Basel 2015: Zenith El Primero Chronograph Classic [live]

Koperta o nowym kształcie, ascetyczna tarcza i kultowy mechanizm – taką mieszankę proponuje Zenith w rodzinie klasycznych chronografów przygotowanych na 2015 rok.

Niespełna kilka tygodni temu opisywaliśmy klasyczny model Elite 6150 przygotowany przez firmę Zenith na tegoroczne targi Baselworld. Manufaktura równolegle pokazała zbliżony stylistycznie zegarek wzbogacony o funkcję stopera – El Primero Chronograph Classic.

Zenith El Primero Chronograph Classic
Zenith El Primero Chronograph Classic

Jak wskazuje nazwa, zegarek napędza kultowy mechanizm El Primero oznaczony numerem 4069. Pracujący z charakterystyczną częstotliwością 5Hz werk, po pełnym naciągnięciu sprężyny będzie odmierzał czas przez około 50h. Częściowo szkieletowany rotor werku – przez który widać udekorowaną perłowaniem płytę główną – ozdobiono wzorem „Côtes de Genève”.

Zenith El Primero Chronograph Classic
Zenith El Primero Chronograph Classic

Sam zegarek to prosta, klasyczna bryła o średnicy 42mm, wysokości 11mm i kształcie, jaki nigdy wcześniej nie został wykorzystany przez Zenitha. Okrągłą, płaską kopertę połączono z zakrzywionymi do dołu uszami, które układają się tak, jakby oplatały nadgarstek. Dzięki temu czasomierz wydaje się być mniejszy niż w rzeczywistości.

Kompozycję srebrnej tarczy z „wyrytymi” w niej indeksami ograniczono – prócz wskazania czasu – do dwóch totalizatorów. Jeden z nich to mała sekunda (na godz. 9), a drugi – licznik 30-minutowy chronografu. Stoperem operuje się za pośrednictwem umieszczonych w towarzystwie koronki prostokątnych przycisków. Zastosowanie pionowego sprzęgła i koła kolumnowego sprawiło, że operuje się nimi niezwykle lekko i wygodnie. Od góry całość chroni wypukłe szafirowe szkiełko z podwójnym antyrefleksem.

Zenith El Primero Chronograph Classic
Zenith El Primero Chronograph Classic

Zenith El Primero Chronograph Classic dostępny będzie w kopercie ze stali lub różowego złota. Za pierwszy z nich trzeba będzie wyłożyć około 8.400USD (~30.000PLN), a za drugi – 21.500USD (~77.600PLN). W obu przypadkach zegarki mają skórzany pasek (aligator).