Baume & Mercier Clifton Baumatic – zegarek z mechanizmem in-house i certyfikatem COSC – SIHH 2018 [cena]

Jednym z czarnych koni tegorocznych targów w Genewie ma szansę zostać Baumatic – niezwykle atrakcyjny cenowo zegarek z własnym, 5-dniowym mechanizmem automatycznym, dostępny także w wersji z certyfikatem chronometru.

Alain Zimmermann, CEO firmy Baume & Mercier, zapytany jak zmienia się w podejście klientów do zegarków stwierdził, że kiedyś zwracali oni uwagę na design i precyzję chodu, ale ostatnio zapanował boom na własne, manufakturowe werki. W związku z tym, że koszt stworzenia takiego kalibru przekłada się bardzo mocno na cenę finalną czasomierza, firma B&M przez lata nie zdecydowała się na wprowadzenie go do oferty. Tłumaczyła to także tym, że nie jest „manufakturą” i nie zamierza się na taką kreować.

Sytuacja uległa zmianie, kiedy w grupie Richemont (do której należy Baume & Mercier) powołano tzw. Research and Innovation Hub. Złożona z kilkudziesięciu specjalistów jednostka miała pracować nad nowymi stopami metali, powłokami, bransoletami, paskami, ale także mechanizmami. Wspólnie z Manufacture Horlogère ValFleurier zdołano zbudować nowy – pierwszy w ofercie Baume & Mercier – mechanizm „in-house” z automatycznym naciągiem: Baumatic BM12-1975A. Przy jego projektowaniu założono, że musi spełniać 4 kryteria: być antymagnetyczny, dokładny, niezawodny oraz gwarantować długą autonomię chodu. Oczywiście nie jest to „in-house” w słownikowym rozumieniu tego pojęcia (nie powstał w warsztatach B&M), ale to już temat na odrębną dyskusję.

Baumatic BM12-1975A
Baumatic BM12-1975A

Baumatic = antymagnetyczność, niezawodność, dokładność, długa rezerwa chodu

Kwestię antymagnetyczności reguluje norma ISO 764, w której wspomina się o 60 Gausach. W przypadku Baumatica można mówić o tolerancji na pola magnetyczne rzędu 1.500 Gausów. To zasługa krzemowych elementów zastosowanych w zegarku (sprężyna Twinspir i wychwyt Powerscape), które poprzez zmniejszenie tarcia wpływają – wraz z nowymi smarami – na efektywność pracy werku oraz na częstotliwość przeglądów. Firma zaleca serwisowanie Baumatica raz na 5 lat (pomimo iż symulacja codziennego użytkowania czasomierza przez 10 lat wypadła pozytywnie).

Baume & Mercier Clifton Baumatic
Baume & Mercier Clifton Baumatic

W jednej, limitowanej wersji Baumatic jest certyfikowany przez COSC, co oznacza, że precyzja chodu mieści się w potwierdzonym przedziale -4 / +6 sekund na dobę. Jak twierdzi B&M, mechanizm trzyma parametry w ciągu całych 5 dni gwarantowanej rezerwy chodu. Wydłużenie czasu pracy ze standardowych 42 do 120 godzin stało się możliwe w 1/3 dzięki zastosowaniu nowego materiału do budowy sprężyny, jak również przeprojektowaniu wielkości bębna. Pozostałe 2/3 to zasługa wspomnianych wcześniej krzemowych elementów.

Baume & Mercier Clifton Baumatic
Baume & Mercier Clifton Baumatic

Baume & Mercier – Clifton Baumatic

A jak prezentuje się cały zegarek? To klasyczny, elegancki model z tarczą o wykończeniu przypominającym białą lub czarną porcelanę, prostymi, delikatnymi, nakładanymi indeksami, czarną podziałką minutową, trzema centralnymi wskazówkami, powiększonym okienkiem datownika na godz. 3 i „krzyżem” w środkowej części całej kompozycji. Na cyferblacie znajdziemy również nazwę firmy oraz podpis BAUMATIC, 5-days plus opcjonalnie „chronometer”. Wszystko to opakowano w poddaną częściowo szczotkowaniu, a częściowo polerowaniu kopertę ze stali (WR50m) o średnicy 40 mm i grubości 10,3 mm. Od góry i dołu zamknięty wewnątrz mechanizm BM12.1975A zabezpieczać będą dwa szafirowe szkiełka (to frontowe jest wypukłe).

Baume & Mercier Clifton Baumatic
Baume & Mercier Clifton Baumatic
Baume & Mercier Clifton Baumatic
Baume & Mercier Clifton Baumatic

Clifton Baumatic oferowany będzie na różnokolorowych, skórzanych paskach z systemem ich łatwej zmiany lub na stalowej bransolecie. Objęty dwuletnią gwarancją zegarek w wersji regularnej wyceniono na 2.350CHF (~8.335PLN). Limitowany wielkością produkcji model z COSC jest o 150CHF droższy. To więcej niż atrakcyjna cena, jeśli weźmiemy pod uwagę jakość wykonania i wykorzystany mechanizm. Ciekawe jak długo Baume & Mercier utrzyma ten poziom cenowy swoich zegarków oraz kiedy użyte tu krzemowe elementy trafią do innych marek z grupy Richemont, które na razie bronią się przed nim, jak diabeł przed święconą wodą.

Baume & Mercier Clifton Baumatic
Baume & Mercier Clifton Baumatic

Baume & Mercier Clifton Baumatic

Producent Baume & Mercier
Nazwa modelu Clifton Baumatic
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Rezerwa chodu (h) 120
Tarcza biała lub czarna
Koperta szczotkowana i polerowana stal
Średnica (mm) 40
Wodoszczelność 50m
Pasek skórzany, bransoleta
Cena (PLN) około 8.500