Basel 2011: ROLEX Oyster Perpetual Cosmograph Daytona
Król wszystkich mechanicznych chronografów – Oyster Perpetual Cosmograph Daytona – od tego roku dostępny będzie w kopercie ze specjalnego stopu 18ct złota z ceramicznym bezelem, nowymi tarczami i eleganckim skórzanym paskiem.
Cokolwiek by nie myśleć o manufakturze ROLEX, zaprezentowany przez nią w 1963 roku model zegarka mechanicznego można dziś śmiało określić mianem kultowego już dowodu na wielką klasę marki. Dokładnie 48 lat temu na rynku pojawiła się pierwsza wersja chronografu (czyli zegarka z mechanicznym stoperem) Daytona, nazwanego tak na cześć legendarnego amerykańskiego toru wyścigowego Daytona International Speedway na Florydzie. Orientując się choć trochę w rynku wtórnym i upodobaniach kolekcjonerów można dzisiaj, bez dwóch zdań, postawić Cosmograph Daytona na szczycie listy najpopularniejszych, najbardziej pożądanych i najwyżej cenionych chronografów, jakie kiedykolwiek wyszły spod ręki zegarmistrzów. Wokół czasomierza stworzonego z myślą o sportach motorowych i profesjonalnych „wyścigówkach”, na przestrzeni lat narósł szereg legend i mitów – ot choćby ten o rzekomej niedostępności zegarka, na który w wersji stalowej trzeba ponoć oczekiwać na długiej liście chętnych nawet parę lat. Jeśli dodać do tego fakt fenomenalnej wręcz popularności kolejnych modeli i astronomiczne ceny egzemplarzy vintage (modele nazwane Daytona Paul Newman osiągają wartość rzędu kilkudziesięciu tysięcy USD, a egzemplarz noszony przez legendarnego aktora jest wart około 0.5mln USD) pewne jest, że mamy do czynienia z zegarmistrzowskim fenomenem. Obecna w ofercie ROLEXA od samego początku (w niemal niezmienionej formie) Daytona, od 2000 roku napędzana jest własnym, stworzonym w manufakturze w Genewie kalibrem automatycznym 4130. W tym roku, podczas zegarkowych targów BaselWorld kolekcja poszerzyła się o wariant złoty z zupełnie nowym, ceramicznym bezelem, skórzanym paskiem i nowymi kolorami tarczy.
Zarówno koperta jak i pierścień nowej Daytony wykorzystują technologicznie nowoczesne materiały, oczywiście stworzone (uzyskane) przez laboratoria manufaktury ROLEX. 40mm koperta wraz z przyciskami stopera i koronką (zabezpieczoną wodoszczelnym systemem TRIPLOCK) wykonana jest z 18ct złota, nazwanego przez firmę EVEROSE – stopu różowego złota z minimalną domieszką platyny. Bezel natomiast to debiutująca w kolekcji Daytona ceramika (zgodnie zresztą z obecnym trendem), a konkretnie CERACHROME – spiek ceramiczny odporny na korozję, zarysowania i blaknięcie. Unikatowa skala tachometru, wzorowana na Daytonie z 65 roku, wykonana jest specjalną metodą PVD. Wygrawerowane w ceramice numery wypełniono w specjalnym procesie technologicznym cienką warstwą różowego złota. Jeszcze jednym złotym elementem zegarka jest zapięcie OYSTERLOCK skórzanego, czarnego paska z krokodyla.
Ze złotą kopertą zestawiona jest czekoladowa (rzecz jasna w kolorze czekolady) lub kremowa (kość słoniowa) tarcza z totalizatorami chronografu oraz małej sekundy obramowanymi różowym złotem. W wersji czekoladowej nieproporcjonalnie duże, złote indeksy godzinowe pokryto czarnym PVD (w wersji kremowej indeksy są złote), zaś indeksy na godzinie 3, 6 i 9 wypełniono masą luminescencyjną. Jej niewielka ilość znalazła się także na złotych wskazówkach.
Kaliber 4130 napędzana wszystkie wersje Daytony począwszy od roku 2000. Stworzony i zbudowany in-house mechanizm wyposażony jest w zintegrowany chronograf (mierzący czas z dokładnością do 1/8 s) z kołem kolumnowym i pionowym sprzęgłem. Zegarmistrzowie Rolexa wykorzystali w konstruowaniu kalibru kilka opatentowanych rozwiązań technicznych, m.in.: błękitną sprężynę włosową PARACHROM z nowego stopu, niepodatnego na wpływ pól magnetycznych i o 10-krotnie zwiększonej odporności na wstrząsy. Rotor nakręcający w obu kierunkach sprężynę główną (stąd człon nazwy – Perpetual) zapewnia 72 godziny rezerwy chodu.
Video – Cosmograph Daytona
Opracowanie: Łukasz Doskocz