SIHH 2015: Montblanc Heritage Spirit Orbis Terrarum

„Orbis Terrarum” to po łacinie termin określający świat. I właśnie nasza planeta widoczna na tarczy oraz komplikacja world time – czyli równoczesne wskazanie czasu w 24 strefach – stanowią clou nowego zegarka Montblanc.

Przypadające na 2014 rok 90. urodziny słynnego pióra Meisterstück sprawiły, że na Salon International de la Haute Horlogerie (SIHH) pokazano kolekcję zegarków Meisterstück Heritage. Od 2015 roku linia ta będzie nosiła nazwę Heritage Spirit, a jej pierwszym, ujawnionym dopiero co członkiem, będzie model z komplikacją world time o nazwie Montblanc Heritage Spirit Orbis Terrarum.

Montblanc Heritage Spirit Orbis Terrarum
Montblanc Heritage Spirit Orbis Terrarum

Wizualnie uwagę przyciąga umieszczona pod wypukłym, szafirowym szkiełkiem tarcza, a konkretnie naniesiona na nią ziemia widoczna z perspektywy bieguna północnego. I o ile koncepcja może się Wam wydać podobna do tej z zegarka Vacheron Constantin Patrimony z 2011 roku, obie propozycje dzieli przepaść cenowa. Dostępnego w stali Montblanca będzie można nabyć już za 4.990Euro (~20.900PLN), natomiast do wersji w czerwonym złocie trzeba dopłacić niespełna 9.000Euro. Oba zegarki spod znaku białej gwiazdy mają średnicę 41mm, wysokość 12mm i wodoodporność ustaloną na poziomie 30m.

Montblanc Heritage Spirit Orbis Terrarum
Montblanc Heritage Spirit Orbis Terrarum

Wspomniana tarcza to złożona kompozycja. Jedną z jej warstw tworzy szafirowy dysk, na którym jasnoniebieski kolor odpowiada oceanom, a powycinane elementy – kontynentom. Pod nią umieszczono drugi, obracający się wraz z pracą mechanizmu – w połowie biały, w połowie ciemnogranatowy. Jego fragmenty widać przez wycięcia w górnej warstwie, a zasada działania jest prosta – jasna część symbolizuje dzień, a ciemna noc. Opisane właśnie elementy otacza ring z naniesionymi 24 nazwami miast, które odpowiadają 24 strefom czasowym. Z zewnętrznej skali 0 – 24 odczytamy przypisany do każdej z miejscowości czas wraz z informacją czy panuje tam dzień (jasne tło) czy noc (ciemne tło).

Montblanc Heritage Spirit Orbis Terrarum
Montblanc Heritage Spirit Orbis Terrarum

Ustawienia zegarka dokonuje się w dwóch krokach. Po pierwsze, wciskając przycisk na godz. 8 koperty należy miejscowość symbolizującą lokalną strefę czasową umieścić na godz. 6. Następnie – już przy użyciu koronki – przestawić wskazówki na właściwy czas. Od tego momentu dzięki komplikacji world time łatwo odczytamy wskazania dla pozostałych stref.

Wszystkie funkcje modelu Montblanc Heritage Spirit Orbis Terrarum napędza werk z automatycznym naciągiem MB29.20. Pracujący z częstotliwością 4Hz mechanizm zapewni – po uprzednim maksymalnym naciągnięciu sprężyny – 42h rezerwy chodu.

Zegarek trafi do sprzedaży na skórzanym pasku lub – opcjonalnie – na bransolecie.