Choć wystawy w Bazylei i Genewie mamy już dawno za sobą, a okres wakacyjny jest traktowany jako czas, w którym niewiele się dzieje, to jednak są tacy producenci, którzy nie próżnują i stale wzbogacają swoją ofertę. Firma Vacheron Constantin poszerzyła kolekcję Malte o nowy model wyposażony w komplikację faz księżyca oraz wskaźnik rezerwy chodu.
Kopercie zegarka nadano charakterystyczny kształt beczki tzw. „tonneau” po który Vacheron Constantin pierwszy raz sięgnął w roku 1912. Czasomierz występuje w wersji z białego oraz różowego złota. Jak przystało na Vacherona, nic nie może być zwyczajne i proste toteż genewski producent zadbał o liczne smaczki wykonania. Na tarczy znajdziemy aż pięć różnych rodzajów wykończeń stanowiących dowód kunsztu oraz nietuzinkowości. Centralną jej część potraktowano wzorem „Clou de Paris”, którego faktura przypomina kształt piramid lub (jak kto woli) drobno nabitych ćwieków natomiast zewnętrzny obszar został zmatowiony. Tarczkę małego sekundnika udekorowano kolistym wzorem dyskretnie odróżniającym go od pozostałych części cyferblatu. Przejdźmy teraz do komplikacji.
O ile wskazanie fazy księżyca można by rozpatrywać w kategoriach sztuki dla sztuki o tyle wskaźnik rezerwy chodu jest chyba jedną z najbardziej praktycznych komplikacji jaką możemy znaleźć w zegarku mechanicznym. Dzięki niemu wiemy ile „życia” zostało naszemu mechanizmowi. Ktoś może powiedzieć, że przy manualnym naciągu nie ma to większego znaczenia, bo przecież wystarczy raz dziennie nakręcić czasomierz i po sprawie. Niby racja jednak w natłoku spraw dnia codziennego zdarza nam się o tym zapomnieć i wtedy wystarczy spojrzeć na wskaźnik rezerwy chodu, by stwierdzić, że czas zażyć trochę lecytyny ;-). O manualnym naciągu wspomniałem nieprzypadkowo ponieważ ów zegarek wyposażony jest w kaliber 1410 znany chociażby z modelu Kalla Lune. 1410 to w gruncie rzeczy werk 1400 z dodaną komplikacją faz księżyca.
Kaliber ten ma średnicę 20,35 mm natomiast grubość wynosi 4,20 mm. Szczególną jego wartość stanowi Pieczęć Genewska, która jest swego rodzaju certyfikatem potwierdzającym wysoką klasę wykonania. Aby taki certyfikat otrzymać, producent musi spełnić 12 kryteriów. Stalowe części muszą mieć oszlifowane krawędzie, główki śrub wypolerowane, wszystkie widoczne powierzchnie wygładzone, grubość koła wychwytowego nie powinna przekraczać 0,16 mm przy rozmiarze powyżej 18 mm wszerz lub 0,13 mm dla kół o szerokości niespełna 18 mm, widoczne powierzchnie koła wychwytowego muszą być wypolerowane – to tylko niektóre ze ściśle zdefiniowanych zasad. Historia Pieczęci Genewskiej sięga 1886 roku kiedy to podjęto próby określenia, a następnie kontroli wyznaczników jakościowych utożsamianych z genewskim zegarmistrzostwem. Nowy model Malte stanowi ich potwierdzenie.
Vacheron Constantin Malte
Referencja: 83080/000G-9408, 83080/000R-9407
Kaliber: 1410 (28800 bph / 4Hz)
Kamienie: 22
Rezerwa chodu: około 40 godzin
Naciąg: manualny
Wymiary koperty: 39 mm x 49 mm
Wodoszczelność: 30m
Zdjęcia: serwis Vacheron Constantin
Tekst: Mariusz Wiśniewski (opracowanie własne)