
Hybris Artistica – fuzja sztuki i zegarmistrzostwa
Hybris Artistica to 12 zegarków, które w wyjątkowy sposób łączą odchodzącą w zapomnienie sztukę emaliowania lub szkieletowania z wielkimi, zegarmistrzowskimi komplikacjami.
Dynamiczny rozwój technologii, a co za tym idzie automatyzacja procesu produkcji czasomierzy coraz częściej wypiera tradycyjne metody stosowane w sztuce zegarmistrzowskiej. Już nie „szkiełko i oko”, a oprogramowanie i precyzyjne komputery zaczynają dominować w walce o dostarczanie najnowszych rozwiązań w tej dziedzinie. W przypadku niektórych producentów wydaje się, że użycie słowa „manufaktura” stosuje się nieco na wyrost, w niezgodzie z cechami, które zwykle przypisujemy temu pojęciu. Tym bardziej wspaniale móc czasem oglądać wytwory pracy ludzkich rąk, wymagających nie tylko talentu, ale i niebywałych umiejętności. Kolekcja Hybris Artistica Jeager-LeCoultre to swoisty hołd a zarazem popis możliwości artystycznego rzemieślnictwa. Szwajcarska marka poprzez czasomierze zaprezentowała zamierającą powoli sztukę emaliowania, szkieletowania czy wysadzania diamentami w połączeniu z wielkimi komplikacjami.

12 zegarków tworzących Hybris Artistica w pełni pokazuje jakie są na dzień dzisiejszy możliwości manufkaury Jaeger-LeCoultre Stéphane Belmont, Dyrektor Marketingu Jaeger-LeCoultre

W kwietniu cała dwunastka rusza w podróż dookoła świata. My mieliśmy okazję przyjrzeć się wszystkim modelom z bliska w ich rodzinnym domu – manufakturze Jaeger-LeCoultre. I choć zdjęcia nawet w ułamku nie oddają wyzwalanych przez czasomierze emocji, zobaczcie jak się prezentują.
Hybris Artistica Duomètre à Grande Sonnerie

Tarczę zegarka Duomètre à Grande Sonnerie wykonano z przezroczystego górskiego kryształu. Dzięki temu z jednej strony dźwięk wydawany przez gongi jest czystszy i bardziej wyrazisty, a z drugiej możemy podziwiać w pełnej krasie mechanizm czasomierza. O tym jak bardzo jest to skomplikowany model niech świadczy fakt, że samo jego złożenie zabiera ponad pół roku!
Hybris Artistica Master Grande Tradition Gyrotourbillon 3

Master Grande Tradition Gyrotourbillon 3 to przede wszystkim koperta i koronka wykonane z bardzo rzadko wykorzystywanego w zegarmistrzostwie tantalu. Ciekawy dobór kolorystyki i zdobień w połączeniu z 3-wymiarową klatką tourbillonu sprawiają, że to jeden z moich faworytów w ramach kolekcji Hybris Artistica.
Hybris Artistica Master Grande Tradition Tourbillon Céleste

W zegarku zastosowano wypukłe szafirowe szkło, pod którym widoczna jest giloszowana tarcza pokryta niebieskim, półprzezroczystym lakierem z elementami awenturynu. Cyferblat ukazuje niebo widoczne z półkuli północnej, a wirująca nad nim klatka tourbillonu dodaje całości odrobiny magii.
Hybris Artistica Pocket Watch Duomètre

Hybris Artistica to nie tylko zegarki naręczne. Dowodem niech będzie kieszonka wzorowana na modelu historycznym. Wykonaną z białego złota kopertę o średnicy 48mm wykończono niebieskim emaliowaniem (bezel). Tarcza czasomierza to z kolei ręcznie rzeźbiona powierzchnia w którą wkomponowano trzy emaliowane tarczki wykonane w technice Grand Feu. Pisząc o tym modelu nie można nie wspomnieć o przytwierdzonym na przezroczystym mostku latającym tourbillonie widocznym w dolnej części zegarka.
Hybris Artistica Master Gyrotourbillon 1

Szkieletowane elementy tarczy wykonano z awenturynu i pokryto częściowo lakierem. Stworzenie tej części zegarka nie jest łatwe – minęło ponad pół roku nim Jaeger-LeCoultre udało się uzyskać „witraże” na tyle wytrzymałe (nie pękające), żeby nadawały się do zastosowania w modelu Hybris Artistica Master Gyrotourbillon 1.
Hybris Artistica Duomètre Sphérotourbillon Enamel

Kolor niebieski zdominował tarczę modelu Duomètre Sphérotourbillon Enamel. Tym razem wykonano ją w technice emaliowania, a na następnie inkustrowano drobinkami srebra, które połyskują przypominając pełne gwiazd niebo. Emaliowany jest również bezel zegarka oraz boczne powierzchnie wewnętrznej, widocznej przez przeszklenie „klatki” (te ostatnie są także częściowo grawerowane). Przez wspomniane okienko widoczne z profilu zegarka można również podziwiać latający tourbillon.
Hybris Artistica Duomètre Sphérotourbillon

Podobnie jak w Pocket Watch Duomètre tak i tu tarcza powstała z białego złota, które poddano ręcznemu grawerowaniu. Zegarki mają więcej cech wspólnych – m.in. białe, emaliowane tarczki wykonane w technice Grand Feu i przezroczysty mostek podtrzymujący klatkę Sphérotourbillonu. To co wyróżnia tego członka kolekcji Hybris Mechanica widać z profilu – koperta jest praktycznie w całości wykonana z szafirowego szkła.
Hybris Artistica Grande Reverso Tourbillon Squelette

W modelu Grande Reverso Tourbillon Squelette producent z Le Sentier postawił na szkieletowanie. Dodatkowo pozostałe po tym procesie elementy poddano grawerowaniu, co w połączeniu z niezwykle delikatną konstrukcją wymaga wyjątkowej precyzji i doświadczenia.
Hybris Artistica Rendez-Vous Tourbillon

Rendez-Vous Tourbillon to nie lada gratka dla Pań lubiących diamenty. Jest ich tu 1209 i ważą w sumie 20 karatów. Drogocenne kamienie o różnych kształtach i rozmiarach znajdziemy na bezelu, tarczy, bransolecie, a nawet na mostku tourbillonu i rotorze.
Hybris Artistica Rendez-Vous Celestial

Rendez-Vous Celestial to kolejna, wysadzana diamentami (jest ich 941 i ważą 10,50 karata) propozycja dla kobiet. Przez otwór w górnej tarczy widać znajdującą się pod nią drugą, wykonaną z lapis lazuli tarczę z namalowanymi m.in. znakami zodiaku.
Hybris Artistica Reverso Cordonnet Neva

Reverso Cordonnet Neva to zdecydowanie zegarek dla miłośniczek drogocennych kamieni. Delikatną konstrukcję sztywnej bransolety, kopertę i tarczę zegarka wysadzono aż 2175 diamentami (o łącznej wadze 9,25 karata).
Hybris Artistica Atmos Marqueterie

W modelu Atmos Marqueterie do stworzenia obudowy wykorzystano intarsję indyjskiego palisandru i drewna kasztanowca. Z kolei na bocznych ściankach – wykorzystując emaliowanie – naniesiono reprodukcję prac Alfonsa Muchy. Emaliowane są również ringi – godzinowy i minutowy.