TAG Heuer Monaco Heuer 02 – z mechanizmem in-house [cena]

Po wielu latach produkcji w oparciu o seryjnie wytwarzane mechanizmy ETA / Sellita, kultowy TAG Heuer Monaco dostępny będzie w wersji na własnym, manufakturowym werku ze zintegrowanym chronografem – Heuer 02.

W 2019 swoje 50. urodziny świętuje chyba najbardziej popularny zegarek TAG Heuera – kwadratowe Monaco. Szwajcarzy przygotowali na tę okazję serię pięciu mocno limitowanych modeli, z których każdy nawiązywał do jednej z minionych dekad (opisaliśmy je wszystkie TUTAJ). Wygląda na to, że to nie koniec niespodzianek – oto bowiem otwiera się zupełnie nowy rozdział w historii tej zegarkowej ikony.

Mechanizm Heuer 02
Mechanizm Heuer 02

Najnowszą wersję zegarka zasili manufakturowy Heuer 02 – pokazany w 2017 roku mechanizm ze zintegrowanym chronografem, kołem kolumnowym, pionowym sprzęgłem i 80-godzinną rezerwą chodu. Werk zadebiutował w modelu Autavia, ale kwestią czasu pozostawało, kiedy trafi do pozostałej części kolekcji.

TAG Heuer Monaco Heuer 02
TAG Heuer Monaco Heuer 02

Od strony wizualnej nowe Monaco niewiele różni się od wersji Calibre 12. Koperta o wymiarach 39 x 39 mm ma głównie szczotkowane pionowo powierzchnie, a od frontu zabezpiecza ją wypukłe, szafirowe szkiełko. Charakterystyczna, niebieska tarcza została udekorowana szlifem słonecznym, a na jej powierzchnię (poza nakładanymi indeksami godzinowymi, towarzyszącymi im kropkami z Super-LumiNovy i białą podziałką) trafiły dwie białe tarczki z czerwonymi wskazówkami – licznik 12-godzinny i 30-minutowy – oraz mała sekunda. Tę ostatnią zaimplementowano w formie delikatnej, srebrnej wskazówki poruszającej się po oznaczonej jedynie przecinającymi się liniami „tarczce”, częściowo zachodzącej na widoczny w dolnej części cyferblatu datownik. To jedna z głównych różnic pomiędzy starym i nowym Monaco – układ tri-compax zastąpił bi-compax.

TAG Heuer Monaco Heuer 02
TAG Heuer Monaco Heuer 02

Różnicę widać także z profilu koperty. Wykorzystywany do tej pory modułowy mechanizm (baza + moduł chronografu) wymuszał umiejscowienie przycisków stopera nie na tej samej wysokości co koronka. Teraz, dzięki użyciu zintegrowanej konstrukcji werku Heuer 02, wszystko znajduje się w jednej linii, co wygląda bardziej estetycznie. Natomiast dzięki wspomnianemu wcześniej kołu kolumnowemu i pionowemu sprzęgłu polerowane przyciski pracują delikatnie i przyjemnie.

TAG Heuer Monaco Heuer 02
TAG Heuer Monaco Heuer 02

TAG Heuer Monaco Heuer 02 trafi do sprzedaży na niebieskim pasku ze skóry aligatora, zakończonym zapięciem na zatrzask. Cenę ustalono na 5 400 EUR (~23 500 PLN), co oznacza, że będzie ona niewiele wyższa od Calibre 11 (o około 650 PLN) oraz Calibre 12 (o około 2 500 PLN).

Dla fanów „starego” Monaco firma TAG Heuer przygotowała ostatnią, limitowaną wersję zegarka Calibre 12 z szarym cyferblatem. Więcej szczegółów na ten temat znajdziecie TUTAJ.

TAG Heuer Monaco Heuer 02

Producent TAG Heuer
Nazwa modelu Monaco Heuer 02
Ref. CBL2111.FC6453
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Symbol mechanizmu Heuer 02
Rezerwa chodu (h) 80
Tarcza niebieska
Koperta stal
Średnica (mm) 39
Wodoszczelność 100m
Pasek skórzany