Zenith Pilot Cronometro Tipo CP-2 Flyback w brązie i postarzanej stali [cena]

Po sukcesie reedycji kultowego chronografu „Cairelli” z lat 60. Zenith poszedł za ciosem i przygotował dwie nowe referencje modelu. Koperty zegarków wykonano tym razem z postarzanej stali albo popularnego ostatnimi czasy brązu.

Zenith Pilot Cronometro Tipo CP-2 Flyback idealnie wstrzelił się w zegarkowy rynek. Czasomierz pojawił się dwa lata temu (pisaliśmy o nim TUTAJ) i szybko zyskał uznanie klientów – do tego stopnia, że jedno z największych zegarkowych forów na świecie uczyniło z niego swój jubileuszowy model. Oryginalny Zenith CP-2 powstał w latach 60. ubiegłego wieku na zamówienie włoskiej armii. Przydomek „Cairelli” zawdzięcza nazwisku włoskiego dystrybutora z Rzymu, a CP w nazwie to nic innego jak skrót od „cronometro di polso” – chronometr na nadgarstek. Pierwszego CP powstało raptem 2.500 egzemplarzy i każdy z nich jest dzisiaj mocno poszukiwanym egzemplarzem kolekcjonerskim.

Zenith Heritage Cronometro Tipo CP-2
Zenith Heritage Cronometro Tipo CP-2

Reedycja z 2016 roku dość wiernie odwzorowywała oryginał, z tą samą, 43 mm kopertą ze stali i czarnym cyferblatem w stylu „pilot’s watch”, z dwoma totalizatorami i parą dużych, czytelnych wskazówek.

Zenith Pilot Cronometro Tipo CP-2 Flyback
Zenith Pilot Cronometro Tipo CP-2 Flyback

W środku Zenith zamknął manufakturowy kaliber El Primero o numerze 405B, wyposażony w funkcję flyback i 50h rezerwy chodu. Teraz „Cairelli” powraca w dwóch nowych wersjach materiałowych. Ta sama, 43 mm konstrukcja zrobiona została z postarzanej sztucznie stali albo z brązu. Pierwszy wariant zestawiono z grafitowo-szarym cyferblatem. Do brązu dodano tarczę w korespondującym, czarno-brązowym kolorze.

Zenith Pilot Cronometro Tipo CP-2 Flyback
Zenith Pilot Cronometro Tipo CP-2 Flyback

Reszta detali – na czele z obrotowym bezelem, transparentnym deklem, czytelnymi wskazówkami z dużą ilością luminowy i skórzanym, miękkim paskiem z gumową wyściółką – pozostaje bez zmian. Za obie wersje trzeba zapłacić 7.900CHF (~28.000PLN).

Zenith Pilot Cronometro Tipo CP-2 Flyback

Producent Zenith
Nazwa modelu Pilot Cronometro Tipo CP-2 Flyback
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Symbol mechanizmu El Primero 405B
Rezerwa chodu (h) 50
Tarcza grafitowo-szara lub czarno-brązowa
Koperta stal lub brąz
Średnica (mm) 43
Wysokość (mm) 12,5
Wodoszczelność 100m
Pasek skórzany