
Wideo Jak wygląda serwis zegarka mechanicznego?
Często pytacie nas, czy zegarek trzeba serwisować i co dzieje się z nim w trakcie wizyty w serwisie. W materiale wideo pokazujemy dokładnie, na czym polega pełny serwis zegarka.
Film powstał we współpracy z autoryzowanym serwisem zegarków marki TAG Heuer – Trufey Watch Service.
Zegarek mechaniczny to bardzo skomplikowane urządzenie. Został skonstruowany tak, aby pracować praktycznie bez przerwy. Podobnie jak w samochodzie, tak i w zegarku, należy co jakiś czas robić przeglądy, wymieniać olej i zużyte części. Pamiętajmy, że oleje używane w zegarmistrzostwie tracą swoje właściwości przeważnie po około 5-6 latach. Wówczas, aby zapobiec zużywaniu się podzespołów mechanizmu, konieczne jest jego oliwienie.
Etap 1. Dostarczenie zegarka do serwisu.
Jeszcze nigdy czynność ta nie była tak prosta. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie serwisu i wskazać adres odbioru przesyłki przez kuriera. Można również skorzystać ze standardowej procedury i pozostawić zegarek w jednym z salonów sprzedaży. Po kilku dniach na adres mailowy podany w formularzu zostanie przesłana diagnostyka zegarka. Zanim to jednak nastąpi, przesyłka trafia do punktu przyjęć, gdzie pod okiem kamer następuje jej otwarcie. Sporządzana jest dokumentacja fotograficzna dot. fizycznego stanu zegarka oraz dostarczonych wraz z nim dokumentów. Po tym etapie zegarek przekazywany jest zegarmistrzowi.
Etap 2. Diagnostyka właściwa.
W celu dokonania dokładnych oględzin, zegarek musi zostać umyty. Pozwala to dokładnie zidentyfikować wszelkie uszkodzenia mechaniczne zarówno koperty jak i bransolety. Mycie koperty odbywa się za pomocą myjki ciśnieniowej, natomiast bransolety za pomocą myjki ultradźwiękowej. Zanim jednak rozpocznie się proces czyszczenia, należy sprawdzić wodoszczelność zegarka. W tym wypadku stosuje się procedurę testu „na sucho”, czyli za pomocą urządzenia wtłaczającego powietrze pod ciśnieniem.

Po umyciu i przeprowadzeniu oględzin zewnętrznych, zegarek zostaje poddany testowi namagnesowania. Po odmagnesowaniu umieszcza go na wibrografie w celu sprawdzenia dokładności pracy mechanizmu. Po tym etapie, jeżeli okres gwarancyjny zegarka upłynął, następuje wycena naprawy. Po akceptacji kosztów przez klienta, zegarmistrz przystępuje do naprawy.
Etap 3. Naprawa właściwa.

Zegarek rozkładany jest na części pierwsze. W specjalnej maszynie wszystkie elementy mechanizmu zostają umyte i wysuszone. Po tej czynności zegarmistrz przystępuje do składania mechanizmu. Wszystkie smary i oleje nakładane są od nowa.
Jeżeli mamy do czynienia z serwisem pełnym, koperta i bransoleta poddawane są polerowaniu lub szlifowaniu w celu przywrócenia zegarkowi niemal pierwotnego wyglądu. Następnie dokonuje się montażu mechanizmu oraz koperty i uszczelnień.
Etap 4. Testy końcowe.
Po złożeniu zegarka w pierwszej kolejności sprawdzane jest namagnesowanie. Jeżeli wciąż występuje, za pomocą specjalnego urządzenia zdejmuje się z całości pole magnetyczne. Po tej czynności zegarek – bez zgromadzonej energii tzn. sprężyna nie jest nakręcona – trafia z odciągniętą koronką na rotomat, gdzie kręci się z prędkością 8 obrotów na minutę przez 4 godziny.

W dalszej kolejności sprawdzane są parametry pracy zegarka na wibrografie w różnych ustawieniach, zgodnie z wytycznymi producenta (np. koronka w dół, do góry, szkłem w dół, do góry itp.). Parametry odczytane na wibrografie porównywane są z danymi producenta (są to amplituda, beat error, przyśpieszenie/opóźnienie) i jeżeli występują odstępstwa od ustalonej normy, dokonuje się korekty oraz odkłada zegarek na 24 godziny.
Po upływie 24 godzin zegarek ponownie trafia na wibrograf. Powtarzane są pomiary i sprawdzane parametry pracy. Jeżeli testy przebiegły pomyślnie, sprawdza się rezerwę chodu. Należy pamiętać, że rezerwa chodu zależy od rodzaju mechanizmu zastosowanego w danym modelu. Przed rozpoczęciem testów notuje się datę i godzinę. Dzięki temu szybko można obliczyć czy zegarek poprawnie gromadzi i oddaje energię. Cała procedura regulacji oraz testów trwa ok 14 dni. Dopiero wtedy mamy pewność że zegarek pracuje zgodnie z normami producenta.
Etap 5. Kontrola jakości

Ostateczna kontrola jakości obejmuje ogólne oględziny zegarka, testowanie funkcjonowania przycisków, koronki oraz zapięć pasków i bransolet. Dodatkowo sprawdza się, czy na tarczy nie znajdują się zanieczyszczenia, a wewnętrzna strona szkła jest nieskazitelnie czysta. Po tych czynnościach, zegarek zostaje zabezpieczony i przekazany wysyłki.
