Basel 2012: VULCAIN 50s Presidents’
Klasyka i historia w wydaniu VULCAINA – kolekcja 50s President – wzbogaciła się o 4 nowe modele: klasyczny automat, dwie wersje chronografu „monopusher” oraz mechaniczny alarm z dedykacją dla Herbiego Hancocka.
Manufaktura VULCAIN swój początek datuje na rok 1858. Ma więc za sobą kawał pokaźnej historii i fenomenalną bazę dla tworzenia kolejnych serii czasomierzy, dedykowanych swojemu dziedzictwu. Po raz pierwszy pokazana dwa lata temu kolekcja 50s Presidents’ czerpie z tej bogatej przeszłości marki, prezentując klasyczne czasomierze z wypukłymi tarczami i profilowanymi szkiełkami, wykorzystujące m.in. dwa kluczowe elementy identyfikacji VULCAINA: legendarny alarm Cricket i fakt noszenia zegarków manufaktury z Le Locle przez kilu amerykańskich prezydentów. Tegoroczne BaselWorld przyniosło 4 nowe propozycje zwarte w „prezydenckiej” kolekcji.
50s Presidents’ Herbie Hancock
Urodzony 72 lata temu w Chicago Herbie Hancock to jeden z legendarnych twórców i popularyzatorów muzyki jazzowej. Kompozytor i pianista, laureat 12 nagród Grammy i OSCARA z muzykę do filmu „Round Midnight” (1986), jest od niedawna partnerem manufaktury VULCAIN. Na cześć tego partnerstwa firma poświeciła artyście jeden z nowych modeli 50s Presidents’ – Herbie Hancock Limited Edition. Wyróżniający się błękitną, ozdobioną szlifem słonecznym tarczą model dostępny będzie w dwóch wariantach 42mm koperty: stalowej oraz z 18ct różowego złota. Od strony technicznej limitacja dla Herbiego Hancocka to jedyna z nowych propozycji wyposażona w kultowy alarm Cricket, zawarty w manufakturowym kalibrze V-16 (18.800 A/h, 42h rezerwy chodu). Poza alarmem zegarek pokazuje czas i aktualną datę, ładnie rozplanowane na wspomnianej, błękitnej tarczy ze stalowymi lub złotymi aplikacjami, ozdobionej dodatkowo autografem muzyka.
Powstanie dokładnie 50 egzemplarzy w złocie i 250 w stali. Wszystkie na czarnym aligatorze z klasyczną klamerką, zapinaną na trzpień. Każdy egzemplarz zaopatrzony będzie w specjalny certyfikat autentyczności z podpisem artysty oraz albumem.
50s Presidents’ Classic
Jak słusznie sugeruje nazwa, model Classic to czysty, ascetyczny, inspirowany latami 50-tymi czasomierz z funkcjami sprowadzonymi do tradycyjnego minimum: wskazaniem godzin, minut, sekund i daty. Zamknięty w stalowej lub złotej kopercie (o średnicy 42mm) kaliber VULCAIN V-56 ma automatyczny naciąg (nakręcający sprężynę w obu kierunkach), klasyczny, 4-Hercowy balans i niespełna 2-dniową rezerwę chodu. W wersji stalowej czasomierz otrzymał ciemnoszarą tarczę z rodowanymi, stalowymi aplikacjami i wskazówkami, a wersja złota zestawiona jest ze srebrnym cyferblatem skontrastowanym ze złotymi indeksami.
Nielimitowane modele Classic będą oferowane na czarnym lub brązowym pasku ze skóry aligatora z klamerką.
50s Presidents’ Chronograph Monopusher
Dwie ostatnie, moim zdaniem najciekawsze nowe propozycje manufaktury VULCAIN, to jednoprzyciskowe (z ang. Monopusher) chronografy, mocno inspirowane stylistyką vintage. Aby zadowolić gust tych ceniących klasykę i czysty old school oraz tych skłaniających się ku bardziej współczesnym interpretacjom, model Chronograph powstał w dwóch wariantach: współczesnym, oraz historycznym, nazwanym Heritage.
Uwspółcześniona, choć oparta na stylistyce vintage, wersja chronografu 50s President’s to dwa warianty, stalowy lub złoty, z odpowiednio srebrną albo czarną bądź niebieską tarczą. Na bardzo czytelnej tarczy ulokowany został licznik 30-minutowy stopera (na godzinie 3), mała sekunda (na godzinie 9) oraz spore okienko datownika (na godzinie 6). Na ozdobioną szlifem słonecznym powierzchnię naniesiono nakładane indeksy.
Za napęd czasomierza służy kaliber VULCAIN V-57 (bazujący na konstrukcji La Joux Perret) z chronografem taktowanym na 28.800 A/h, 42-godzinną rezerwą chodu i automatycznym naciągiem. Ten sam kaliber, w wersji z certyfikatem chronometru COSC, pracuje wewnątrz 42mm kopert modelu Chronograph Heritage (stalowej lub złotej).
W stalowej lub złotej obudowie zamknięto tarczę stanowiąca reedycję historycznego modelu, jakiego w latach 30-tych używali m.in. trenerzy Realu Madryt (dla niewtajemniczonych – hiszpańskiego klubu piłkarskiego) do mierzenia czasu treningów. Historyczną stylistykę wyraża charakterystyczna tarcza (czarna, srebrna lub kremowa) z vintagową czcionką indeksów i wpisaną w jej środek skalą pulsometru „Gradue Pour 30 Pulsations”. Dodatkowe smaczki to delikatne, obłe wskazówki oraz stare logo VULCAIN z umieszczonym pod nim napisem „CHRONOMETRE”.
Oba chronografy obsługuje się jednym prostokątnym przyciskiem, na godzinie 2 koperty, zaraz nad koronką. W przeciwieństwie do powszechnie stosowanego dziś sytemu z dwoma przyciskami, w tradycyjnym chronografie „Monopusher” za start, stop i reset stopera odpowiada jeden i ten sam przycisk.
Chronograph Heritage dostarczany będzie na skórzanym pasku, model współczesny na pasku lub stalowej bransolecie (oczywiście w wersji ze stalową kopertą).