982.

Panerai Submersible Chrono Guillaume Néry Edition
Panerai Submersible Chrono Guillaume Néry Edition

Zegarek łączy w sobie charakterystyczną dla linii Submersible stylistykę, z detalami w niespotykanych dotąd barwach tzn. tarczą w kolorze nazwanym „shark gray” (szary, jak skóra rekina) oraz matowoniebieską, ceramiczną wkładką (osadzoną w tytanowym, obrotowym pierścieniu nurkowym). Wszystko w 47 mm kopercie, która dzięki temu, że powstała z tytanu – pomimo masywności nie będzie ciężka ani przytłaczająca.

Panerai Submersible Chrono Guillaume Néry Edition
Panerai Submersible Chrono Guillaume Néry Edition

Pod zabezpieczające od góry zegarek szafirowe szkiełko trafiła wspomniana już szara tarcza, której powierzchni nadano specyficzną fakturę. Na cyferblat naniesiono spore, wypełnione lumą indeksy godzinowe oraz nadrukowano podziałki – także tę małej sekundy (na godz. 9) oraz licznika godzinowego stopera (na godz. 3). Z chronografem powiązane są również dwie centralne wskazówki (niebieska, odpowiadająca za pomiar sekund i biała, zliczająca minuty) oraz zakręcane przyciski widoczne na godz. 8 i 10. Tego typu przyciski sugerują, że stoper może być obsługiwany nad powierzchnią wody, po ich odkręceniu. Z kolei brak substancji świecącej na wskazówkach chronografu sprawia, że odczyty stopera w morskich głębinach (w ciemności) nie będą możliwe. Trochę szkoda – biorąc pod uwagę dla kogo ten zegarek powstał (technicznie rzecz ujmując).

Za napęd modelu Submersible Chrono Guillaume Néry posłużył kaliber P.9100, czyli automatyczny werk z kołem kolumnowym i chronografem typu flyback. 4Hz mechanizm gwarantuje 72-godzinną rezerwę chodu, gromadzonej w dwóch, połączonych ze sobą bębnach sprężyny. Zamknięto go pod pełnym, tytanowym deklem. Ten zaś ozdobiono grawerem przedstawiającym nurkującego Néryego, jego podpis oraz osiągnięty rekord: 126 metrów.

Panerai Submersible Chrono Guillaume Néry Edition
Panerai Submersible Chrono Guillaume Néry Edition

Niemal wszystkie powierzchnie zegarka są matowe / szczotkowane, a z prawej strony koperty widać kojarzoną z PAMami, zabezpieczoną koronkę. Po jej odciągnięciu wskazówka sekundnika wskakuje na pozycję „zero” i zatrzymuje się, dzięki czemu można łatwo i precyzyjnie ustawić czas.

Panerai Submersible PAM00982
Panerai Submersible PAM00982

PAM00982 do sprzedaży trafi na niebieskim, gumowym pasku zakończonym tytanową klamrą. Cena powinna oscylować wokół 19 000 EUR (~ 82 000 PLN).

Panerai Submersible Chrono Guillaume Néry Edition

Producent Panerai
Nazwa modelu Submersible Chrono Guillaume Néry Edition
Ref. PAM00982
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Symbol mechanizmu P.9100
Rezerwa chodu (h) 72
Tarcza szara
Koperta tytan
Średnica (mm) 47
Wodoszczelność 300m