Omega Speedmaster Apollo 11 50th Anniversary – limitowana edycja w stali i złocie [cena]

Stalowy Speedmaster przygotowany dla uczczenia 50. rocznicy lądowania człowieka na Księżycu pokazuje, jak Omega łączy w swoich zegarkach nowe rozwiązania technologiczne z licznymi nawiązaniami do historii.

Rok 2019 to dla Omegi rok wyjątkowy. Firma świętuje okrągłą, 50. rocznicę pierwszego lądowania człowieka na Księżycu, która nierozerwalnie wiąże się z historią modelu Speedmaster. Dla fanów tego kultowego zegarka firma z Biel przygotowała szereg atrakcji. W styczniu dowiedzieliśmy się o reaktywacji ręcznie nakręcanego kalibru 321 (więcej o nim TUTAJ), zasilającego niegdyś pierwsze wersje Speedmastera, między innymi tę, która „wylądowała” na Księżycu. Nieco później – w marcu – Omega pokazała model Apollo 11 50th Anniversary w złocie, napędzany nowym kalibrem 3861 (do poczytania TUTAJ). Z racji limitacji (do 1014 egzemplarzy) oraz ceny przekraczającej 130 000 zł zegarek nie trafił do szerokiego grona fanów. To z kolei rodziło pytanie, czy (a raczej kiedy) Omega pokaże model w stali, będący w zasięgu finansowym wielu entuzjastów Speedy’ego.

2019 rok przejdzie również do historii jako pierwszy, w którym Omega nie uczestniczyła w targach w Bazylei. Zamiast tego część marek zrzeszonych w ramach Swatch Group zorganizowało kilkudniowe pokazy nowości pod nazwą „Time To Move”. To właśnie tam producent z Biel zademonstrował nowego, „rocznicowego” Speedmastera w oczekiwanej wersji ze stalową kopertą. Niestety, nie widzieliśmy zegarka na żywo (rynku polskiego nie uwzględniono w prezentacjach), dlatego nie dysponujemy zdjęciami ani wrażeniami „live”.

Omega Speedmaster Apollo 11 50th Anniversary
Omega Speedmaster Apollo 11 50th Anniversary

Od góry model Apollo 11 zabezpiecza szafirowe szkiełko otoczone bezelem z czarną, ceramiczną (ZrO2) wkładką. Widać na niej charakterystyczną dla Speedmastera skalą tachymetru wykonaną ze złota Ceragold. Złoto – tym razem w wersji nazywanej przez Omegę Moonshine – znajdziemy również na pierścieniu lunety oraz cyferblacie. Powstało z niego m.in. nakładane logo, indeksy oraz wskazówki (godzinowa i minutowa).

Omega Speedmaster Apollo 11 50th Anniversary
Omega Speedmaster Apollo 11 50th Anniversary

Sam cyferblat jest ciemnoszary z czarnymi subtarczkami, ma ziarnistą strukturę i łączy się z zewnętrznym, czarnym ringiem, na którym nadrukowano złotą podziałką minutową. Aby przypominać o misji Apollo 11, Omega na tarczce małej sekundy (na godz. 9) umieściła złotą sylwetkę Buzza Aldrina schodzącego z łazika na powierzchnię Księżyca. Moje oko przyciągnął jednak jeszcze jeden dodatkowy smaczek – inny indeks na godz. 11:00. Niby drobny detal, a cieszy.

Omega Speedmaster Apollo 11 50th Anniversary
Omega Speedmaster Apollo 11 50th Anniversary

Dekiel zegarka ma swoją strukturą przywodzić na myśl powierzchnię Księżyca, na której – w centralnej części – widać odciśniętą stopę astronauty. Całość otacza słynne zdanie, wypowiedziane przez Neila Armstronga: „one small step for a man, one giant leap for mankind”, czyli „to mały krok dla człowieka, a wielki skok dla ludzkości”. Na deklu nie zabrakło standardowych inskrypcji typu NAIAD LOCK, Co-Axial Master Chronometer, czy numer limitacji.

Koperta nowego Apollo 11 ma 42 mm średnicy, klasę wodoszczelności 50 m i zestawiono ją ze stalową bransoletą. Środkowe ogniwa są szczotkowane, a zewnętrzne polerowane przez co przypomina trochę tę wykorzystaną w ref. 105.012 Buzza Aldrina. Opcjonalnie w zestawie znajdzie się również pasek Velcro z czarną warstwą z korka. W związku z tym, że korek ma unikatową strukturę, każdy z egzemplarzy będzie inny.

Omega Speedmaster Apollo 11 50th Anniversary
Omega Speedmaster Apollo 11 50th Anniversary
Omega Speedmaster Apollo 11 50th Anniversary

Na uwagę zasługuje też pudełko, przygotowane w formie walizeczki. Złożone z kilku warstw opakowanie, poza samym zegarkiem zawiera również miniaturę księżycowego łazika, wspomniany pasek wraz z narzędziem do jego zmiany oraz dwie naszywki – Apollo 11 i 50th Anniversary.

Omega Speedmaster Apollo 11 50th Anniversary powstanie w ilości 6969 egzemplarzy. To dużo, ale widać firma wyszła z założenia, że każdy powinien móc kupić zegarek przygotowany na tak wyjątkową okazję. Czasomierze trafią do butików marki w lipcu, w cenie 37 800 PLN.

Omega Speedmaster Apollo 11 50th Anniversary Limited Edition

Producent Omega
Nazwa modelu Speedmaster Apollo 11 50th Anniversary Limited Edition
Ref. 310.20.42.50.01.001
Mechanizm manualny
Symbol mechanizmu cal. 3861
Rezerwa chodu (h) 48
Tarcza czarna
Koperta stal
Średnica (mm) 42
Wodoszczelność 50m
Pasek bransoleta
Limitacja 6969
Cena (PLN) 37800