
Wydarzenia Spotkanie z Omegą w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego
Panel dyskusyjny z polskimi sportowcami oraz zwiedzanie Muzeum Sportu i Turystyki – to część atrakcji, poprzez które marka Omega przybliżyła zaproszonym gościom temat chronometrażu podczas Igrzysk Olimpijskich.
W minioną niedzielę, 26 maja, w warszawskiej siedzibie PKOl zebrało się blisko 100 gości zaproszonych przez warszawski butik Omegi. Powodem była nadchodząca Olimpiada w Paryżu i chęć pokazania, jak bardzo szwajcarska marka angażuje się w temat chronometrażu w trakcie tej wyjątkowej, sportowej imprezy.

Omega mierzy czas na Igrzyskach Olimpijskich od 1932 roku (Los Angeles), za każdym razem starając się wprowadzać szereg usprawnień. Mają one umożliwić coraz precyzyjniejszy pomiar, ale również pomóc w określeniu zwycięzcy w spornych sytuacjach oraz wyeliminować ewentualne błędy. Najlepiej sytuację zobrazował wyemitowany podczas wydarzenia film „Every Split Second Counts” (pisaliśmy o nim TUTAJ), z którego dowiedzieć się można jak niesamowite zmiany zaszły w ciągu ostatnich dekad w temacie chronometrażu. Warto wspomnieć, że podczas IO w Los Angeles cały sprzęt do pomiaru czasu składał się z 30 mechanicznych stoperów. A już 8 dekad później do Rio de Janeiro pojechało z 450 ton sprzętu (!) wraz z 480 obsługującymi go specjalistami. W obrazie poruszono także historie, w których rolę odegrały ułamki sekund. Przykładowo finał wyścigu na 100 m stylem motylkowym, w którym faworyt Milorad Cavic zmierzył się z Michaelem Phelpsem. Końcówka tej rywalizacji przeszła do historii – zlokalizowane na mecie przyrządy pomiarowe (wciskane przez zawodników maty) wskazały w przypadku Phelpsa czas lepszy o 0,01 sekundy. Po więcej tego typu opowiadań odsyłam Was do wspomnianego filmu.
Muzeum Sportu i Turystyki

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Sportu i Turystyki. Wśród wystawionych tam eksponatów znalazł się m.in. czerwony pistolet startowy Omegi. Urządzenie ma futurystyczny kształt i zastąpiło tradycyjny pistolet hukowy w 2010 roku, podczas igrzysk w Vancouver. Sprzęt jest połączony z głośnikami umieszczonymi w blokach startowych i gwarantuje, że dźwięk dotrze do każdego z zawodników w tym samym czasie. Więcej na ten temat przeczytacie w naszym opracowaniu Władca pierścieni, czyli Omega i pomiar czasu na Igrzyskach Olimpijskich.


Drugim związanym z Omegą eksponatem jest dzwonek sygnalizujący ostatnie okrążenie w dyscyplinach letnich i zimowych. Przedmiot ten – jako jeden z nielicznych – wykonuje się ręcznie z 50-letniego piasku, bazując przy tym na wiedzy i rozwiązaniach sprzed dekad. Wydawany przez przyrząd dźwięk jest niezwykle wyraźny oraz głośny – potrafi postawić na nogi i przez kilka minut pobrzmiewa jeszcze w głowie.

Pośród interesujących eksponatów znalazły się też liczne medale przyznane Polakom, przeróżne pochodnie, stroje czy sprzęty. Jeśli interesujecie się sportem – warto odwiedzić to miejsce.
Rozmowa z gwiazdami
Najciekawszym punktem wydarzenia był panel dyskusyjny prowadzony przez Maxime’a Gourgouillata, Dyrektora Marki Omega w Polsce. Wśród zaproszonych gości znaleźli się jedni z najbardziej utytułowanych rodzimych Olimpijczyków: Natalia Kaczmarek (lekkoatletka, która będzie broniła swojego tytułu olimpijskiego w biegu na 400 metrów w sztafecie oraz została pierwszą międzynarodową ambasadorką Omegi z Polski), Robert Korzeniowski (najbardziej utytułowany pod względem liczby zdobytych tytułów mistrza olimpijskiego sportowiec z Polski) oraz Mateusz Kusznierewicz (jedyny Polak, który zdobył złoto olimpijskie w żeglarstwie i posiada medale olimpijskie w każdym z trzech kolorów). Rozmowa dotyczyła zwycięstw oraz radzenia sobie ze stresem. Sportowcy opowiadali także o sytuacjach, w których czas był niezwykle istotny. A ten na nadgarstkach odmierzają im – jako przyjaciołom marki – zegarki Omega.




Natalia nosi model Constellation ref. 131.13.34.20.53.001, Robert Aqua Terrę “London 2012” 522.10.44.50.03.001, a Mateusz Seamastera Aqua Terra Small Second ref. 220.10.41.21.02.004.
„Olimpijskie” zegarki
Wydarzeniu towarzyszyła wystawa dwóch poświęconych Igrzyskom Olimpijskim w Paryżu zegarków Omega – modelu Seamaster Diver 300M „Paris 2024” Special Edition oraz Speedmaster Chronoscope.


Omedze dziękujemy za zaproszenie, a zawodnikom, którzy będą reprezentować Polskę na IO w Paryżu życzymy powodzenia!