Basel 2011: H.Moser&Cie. Perpetual 1
5 lat po oficjalnym debiucie wyposażonego w innowacyjny wieczny kalendarz modelu Perpetual 1, manufaktura H.Moser&Cie. zaprezentowała specjalną, rocznicową wersję Gold Edition.
Choć początki istnienia manufaktury H.Moser datuje się na początek XIX wieku, firma w obecnym kształcie reaktywowana została nie tak dawno, bo w roku 2002. Cztery lata później, w 2006, podczas targów BaselWorld zaprezentowano szerokiej publiczności 4 kolekcje czasomierzy sygnowanych stylizowanym logo firmy – Mayu, Monard, Monard Date i Perpetual 1. Wszystkie łączyło kilka charakterystycznych elementów takich jak klasyczny, minimalistyczny design, koperty z drogocennych metali i własne, manufakturowe kalibry – zresztą wyjątkowej urody.
Najbardziej zaawansowanym zegarmistrzowsko był (i jest) model Perpetual 1, wyposażony w kaliber z jedną z najbardziej cenionych komplikacji – wieczny kalendarz. Zaprojektowany i skonstruowany in-house (we własnej manufakturze) mechanizm przyniósł szereg nowatorskich rozwiązań, co śmiało pozwoliło określić go mianem prawdziwej innowacji. Kluczowe rozwiązania zastosowane przez zegarmistrzów Mosera to wychwyt z podwójną sprężyną włosową Strummana oraz mechanizm kalendarza z błyskawiczną zmianą wskazań (Flash Calendar).
Podstawowym zastosowaniem dwóch sprężyn włosowych w jednym regulatorze jest poprawa precyzji chodu i zniwelowanie wpływu grawitacji – dokładnie tak samo, jak w przypadku tourbillona. Stosowane przez firmę H.Moser rozwiązanie polega na połączeniu Glucydurowego koła balansowego z dwoma, umieszczonymi jedna pod drugą, sprężynami Strumanna. Sprężyny, pulsując w przeciwnych kierunkach, skutecznie eliminują efekt negatywnego wpływu ziemskiej grawitacji na przesuwanie się środka grawitacji pracującego włosa. Mówiąc bardziej obrazowo, dwie identyczne sprężyny o tożsamych właściwościach mechanicznych pulsując w przeciwnych kierunkach, suma summarum kompensują wszelkie odchyłki od idealnej pracy. Jak zapewnia marka, rozwiązanie to przewyższa zastosowanie regulatora w formie tourbillona, ponieważ eliminuje możliwość pojawienia się grawitacyjnych błędów, zamiast niwelowania już zaistniałych zjawisk.
Nie mniej ciekawie i innowacyjnie rozwiązana jest komplikacja mechanizmu – wieczny kalendarz. Określenie Flash Calendar oznacza, że wszystkie wskazania kalendarza zmieniają się w błyskawicznie jednym momencie – ciągu ledwie 1 sekundy. Oczywiście mechanizm sam bierze pod uwagę wszelkie zmiany daty i krótsze miesiące, wliczając w to lata przestępne. Dodatkową funkcją, a raczej możliwością mechanizmu jest coś, co można by kolokwialnie nazwać „głupo-odpornością”. Mechanizm został skonstruowany tak, że wszelkie ingerencje i korekta wskazań może się odbywać w dowolnym momencie, przy dowolnym położeniu wskazań. Co więcej, korekta może być dokonywana w obu kierunkach, co w przypadku znakomitej większości dostępnych na rynku mechanizmów kończy się bolesnym uszkodzeniem delikatnego kalibru (bolesnym szczególnie dla portfela właściciela, który musi pokryć koszt nieuniknionej naprawy).
Wieczny kalendarz Mosera pokazuje dość skromną, jak na tego typu zegarek, ilość informacji. Na tarczy wskazywany jest aktualny dzień miesiąca (w dużym okienku na godzinie 3), miesiąc (za pomocą małej strzałki ulokowanej centralnie na tarczy) i rok przestępny (za pomocą dysku widocznego od strony dekla).
Podstawowe parametry techniczne manualnie nakręcanego kalibru Mosera to: 7 dniowa rezerwa chodu (dzięki podwójnemu bębnowi sprężyny) ze wskaźnikiem na tarczy, stop-sekunda pomagająca w precyzyjnym ustawieniu czasu, dwustopniowa koronka (DPC – Double Pull Crown) do korekty czasu i daty, glucydurowy balans ze śrubkami regulacyjnymi z białego złota oraz łatwy do wymiany i serwisowania moduł wychwytu mocowany dwoma śrubkami.
Perpetual 1 Golden Edition
Z okazji 5. rocznicy debiutu modelu Perpetual 1, manufaktura H.Moser&Cie. przygotowała specjalną, limitowaną edycję czasomierza – Golden Edition. Zegarek, który powstanie w ilości dokładnie 100 egzemplarzy, ocieka wręcz złotymi elementami. Z 18ct kruszcu wykonana jest niespełna 41mm koperta, indeksy, wskazówki, tarcza (ręcznie barwiona), cyfry datownika, zapięcie paska oraz elementy mechanizmu: płyta bazowa, mostki oraz kotwica i koło wychwytowe. Widoczny przez szafirowy dekiel kaliber wykończono matowymi powierzchniami na mostkach, ręcznie fazowanymi i wypolerowanymi krawędziami, złotymi szatonami mocowanymi wypolerowanymi, stalowymi śrubkami oraz ręcznie grawerowaną pieczęcią jakości H.Moser&Cie.
Każdy zegarek dostarczany będzie na skórzanym, czekoladowo-brązowym pasku ze skóry aligatora. Oprócz modelu Gold Edition, w kolekcji Perpetual 1 znajdują się także nielimitowane wersje w kopertach z białego złota, palladu i platyny, z jasnymi, czarnymi lub antracytowymi tarczami.
Opracowanie: Łukasz Doskocz