Frederique Constant Flyback Chronograph Manufacture – Basel 2017 [zdjęcia live, cena]

Manufakturowy kaliber, klasyczny design, pięknie zaprojektowana koperta i więcej niż przyzwoita cena czynią chronograf Frederique Constant jedną z najatrakcyjniejszych tego typu pozycji na rynku.

Genewska manufaktura FC od dawna leży bardzo wysoko w mojej prywatnej hierarchii uznania ze względu choćby na znakomity stosunek jakości do ceny produkowanych zegarków, oraz ich bardzo klasyczny, elegancki styl. Dokładnie w tę filozofię wpisuje się Flyback Chronograph Manufacture, kolejny w plejadzie własnych kalibrów marki. By być precyzyjnym, wypada napisać, że mechanizm stworzyło kilka lat temu Atelier deMonaco, a przed FC w swoim zegarku wykorzystała Alpina. Nie zmienia to jednak faktu, że ponieważ wszystkie trzy brandy należą do tego samego właściciela, kaliber jest jak najbardziej in-house, ze wszystkimi tego korzyściami.

Frederique Constant kaliber FC-760
Frederique Constant kaliber FC-760

Mechanizm oznaczony numerem FC-760 wyposażono w tytułową funkcję „Flyback” czyli sekundnik, którym można rozpocząć nowy pomiar bez konieczności stopowania i resetowania. Poza tym elementem werk ma również koło kolumnowe w niestandardowej formie „gwiazdy”, oryginalny system sprzęgania i wysprzęgania stopera, zoptymalizowany mechanizm resetu, 30.5mm średnicy, automatyczny naciąg, 38h rezerwy chodu (trochę mało, ale to chyba jedyna wada), 4Hz częstotliwości balansu oraz analogowy datownik (na małej tarczce). Mechanizm znakomicie pracuje, tzn. przyciski „chodzą” bardzo płynnie, a sekundnik nie skacze przy starcie – a to dwa wyróżniki wysokiej klasy konstrukcji. Zestaw dekoracji jest tradycyjny dla FC i widoczny doskonale przez szafir dekla.

Frederique Constant Flyback Chronograph Manufacture
Frederique Constant Flyback Chronograph Manufacture

Jak wszystkie FC, Flyback Chronograph Manufacture utrzymany jest w klasycznej ale bardzo urodziwej stylistyce. Dostępna w srebrnej albo ciemno-szarej kolorystyce tarcza ma szlif słoneczny albo giloszowany motyw „Clou de Paris”, 3 małe tarcze w układzie godz.3,6 i 9 i zestaw prostych albo rzymskich indeksów godzinowych. 42mm koperta, bardzo estetycznie wyoblona i ze świetnym profilem, zrobiona jest ze stali, stali pokrytej różowym złotem lub ze szczerego złota.

Frederique Constant Flyback Chronograph Manufacture
Frederique Constant Flyback Chronograph Manufacture

Za model stalowy trzeba będzie zapłacić 3.650EUR (~16.000PLN), za złotą powłokę 3.995EUR (~17.000PLN). W sklepach zegarki pojawią się w kwietniu i z całym przekonaniem jeden z nich przetestujemy. W tym przedziale cenowym i z tą komplikacją Frederique rozbił bank, nie pierwszy zresztą raz. Po wersjach World Time (czytaj TUTAJ) i Perpetual Calendar (TUTAJ), Flyback Chronograph Manufacture jest znakomitym dowodem na to, że dobry mechanik z komplikacją wcale nie musi kosztować krocie.

Frederique Constant Flyback Chronograph Manufacture
Frederique Constant Flyback Chronograph Manufacture