Montblanc wprowadza brąz do kolekcji 1858 – SIHH 2017 [zdjęcia live, ceny]
1858 to nazwa kolekcji, w ramach której Montblanc przedstawia swoje reinterpretacje militarnych zegarków Minervy z lat 30. minionego stulecia. Trzy nowe modele – prosty automat, wersja z GMT oraz limitowana edycja z chronografem – otrzymały koperty z elementami wykonanymi z brązu.
1858 w nazwie linii czasomierzy MB odnosi się do roku, w którym w szwajcarskim Villeret powstała Minerva. Znana z produkcji wspaniałych mechanizmów manufaktura jest dziś częścią firmy Montblanc. W ramach wspomnianej linii powstają zegarki w stylu vintage, nawiązujące do bogatej historii Minervy – zwłaszcza do lat 30. i 40. XX wieku, kiedy to w Villeret wyspecjalizowano się w produkcji militarnych modeli dla pilotów. Do tej pory w ramach rodziny zegarków 1858 Montblanc pokazał model z chronografem i prosty zegarek z małą sekundą. Teraz dołączą do nich czasomierze, w których przy budowie koperty sięgnięto po coraz bardziej popularny ostatnio brąz. W przypadku Montblanca to pierwsza kolekcja bazująca na tym materiale. Firma zdecydowała się na wykorzystanie stopu o dość jasnej barwie, ale warto pamiętać, że każdy element z brązu z czasem pokrywa się patyną, zyskując unikatową fakturę.
Montblanc 1858 Chronograph Tachymeter Limited Edition Bronze
Flagowym modelem z trójki nowości jest chronograf ze skalą tachymetru, który w wersji z kopertą ze złota opisaliśmy TUTAJ. Teraz złoto zamieniono na brąz, a czerń tarczy zastąpiła powierzchnia w kolorze szampańskim. Ze względu na niepożądaną reakcję brązu ze skórą, dekiel zegarka wykonano z antyalergicznego tytanu (pokrytego lekką warstwą brązu). Podobnie jak poprzednio sporo elementów stanowi nawiązanie do wersji z lat 30. XX wieku – począwszy od logotypu i charakterystycznej czcionki wykorzystanej do naniesienia luminescencyjnych, arabskich cyfr, przez koronkę, po kształt wskazówek (tzw. cathedral) wypełnionych sporą ilością lumy w kolorze beżowym.
Wewnątrz 44mm koperty zamknięto piękny, ręcznie nakręcany mechanizm z jednoprzyciskowym chronografem (monopusher) z kołem kolumnowym. Patrząc na werk trudno nie dostrzec podobieństwa do oryginału stworzonego w Villeret dekady temu. Minerva MB M16.29 – bo tak nazywa się mechanizm – to pracująca z częstotliwością 2,5Hz (18.000 wahnięć/h) konstrukcja ze słynnym mostkiem w kształcie litery V (znak rozpoznawczy Minervy), gwarantująca 50h rezerwy chodu. We wspomnianym kalibrze Montblanc po raz pierwszy zastosował pozłacane elementy, które nadały ponad 38-milimetrowemu kalibrowi (to więcej niż niejeden klasyczny czasomierz!) wygląd spójny kolorystycznie z pozostałą częścią zegarka.
Powstanie 100 egzemplarzy modelu Montblanc 1858 Chronograph Tachymeter Limited Edition Bronze. Każdy – dostarczany na włoskim, ręcznie robionym pasku ze skóry aligatora – wyceniono na 27.500EUR (~123.000PLN).
Montblanc 1858 Automatic Dual Time
Druga z nowości, to utrzymana w stylistyce linii 1858 wersja z funkcją GMT. Zrealizowano ją za pomocą dodatkowej, centralnej, szkieletowanej wskazówki (pokrytej nieco mniejszą ilością luminowy) o kształcie takim jak godzinowa. Kompozycję dopełnia widoczna w dolnej części czarnego cyferblatu tarczka małej sekundy z wkomponowanym w nią okienkiem datownika oraz umieszczony nieco powyżej osi wskaźnik dzień / noc. Wszystko zamknięto w 44mm kopercie bi-kolor tzn. główną część obudowy wykonano ze stali, a bezel i koronkę z brązu.
Za zasilanie modelu Montblanc 1858 Automatic Dual Time posłuży mechanizm MB 29.19 (Sellita z własnym modułem wskazania czasu w drugiej strefie) ukryty pod pełnym, grawerowanym deklem. Kopertę zestawiono z paskiem ze skóry cielaka w kolorze koniaku, a za całość przyszłym właścicielom przyjdzie zapłacić 4.990EUR (~22.500PLN).
Montblanc 1858 Automatic
Najprostszy i zarazem najbardziej przystępny cenowo z całej trójki model, to dwuwskazówkowy automat. Podobnie jak w wersji GMT, tak i tu wykorzystano 44mm kopertę z bezelem i koronką z brązu. Na czarną tarczę – prócz loga vintage – trafiły spore, wypełnione substancją świecącą cyfry arabskie pełniące rolę indeksów godzinowych oraz wskazówki „cathedral”.
Wskazania czasu napędza mechanizm MB 24.16 – 4Hz konstrukcja z 38-godzinną rezerwą chodu. Tu także mechanizm ukryto pod pełnym, grawerowanym deklem. Montblanc 1858 Automatic nie jest limitowany i pozostaje najtańszy z całej trójki – cena na metce to 3.490EUR (15.500PLN).
Mam pytanie do redakcji, czy brąz był już kiedyś wykorzystywany w zegarmistrzostwie? Czy takie koperty będą odporne na zarysowania/uszkodzenia? Np. jak to wygląda w porównaniu do innych materiałów? Bardzo bym chciał przeczytać kiedyś porządny artykuł (co nie oznacza że na CH24 takich brakuje) o materiałach w zegarmistrzostwie. Szczególnie tych innych niż złoto.
Brąz to bardzo specyficzny materiał. Mocno reaguje z wilgocią / wodą / potem. A w związku z tym, że tworzy go mieszanka miedzi z niewielką ilością cyny lub innych metali – łatwiej go zarysować niż stal.
Dziękuję. Tak mi się właśnie wydawało, że to stop średnio nadający się do nurkowania w morzu, a widzę że w nurkach dość popularny.