Basel 2015: Breitling Galactic Unitime SleekT [live]

Pokazany w Bazylei Galactic Unitime SleekT to pierwszy w portfolio manufaktury z Grenchen model z własnym kalibrem bez chronografu. Tym razem wybór padł na komplikację Wordltime.

Breitling to chronografy – te dwa słowa to w branży zegarkowej niemal synonimy. Manufaktura razem z kilkoma partnerami pracowała pod koniec lat 60. ubiegłego wieku nad pierwszym automatycznym mechanizmem ze stoperem i praktycznie od tamtego czasu kojarzona jest z tą właśnie komplikacją. Wystarczy wymienić nazwę Navitimer. Także współczesny Breitling to chronografy, na czele z manufakturowym, pokazanym 6 lat temu kalibrem 01. Rok 2009 przywrócił firmie status pełnoprawnej manufaktury (tj. marki, która produkuje własnym sumptem swój mechaniczny kaliber), za którym poszły kolejne in-house’owe werki. Wszystkie miały stoper i dopiero kaliber B35 odchodzi od tej funkcji na rzecz wskazaniu czasu w innych strefach.

Breitling Galactic Unitime SleekT
Breitling Galactic Unitime SleekT

4-Hercowe B35 ma automatyczny naciąg, certyfikat COSC, 70h rezerwy chodu, datownik i intuicyjnie obsługiwaną z koronki komplikację Worldtime. Funkcja ta to nic innego jak jednoczesne wskazanie czasu we wszystkich 24 strefach, na jakie podzielona jest nasza planeta (wedle standardu UTC). Cyferblat zegarka (czarny albo srebrny, z mapą w tle) ma zewnętrzny ring z 24 miastami i wewnętrzny pierścień z 24-godzinną skalą. Wskazanie czasu lokalnego reguluje się łatwo koronką, przestawiając je w jednogodzinowych skokach do przodu lub do tyłu.

Breitling Galactic Unitime SleekT
Breitling Galactic Unitime SleekT
Breitling Galactic Unitime SleekT
Breitling Galactic Unitime SleekT

Galactic Unitime ma 44mm kopertę z polerowanej stali, pełny stalowy dekiel i szafirowe, wypukłe szkło osadzone w bezelu, któremu zegarek zawdzięcza ostatni człon nazwy – SleekT. Zrobiono go z twardego i odpornego na zarysowania węglika wolframu (ang. tungsten carbide). Pierścień jest gładki, a jego barwa minimalnie odróżnia się od koloru stali, nadając całości przyjemnego kontrastu – choć i tak najistotniejsza jest odporność na rysy, na które bezel jest najbardziej podatny.

Breitling Galactic Unitime SleekT
Breitling Galactic Unitime SleekT

Oba modele Galactic Unitime SleekT zestawiono z polerowaną, stalową bransoletą „Pilot”. Cena to równe 9.000USD (~32.400PLN).