Basel 2014: Seiko

Paleta tegorocznych nowości japońskiej manufaktury Seiko sięga szeroko od budżetowego divera z mechanizmem Kinetic, przez nowego Astrona, aż po luksusowe Grand Seiko.

Zawsze postrzegałem Seiko jako markę naprawdę wyjątkową w skali całej zegarkowej branży. Przeciętny, zainteresowany tematem pasjonat swojego czasomierza szukać będzie w Szwajcarii, ewentualnie w niemieckim Glashutte, często zupełnie pomijając kraj kwitnącej wiśni. Pominięcie to może być tym boleśniejsze, że Seiko to dzisiaj marka znakomitych możliwości z chyba najszerszym portfolio zegarków w skali całej branży. Tarczę z logotypem Seiko znajdziecie w zegarkach za kilkaset złotych, ale i w tych za kilka, kilkanaście i kilkadziesiąt tysięcy. Nie inaczej jest z tegorocznymi nowościami firmy, pokazanymi na nowym stoisku podczas targów BaselWorld.

Prospex

Linia Prospex to najbardziej budżetowe, ale i chyba najpopularniejsze zegarki japońskiego producenta. Wielka popularność (w skali globalnej) wynika nie tyle z przystępnej ceny, co z bardzo dobrej jakości wyposażonych we własne mechanizmy czasomierzy, które często dają początek zegarkowej kolekcji. Dwie nowości linii a.d.2014 to Kinetic GTM Diver’s i Aviation Solar Chronograph.

Kinetic GTM Diver’s
Kinetic GTM Diver’s

Ten pierwszy to sportowy, potężny, specyficznie uformowany „nurek” – chyba najbardziej popularny typ zegarka autorstwa Seiko. W nowej wersji model Kinetic GMT ma 47.5mm, dużą kopertę ze stali (także w wersji z czarną powłoką) o wodoszczelności 200m i zamknięty wewnątrz kaliber 5M85 Kinetic – czyli mechanizm kwarcowy z baterią zasilaną ruchem nadgarstka i precyzją +/- 15s na miesiąc.

Kinetic GTM Diver’s
Kinetic GTM Diver’s

Pod szafirowym szkłem zegarka znajdziemy charakterystyczną dla rasowych „nurów” tarczę z dużymi wskazówkami, wyraźnymi indeksami godzinowymi i wskazówką GMT, którą można bardzo łatwo i intuicyjnie przestawiać koronką po prawej stornie koperty. Umieszczony zaraz nad nią przycisk pozwala sprawdzić rezerwę chodu mechanizmu, która po pełnym „nakręceniu” wynosi 6 miesięcy. Ceny Kinetic GMT Divera zaczną się od 660Euro (~2750PLN).

Kinetic GTM Diver’s
Kinetic GTM Diver’s

Avation Solar Chronograph to dedykowany pilotom model z kwarcowym mechanizmem solarnym, czyli takim ładowanym energią światła słonecznego. Ten w nowym modelu zegarka, który oryginalnie powstał w roku 1972, to kaliber V175 z chronografem dokładnym do 1/5 sekundy.

Avation Solar Chronograph
Avation Solar Chronograph

Stalowa koperta zegarka ma 46.1mm, WR 10bar i czarną tarczę plus obrotowy bezel ze skalą umożliwiającą szereg lotniczych kalkulacji. Cena modelu to 610Euro (~2.500PLN).

Astron

Kiedy sterowany satelitami i sygnałem GPS model Astron zadebiutował 2 lata temu, momentalnie okazał się wielkim sukcesem Seiko. W tym roku przedstawiono jego drugą, rozbudowaną wersje z kalibrem 8X82.

Astron
Astron

Nowy mechanizm dodaje do poprzedniego zestawu funkcji chronograf z możliwością pomiaru do 6h oraz nieco łatwiejszą obsługę stref czasowych (można je ustawiać automatycznie lub manualnie).

Astron
Astron

Nowy jest także rozmiar zegarka, który teraz ma znacznie wygodniejsze 44.6mm średnicy (plus 13.3mm grubości) oraz kilka nowych opcji kolorystycznych. Powstaną 4 modele stalowe oraz 4 tytanowe, plus jedna, limitowana edycja w tytanie z ceramicznym bezelem, ceramicznymi ogniwami bransolety, dodatkowym paskiem z aligatora i wybitym na deklu numerem każdego z 7000 egzemplarzy.

Astron
Astron

Ceny stalowego Astrona na pasku zaczną się od 1.800Euro (~7.500PLN). Pojawi się także wersja damska w bieli, z małymi diamentami.

Astron
Astron

Grand Seiko

Wisienką na torcie kolekcji Seiko (pomijając Credora, który jest zupełnie odrębną marką) są mechaniczne i kwarcowe modele GS czyli Grand Seiko. Jeden z nich testowaliśmy już dla Was obszernie TUTAJ, natomiast nowe GS’y to Hi-beat 36.000 GMT i dwa modele z historycznymi inspiracjami.

Hi-beat 36.000 GMT
Hi-beat 36.000 GMT

Wyposażony w tykający z częstotliwością 36.000 A/h mechanizm 9S86 zegarek to pierwsze Grand Seiko Hi-beat z funkcją GMT – dodatkową wskazówką drugiej strefy czasowej. Zbudowany na bazie mechanizmu 9S85 werk ma 55h rezerwy chodu, automatyczny naciąg (z tytanowym, ładnie zdobionym wahnikiem, widocznym przez szafirowy dekiel) i datownik.

Hi-beat 36.000 GMT
Hi-beat 36.000 GMT
Hi-beat 36.000 GMT
Hi-beat 36.000 GMT

Zegarek powstanie w 3 wersjach, każda ze stalową 40mm kopertą (14mm grubości) i stalową bransoletą. Limitowana edycja specjalna ma zieloną, szlifowaną tarczę, pomarańczową wskazówkę GTM i powstanie w ilości ledwie 600 sztuk. Dwie nielimitowane wersje to srebrny cyferblat z niebieską i czarny z czerwoną wskazówką drugiej strefy. Modele nielimitowane to koszt 6.700Euro (~28.000PLN).

Hi-beat 36.000 GMT
Hi-beat 36.000 GMT

Dwa pozostałe nowe Grand Seiko to klasyczne, proste i piękne zegarki z inspiracją sięgającą roku 1964 i modelu „Self-dater”. Trzy z nich wyposażono w kalibry Spring Drive z datownikiem, dwa zaś to kwarcowe mechanizmy 9F82 High Precision.

Spring Drive
Spring Drive

Wersje Spring Drive (z hybrydowym mechanizmem) to dwa modele w stali – ze srebrną albo niebieską tarczą – i wersja w platynie z kremowym cyferblatem. Wszystkie mają 39mm średnicy.

Spring Drive
Spring Drive
Spring Drive
Spring Drive

Modele kwarcowe to z kolei stalowa koperta średnicy 37.2mm, skórzany pasek i limitacja, odpowiednio 1200 sztuk ze srebrną i 900 z czarną tarczą. Co jednak najistotniejsze, zegarki te oferują precyzję +/-10 sekund w skali roku(!), co nawet jak na mechanizm kwarcowy jest osiągiem imponującym. Cena to 3.750Euro (~15.600PLN).

High Precision Quartz
High Precision Quartz