Montblanc wprowadza brąz do kolekcji 1858 – SIHH 2017 [zdjęcia live, ceny]

1858 to nazwa kolekcji, w ramach której Montblanc przedstawia swoje reinterpretacje militarnych zegarków Minervy z lat 30. minionego stulecia. Trzy nowe modele – prosty automat, wersja z GMT oraz limitowana edycja z chronografem – otrzymały koperty z elementami wykonanymi z brązu.

1858 w nazwie linii czasomierzy MB odnosi się do roku, w którym w szwajcarskim Villeret powstała Minerva. Znana z produkcji wspaniałych mechanizmów manufaktura jest dziś częścią firmy Montblanc. W ramach wspomnianej linii powstają zegarki w stylu vintage, nawiązujące do bogatej historii Minervy – zwłaszcza do lat 30. i 40. XX wieku, kiedy to w Villeret wyspecjalizowano się w produkcji militarnych modeli dla pilotów. Do tej pory w ramach rodziny zegarków 1858 Montblanc pokazał model z chronografem i prosty zegarek z małą sekundą. Teraz dołączą do nich czasomierze, w których przy budowie koperty sięgnięto po coraz bardziej popularny ostatnio brąz. W przypadku Montblanca to pierwsza kolekcja bazująca na tym materiale. Firma zdecydowała się na wykorzystanie stopu o dość jasnej barwie, ale warto pamiętać, że każdy element z brązu z czasem pokrywa się patyną, zyskując unikatową fakturę.

Montblanc 1858 Chronograph Tachymeter Limited Edition Bronze

Montblanc 1858 Chronograph Tachymeter Limited Edition
Montblanc 1858 Chronograph Tachymeter Limited Edition

Flagowym modelem z trójki nowości jest chronograf ze skalą tachymetru, który w wersji z kopertą ze złota opisaliśmy TUTAJ. Teraz złoto zamieniono na brąz, a czerń tarczy zastąpiła powierzchnia w kolorze szampańskim. Ze względu na niepożądaną reakcję brązu ze skórą, dekiel zegarka wykonano z antyalergicznego tytanu (pokrytego lekką warstwą brązu). Podobnie jak poprzednio sporo elementów stanowi nawiązanie do wersji z lat 30. XX wieku – począwszy od logotypu i charakterystycznej czcionki wykorzystanej do naniesienia luminescencyjnych, arabskich cyfr, przez koronkę, po kształt wskazówek (tzw. cathedral) wypełnionych sporą ilością lumy w kolorze beżowym.

Calibre MB M16.29
Calibre MB M16.29

Wewnątrz 44mm koperty zamknięto piękny, ręcznie nakręcany mechanizm z jednoprzyciskowym chronografem (monopusher) z kołem kolumnowym. Patrząc na werk trudno nie dostrzec podobieństwa do oryginału stworzonego w Villeret dekady temu. Minerva MB M16.29 – bo tak nazywa się mechanizm – to pracująca z częstotliwością 2,5Hz (18.000 wahnięć/h) konstrukcja ze słynnym mostkiem w kształcie litery V (znak rozpoznawczy Minervy), gwarantująca 50h rezerwy chodu. We wspomnianym kalibrze Montblanc po raz pierwszy zastosował pozłacane elementy, które nadały ponad 38-milimetrowemu kalibrowi (to więcej niż niejeden klasyczny czasomierz!) wygląd spójny kolorystycznie z pozostałą częścią zegarka.

Montblanc 1858 Chronograph Tachymeter Limited Edition
Montblanc 1858 Chronograph Tachymeter Limited Edition
Montblanc 1858 Chronograph Tachymeter Limited Edition
Montblanc 1858 Chronograph Tachymeter Limited Edition

Powstanie 100 egzemplarzy modelu Montblanc 1858 Chronograph Tachymeter Limited Edition Bronze. Każdy – dostarczany na włoskim, ręcznie robionym pasku ze skóry aligatora – wyceniono na 27.500EUR (~123.000PLN).

Montblanc 1858 Automatic Dual Time

Druga z nowości, to utrzymana w stylistyce linii 1858 wersja z funkcją GMT. Zrealizowano ją za pomocą dodatkowej, centralnej, szkieletowanej wskazówki (pokrytej nieco mniejszą ilością luminowy) o kształcie takim jak godzinowa. Kompozycję dopełnia widoczna w dolnej części czarnego cyferblatu tarczka małej sekundy z wkomponowanym w nią okienkiem datownika oraz umieszczony nieco powyżej osi wskaźnik dzień / noc. Wszystko zamknięto w 44mm kopercie bi-kolor tzn. główną część obudowy wykonano ze stali, a bezel i koronkę z brązu.

Montblanc 1858 Automatic Dual Time
Montblanc 1858 Automatic Dual Time

Za zasilanie modelu Montblanc 1858 Automatic Dual Time posłuży mechanizm MB 29.19 (Sellita z własnym modułem wskazania czasu w drugiej strefie) ukryty pod pełnym, grawerowanym deklem. Kopertę zestawiono z paskiem ze skóry cielaka w kolorze koniaku, a za całość przyszłym właścicielom przyjdzie zapłacić 4.990EUR (~22.500PLN).

Montblanc 1858 Automatic

Najprostszy i zarazem najbardziej przystępny cenowo z całej trójki model, to dwuwskazówkowy automat. Podobnie jak w wersji GMT, tak i tu wykorzystano 44mm kopertę z bezelem i koronką z brązu. Na czarną tarczę – prócz loga vintage – trafiły spore, wypełnione substancją świecącą cyfry arabskie pełniące rolę indeksów godzinowych oraz wskazówki „cathedral”.

Montblanc 1858 Automatic
Montblanc 1858 Automatic

Wskazania czasu napędza mechanizm MB 24.16 – 4Hz konstrukcja z 38-godzinną rezerwą chodu. Tu także mechanizm ukryto pod pełnym, grawerowanym deklem. Montblanc 1858 Automatic nie jest limitowany i pozostaje najtańszy z całej trójki – cena na metce to 3.490EUR (15.500PLN).