Zenith Elite Captain
Nowy Zenith Elite Captain Central Second jest jednym z najbardziej dostępnych, atrakcyjnych i klasycznych czasomierzy na in-housowym mechanizmie.
Ci, którzy mają na uwadze poczynania Zenith’a zapewne wiedzą, że sytuacja finansowa marki w czasie światowego kryzysu była zła. Podczas, gdy ich ekscentryczne i luksusowe modele w cenach ok. 500000$ sprzedawały się jak ciepłe bułeczki w pierwszej połowie 2008 roku, rok 2009 okazał się po prostu katastrofalny.
W grupie LVMH sprzedaż zegarków i biżuterii spadła o 19% do ok. 764 mln euro, z Zenithem, jako niechlubnym liderem, który zanotoawał 25% spadek.
W tym czasie Zenith miał 16 głównych kolekcji, z około 800 modelami. Zasoby ludzkie manufaktury liczyły 250 osób, w tym 25 rzemieślników, 15 inżynierów i 12 zegarmistrzów zajmujących się komplikacjami. W czasie prosperity, kiedy sprzedaż biła kolejne rekordy, było to konieczne, ale kiedy recesja zataczała coraz szersze kręgi, ktoś musiał zająć się zestrukturyzacją firmy.
W połowie 2009 roku LVMH pożegnał dotychczasowego prezesa Zenith’a, Thierry’ego Natafa, i powołał na jego miejsce Jean-Frederica Dufoura, byłego szefa produkcji w Chopardzie. Do resrtukrutyzacji J.F. Dufor podszedł na tyle energicznie, że natychmiast zwolnił około 70 współpracowników poprzedniego prezesa oraz zmniejszył całkowitą liczbę modeli z 800 do zaledwie 150.
Produkcję podzielono na cztery kolekcje:
- kolekcja Academy – haute horlogerie, w tym wielkie komplikacje z kolecji Chronomaster i Class,
- kolekcja El Primero – wszystkie zegarki na kalibrach El Primero,
- kolekcja Defy – sportowa linia kierowana do tych samych klientów co Hublot,
- kolekcja Elite – entry level produkcji.
Znajdujący się w przedziale cenowym IWC Portofino czy podstawowych modeli Choparda z linii 1000 Miglia, model Elite wydaje się być jednym z najbardziej atrakcyjnych zegarków na mechanizmie manufakturowym, w przeciwieństwie do wyszlifowanych i przozdobionych mechanizmów ETY pochodzących z masowej produkcji.
Najnowszy model w kolekcji Elite, Zenith Elite Captain Central Second, wyposażony w mechanizm Elite kaliber 670 z centralną sekundą i datownikiem (mechanizm jest w stanie wykazać rezerwę chodu, ale ten model jest bez tej użytecznej komplikacji). Kaliber jest produkowany od 1994 roku i już zdążył udowodnić swoją wiarygodność i dokładność.
Przy rozmiarach rzędu 25,6 mm średnicy i tylko 3,465 mm grubości, mechanizm Elite jest na tyle mały, że pozwala inżynierom tworzyć bardzo cienkie zegarki. Koperta Elite Captain wykonana jest ze stali nierdzewnej, mierzy 40 mm średnicy, i tylko 8,1 mm wysokości. Przy takich rozmiarach zegarek wygląda dobrze nawet na bardzo małych nadgarstkach.
Z katalogu online firmy wynika, że zegarek dostępny jest następujących konfiguracjach:
– wersja ze srebrną tarczą i złoconymi wskazówkami i indeksem
– oraz wersja z bardziej sportową, bo czarną tarczą ze stalowego koloru wskazówkami i indeksami.
Oba modele dostępne są zarówno na skórzanym pasku ze skóry aligatora oraz na stalowej bransolecie. Klasyczny i prosty Zenith Elite Captain Central Second idealnie wpasowuje się w potrzeby postkryzysowych klientów.
Zenith Elite Captain Central Second – specyfikacja:
Mechanizm: kaliber Elite 670, automatyczny, 27 kamieni, śrdnica 25,6 mm, wysokość 3.465 mm, 144 części, 28.800 wahnięć/h
Funkcje: centralna sekunda, minuta i godzina, data na godz. 6
Rezerwa chodu: 50 godzin
Materiał koperty: 18-karatowe różowe złoto lub stal nierdzewna
Rozmiar koperty: 40 mm
Wysokość koperty: 8 mm
Tarcza: posrebrzana, szlif słoneczny
Wskazówki: złocone lub stalowe, rodowane
Wodoszczelność: 50 m
Szkło: szafirowe, sferyczne, antyrefleks po obu stronach
Dekiel: transparentny ze szkłem szafirowym
opracowanie: Wiktor Ruzik
W tym sezonie jest to modny design – nieco podobny projekt pokazał Tissot w swojej serii Visodate (oczywiście tam jest ETA a nie werk z własnej manufaktury), nota bene Tissotowi brakuje wersji ze stalową kopertą i złoconymi indeksami.