ATMOS
Jedno z najbardziej zbliżonych do perpetuum mobile urządzeń. Ikona Jaeger-LeCoultre.
Prototyp zegara nazwanego ATMOS został skonstruowany przez młodego szwajcara Jeana-Leona Reuttera w 1927 roku. W wieku 14 lat wykonał pierwsze projekty, a 14 lat później zaprezentował prototyp, napędzany niebezpieczną mieszaniną amoniaku i rtęci. Pod wpływem zmian temperatury i ciśnienia otoczenia rtęć przemieszczała się z jednego do drugiego końca szklanej rurki. Wytworzona energia przekazywana była do sprężyny i napędzała zegar.
Słynny ATMOS manufaktury JLC powstał w wyniku współpracy Jeana-Leona Reuttera i Jacquesa Davida LeCoultre. Skonstruowano nowy mechanizm, w którym zastąpiono delikatne szklane rurki wraz z niebezpieczną miksturą rtęci i amoniaku, mieszaniną gazów wrażliwą na zmiany temperatury. Pod wpływem temperatury gaz się spręża lub rozpręża a ruch ten jest przekazany na łańcuch, który naciąga sprężynę zegara. Premiera ATMOSA miała miejsce w roku 1946, a ATMOS produkowany jest po dziś dzień.
Obecnie jako gaz wykorzystywany jest chlorek etylu C2H5Cl (środek do znieczulenia miejscowego). Mechanizm jest niezwykle czuły na zmiany temperatury. Zmiana tylko o jeden stopień (w zakresie 15°- 30°C) wytwarza rezerwę chodu na 2 dni.
Wiszący balans ATMOSA obraca się jeden raz na minutę czyli 14400 razy mniej od typowego zegarka naręcznego.