
Omega De Ville Prestige – trzecia generacja klasyków [dostępność, cena]
Linię klasycznych zegarków De Ville Prestige poddano metamorfozie – Omega zaoferuje je w całej gamie rozmiarów, materiałów, kolorów tarcz oraz wykończenia. Ponadto mechaniczne wersje zasilą kalibry z certyfikatem Master Chronometer.
Nazwa De Ville po raz pierwszy pojawiła się w kontekście zegarków w październiku 1960 roku, jako część kolekcji Seamaster. Odnosiła się do eleganckich, prostych modeli, które śmiało moglibyśmy dziś określić mianem „garniturowców” (co podkreślał jeden ze sloganów: „Omega tak smukła, że otula twój nadgarstek”). Jako że w latach 60. XX wieku coraz większą popularność zdobywały divery, linię Seamaster postanowiono zarezerwować właśnie dla zegarków nurkowych, a klasyki z De Ville wydzielono w 1967 roku jako zupełnie odrębną kolekcję. Kolejna dekada przyniosła jej nagrodę Grand Prix Triomphe de l’Excellence Européenne, która przełożyła się na znaczący wzrost rozpoznawalności.
W 1994 roku na rynku pojawiły się pierwsze modele De Ville Prestige (DVP). Zegarki wyróżniały się kilkoma charakterystycznymi rozwiązaniami, takimi jak złożona z wielu rzędów ogniw bransoleta oraz koperta o kształcie „triple-apple bassine”. Te elementy towarzyszyły również drugiej generacji DVP z 2012 roku, w których wykorzystano werki z certyfikatem chronometru oraz opracowany przez George’a Danielsa wychwyt współosiowy Co-Axial. 2022 rok przynosi trzecią odsłonę kolekcji. Na początek Omega przygotowała 6 referencji, które różni zarówno materiał koperty, kolor tarczy, rozmiar, jak i użyty mechanizm.
Omega De Ville Prestige 41 mm Power Reserve & Small Seconds
Pierwszy z modeli to wariant z 41 mm kopertą z polerowanej stali, w której zamknięto tarczę w nowym, niebieskawym odcieniu. Jej lekko wypukła powierzchnia została udekorowana charakterystycznym, niepowtarzalnym wzorem oraz szczotkowaniem. Idąc od zewnętrznej strony cyferblatu zobaczymy wąską podziałkę sekundową w stylu railroad i nakładane indeksy godzinowe (naprzemiennie rzymskie cyfry i kulki). Centralna część projektu to tarczka małej sekundy (na godz. 9), wskaźnik rezerwy chodu wraz z okienkiem daty (na godz. 6), a także logo Omegi oraz napis, zdradzający co zegarek ma „pod maską”.

Mowa o widocznym przez transparentny dekiel kalibrze 8810, czyli taktowanym na 3,5 Hz werku z automatycznym naciągiem, wychwytem współosiowym Co-Axial, certyfikatem Master Chronometer (gwarantującym podwyższoną odporność na pola magnetyczne) oraz rezerwą chodu na poziomie 55 godzin.

Omega De Ville Prestige 41 mm Power Reserve & Small Seconds (ref. 434.13.41.21.03.001) sprzedawany będzie na skórzanym pasku w cenie 27 700 PLN.
Omega De Ville Prestige 41 mm Small Seconds
Drugi z modeli to elegancki klasyk, w którym 41 mm kopertę ze złota Sedna połączono z niebieską, ozdobioną szlifem słonecznym tarczą. Podobnie jak poprzednio, tak i tu cyferblat jest wypukły i trafiły na niego nakładane, złote indeksy oraz okalająca całość, nadrukowana podziałka sekundowa. Wskazania godzin i minut uzupełnia tarczka małej sekundy oraz datownik.

Mechanicznym sercem zegarka jest kaliber 8802. Podobnie jak poprzednio, werk jest certyfikowany przez METAS, bazuje wychwycie Co-Axial i zapewnia 55 godzin rezerwy chodu. Omega De Ville Prestige 41 mm Small Seconds (ref. 434.53.41.20.03.001) na skórzanym pasku kosztować będzie 65 300 PLN.
Omega De Ville Prestige 40 mm
Kolejny wariant łączy stal ze złotem Sedna – zarówno w przypadku polerowanej koperty, jak i zbudowanej z wielu ogniw bransolety. Tym razem Omega postawiła na minimalizm – srebrzystą tarczę, złote wskazówki i aplikowane indeksy oraz widoczne w dolnej części okienko daty.

Omegę De Ville Prestige 40 mm (ref. 434.20.40.20.02.001) w opcji bi-color wyceniono na 43 400 PLN.
Omega De Ville Prestige 34 mm, 30 mm, 27,5 mm
Ostatnie trzy propozycje przygotowano głównie z myślą o Paniach. Pierwszy z zegarków otrzymał lawendową, szczotkowaną tarczę, na której rolę indeksów pełnią nakładane, arabskie cyfry oraz diamenty. Poza czasem z cyferblatu odczytamy również aktualną datę. Za wskazania odpowiada kaliber 8800.

De Ville Prestige 30 mm to wariant bi-color ze srebrzystobiałą tarczą i nadrukowaną na niej bliżej centralnej części podziałką minutową. Zegarek zestawiono z bransoletą, a pod pełnym deklem zamknięto kwarcowy mechanizm.

Ostatnia i najmniejsza ze wszystkich wersji to jednocześnie wersja najbardziej biżuteryjna. Koperta i bransoleta zegarka powstały w całości z 18-karatowego złota Sedna. Projekt dopełnia wysadzany diamentami bezel oraz tarcza wykonana z białej masy perłowej.
