IWC Pilot’s Watch Spitfire – SIHH 2019 [dostępność, cena]

Wśród tegorocznych nowości manufaktury z Schaffhausen flagową będzie linia Spitfire, dedykowana oczywiście legendarnemu, brytyjskiemu myśliwcowi. Kolekcja składa się z całego przekroju modeli, od bardzo prostych po ten z wielką komplikacją. Wszystkie otrzymały manufakturowe mechanizmy.

Kilkanaście dni temu zrobiliśmy mały przegląd tegorocznych nowości IWC (patrz TUTAJ). Manufaktura rok 2019 poświęci pilotom, czyli zegarkom o lotniczych konotacjach. Ważną cześć palety nowości stanowi linia Spitfire, obecna w portfolio marki od wielu lat, choć pozostająca nieco w cieniu tradycyjnych Pilot’s Watches. Tegoroczny lifting to w sumie 7 nowych modeli, podzielonych na dwie grupy. Cześć zegarków łączy w sobie stalową kopertę z czarnym cyferblatem i zielonymi, tekstylnymi paskami, a część zestawia brąz koperty z oliwkowo-zielonymi cyferblatami i paskami z brązowej skóry cielęcej. Wybranym referencjom przyjrzymy się bliżej live już z Genewy, a póki co – szybki przegląd nowości.

Podstawą kolekcji i zapewne jej najbardziej popularnym modelem będzie Spitfire Automatic, w wersji stalowej lub z brązu. W obu wypadkach zegarek ma 39 mm średnicy, pełny dekiel z wygrawerowanym wizerunkiem samolotu, prosty cyferblat z typowo „pilotowym” układem indeksów i zamknięty w środku, manufakturowy kaliber 32110 (automatyczny, 72h rezerwy chodu).

Spitfire Automatic
Spitfire Automatic

Dwie są również wersje klasycznego chronografu, opartego po raz pierwszy w historii linii Spitfire na własnym kalibrze IWC – 69380 (automatyczny, 46h rezerwy chodu). Stalowy i zrobiony z brązu Pilot’s Watch Chronograph Spitfire ma 41 mm średnicy, 15,3 mm wysokości i cyferblat w układzie 12,6,9, z podwójnym datownikiem na godz.3.

Chronograph Spitfire
Chronograph Spitfire

Pilot’s Watch UTC Spitfire Edition „MJ271” jest połączeniem klasycznego, małego Pilota a’la seria Mark, z komplikacją UTC – wskazaniem czasu w drugiej strefie, według standardu uniwersalnego czasu koordynowanego. Wskazanie rozwiązane zostało w formie otwartego, łukowatego okienka w górnej połowie oliwkowej tarczy.

UTC Spitfire Edition „MJ271”
UTC Spitfire Edition „MJ271”

Zegarek ma zrobioną z brązu, 41 mm kopertę, pełny dekiel z samolocikiem i automatyczny kaliber 82710 w środku. Model jest limitowany – powstanie 271 egzemplarzy. A „MJ271” to rzecz jasna referencja jednego z myśliwców Spitfire.

Przy okazji poprzedniego wpisu o nowościach IWC wspomnieliśmy już o modelu Timezoner Spitfire Edition „The Longest Flight” (patrz TUTAJ). Stalowy model z komplikacją Worldtime, zadedykowany wyjątkowemu projektowi oblotu kuli ziemskiej zabytkowym Spitfire’em, będzie limitowany w liczbie 250 sztuk.

Timezoner Spitfire Edition „The Longest Flight”
Timezoner Spitfire Edition „The Longest Flight”

Ostatnia referencja nowych „Spitfajerów” łączy w sobie elementy klasycznego Big Pilota i zegarmistrzowskiej wielkiej komplikacji – wiecznego kalendarza. Big Pilot’s Watch Perpetual Calendar Spitfire ma 46,2 mm kopertę z brązu, szafirowy dekiel, brązową koronkę i oliwkowy cyferblat. Wieczny kalendarz wskazuje datę, dzień tygodnia, miesiąc, rok i fazy Księżyca dla obu półkul ziemi.

Całość wskazań napędza automatyczny kaliber 52615 z 7 dniami rezerwy chodu. Jego wskazanie faz Księżyca, o ile zegarek będzie pracował bez przerwy, wymagać będzie korekty dopiero po 577,5 roku.

Wybrane model Spitfire pokażemy wkrótce live prosto z genewskiego SIHH 2019.