Breitling Navitimer 1 Automatic 38 – Navitimer bez stopera… – Basel 2018 [cena]

Kilka tygodni po ciągle budzącej wiele skrajnych emocji premierze Navitimera 8, Breitling prezentuje nowy model wpisany w tę kultową kolekcję zegarków dla pilotów. „Jedynka” wygląda jak klasyczny Navitimer… ale nie ma komplikacji stopera.

Nie ma cienia wątpliwości – klasyczny Navitimier (o jego historii przeczytacie TUTAJ) to nie tylko ikona manufaktury ze skrzydłami w logotypie, ale i jeden z najlepiej rozpoznawalnych oraz kultowych chronografów, jakie kiedykolwiek wydali na świat Szwajcarzy. Zbudowano go dla pilotów tak, by z zapiętym na nadgarstku zegarkiem mogli wygodnie wykonywać szereg lotniczych kalkulacji. Navitimer 1 38 na pierwszy rzut oka wygląda jak klasyczny, stary dobry Navi, z jednym szczególnym wyjątkiem – nie ma chronografu.

Navitimer sans chronograf to nie pierwszy taki zegarek w historii linii – nowy model luźno oparto na referencji 66 z 1950 roku. Poza brakiem tarczek stopera design w sumie powiela sprawdzony wzorzec klasycznego Navi z prostymi wskazówkami, stylowym logo „B” i suwakiem logarytmicznym dookoła cyferblatu. Suwak obsługuje się dzięki obrotowemu bezelowi z uformowanym jak koraliki rantem. Trzy dostępne warianty cyferblatu to czarny, niebieski albo srebrny.

Breitling Navitimer 1
Breitling Navitimer 1

Zegarek opakowany został w małą, 38mm kopertę ze stali, opcjonalnie ze złotym bezelem. To z kolei kwalifikuje go jako model zarówno dla gentlemanów o nieco mniej pokaźnych nadgarstkach jak i dla dam, które podobno (wedle marki) od dawna pytały o klasycznego, ale mniejszego Navitimera.

Pod pełnym deklem koperty Breitling zainstalował automatyczny kaliber 17 z 40h rezerwą chodu i certyfikatem chronometrycznym COSC.

Za egzemplarz Navitimera bez chronografu – który zupełnie szczerze podoba mi się dużo bardziej niż wspomniany już Navitimer 8 – trzeba będzie zapłacić 4000CHF (~14.400PLN). Za złoty bezel należy dołożyć jeszcze 1.400CHF. Zegarki zadebiutują oficjalnie na Baselworld 2018.

TISSOT - partner relacji z targów Baselworld 2018

Breitling Navitimer 1

Producent Breitling
Nazwa modelu Navitimer 1
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Symbol mechanizmu 17
Rezerwa chodu (h) 40
Tarcza czarna, niebieska lub srebrna
Koperta stal
Średnica (mm) 38
Wodoszczelność 30m
Pasek skórzany