Grand Seiko Hi-Beat 36000 GMT „Peacock” [dostępność, cena]

Najnowszy członek kolekcji Grand Seiko łączy w sobie wszystkie charakterystyczne elementy jakościowego, japońskiego zegarmistrzostwa plus estetyczną inspirację pawiem, odwzorowaną na zielonym cyferblacie.

„Paw to ptak, który stoi za wieloma pomysłami i mitami. Starożytni wierzyli, że symbolizuje nieśmiertelność, inne kultury widziały w tym pięknym stworzeniu odnowienie, a nawet wszystkowidzenie. Na całym świecie paw nieustannie fascynuje i intryguje, a jego majestatyczne upierzenie pozostawia wrażenie na zawsze”. Tak o pawiu napisało Seiko w komunikacie prasowym do swojego najnowszego Grand Seiko – i chociaż można by to pewnie uznać za marketingowe uzasadnienie kolejnej limitowanej edycji, Japończycy raczej nie rzucają słów na wiatr. W tamtejszej kulturze dumny paw odgrywa bardzo istotną rolę, a wykorzystanie go w projekcie zegarka ma zdecydowanie logiczne uzasadnienie. Na całe szczęście Japończycy mają tez gust, więc zamiast malowania na tarczy wizerunku pawia zaproponowali tłoczony i pomalowany na zielono motyw, który przypomina rozłożone pióra ptaka.

Grand Seiko Hi-Beat 36.000 GMT „Peacock”
Grand Seiko Hi-Beat 36000 GMT „Peacock”

Technicznie i detalami nowe GS Hi-Beat GMT jest tożsame z modelem, który uhonorowano na Grand Prix de Haute Horlogerie w Genewie, w kategorii „Petite Aiguille”. Starannie wypolerowana, wyprofilowana i dopieszczona w detalach stalowa koperta ma 40mm średnicy. Jej forma to wzorzec doskonale znany z innych Grand Seiko, w tym z testowanego przez nas obszernie SBGH001.

Grand Seiko SBGH001
Grand Seiko SBGH001

Spore 14.4mm wysokości zegarka wynika z zamkniętego pod szafirowym deklem automatycznego kalibru 9S86 z centralnym wahnikiem, 5-Hercowym balansem (stąd Hi-Beat 36000 w nazwie), komplikacją GMT, datą i 55-godzinną rezerwą chodu.

Zielony cyferblat ze wspomnianym już „pawim” wzorem ma centralną, złotą wskazówkę GMT oraz namalowane tym samym kolorem logo GS i napis GMT. Reszta aplikacji to bardzo starannie wykończone elementy ze stali, w tym pięknie fazowane wskazówki.

Grand Seiko Hi-Beat 36.000 GMT „Peacock”
Grand Seiko Hi-Beat 36000 GMT „Peacock”

Ref. SBGJ227 zestawiono z charakterystyczną, stalową bransoletą z polerowanymi i satynowanymi ogniwami. Z Shizukuishi Watch Studio wyjedzie dokładnie 700 egzemplarzy, każdy w cenie 7.700EUR (~32.685PLN).