Grand Seiko Elegance Collection [dostępność, cena]

Miesiąc przed tegorocznymi targami Baselworld japońskie Grand Seiko pokazało zupełnie nową kolekcję eleganckich, stonowanych rozmiarowo zegarków z nowym, ręcznie nakręcanym kalibrem mechanicznym w środku.

Chociaż generalnie zegarki Grand Seiko ciężko nazwać sportowymi (poza kilkoma wyjątkami), ciężko też o produktach tej manufaktury mówić, że to zegarmistrzowska elegancja w stricte klasycznym wydaniu. Ja zawsze postrzegałem GS (od niedawna osobny brand, oficjalnie niezależny od Seiko) bardziej jako zegarki casualowe, na co dzień i do wszystkiego. Kolekcja Elegance zadebiutowała w portfolio marki rok temu, dwoma modelami kwarcowymi. Teraz dołączają do nich cztery kolejne zegarki – tym razem już w pełni mechaniczne, z nowym kalibrem w środku.

Specjalnie dla Elegance Collection Grand Seiko stworzyło manualnie nakręcany kaliber 9S63. W pełni nakręcony mechanizm ma 72h rezerwy chodu, a dokładność powinna zmieścić się w przedziale +5/-3s na dobę.

kaliber 9S63
kaliber 9S63

Cztery początkowe referencje GS Elegance łączy kilka wspólnych elementów: 39 mm średnicy, 11,6 mm grubości, WR na poziomie 30 m, wykończenie techniką polerowania Zaratsu, pasek ze skóry aligatora, dwa szafirowe szkła i wypukła tarcza z małym sekundnikiem na godz.9 i rezerwą chodu na godz.3. Różnice ukryto właśnie na cyferblacie. 2 limitowane modele w 18ct różowym złocie mają cyferblaty wykonane w technice lakierowania Urushi. Jeden ma kolor bursztynu z widocznym giloszem, drugi jest kruczoczarny.

Grand Seiko Elegance Collection
Grand Seiko Elegance Collection

W obu również indeksy i logo marki nanoszone są ręcznie i wielowarstwowo, techniką zwaną Maki-e, przez mistrza Isshu Tamure. Złote wersje zegarka powstaną w liczbie 150 egzemplarzy każdy, w cenie 31 400 EUR (~134 600 PLN).

Grand Seiko Elegance Collection
Grand Seiko Elegance Collection
Grand Seiko Elegance Collection
Grand Seiko Elegance Collection

Trzeci w serii limitowany model opakowano w kopertę ze stali i zestawiono z niebieskim, giloszowanym cyferblatem. Jego wzór Grand Seiko określa jako interpretację pokrytych śniegiem zboczy góry Mt. Iwate. W tej wersji indeksy i logo zostały nałożone na cyferblat. Stalówka powstanie w liczbie 1500 egzemplarzy. Jeden kosztować ma 7 400 EUR (~31 720 PLN).

Grand Seiko Elegance Collection
Grand Seiko Elegance Collection

Wszystkie trzy referencje trafią do butików marki w marcu. W czerwcu natomiast do linii dołączy jeszcze jeden, chyba najbardziej klasyczny w całym zestawieniu model. Jego koperta zrobiona będzie z żółtego złota i zestawiona z białym, prostym cyferblatem ze złotymi aplikacjami. Ten model kosztować ma 20 700 EUR (~88 740 PLN).

Grand Seiko Elegance Collection

Producent Grand Seiko
Nazwa modelu Elegance Collection
Mechanizm manualny
Symbol mechanizmu 9S63
Rezerwa chodu (h) 72
Średnica (mm) 39
Wysokość (mm) 11,6
Wodoszczelność 30m
Pasek skórzany