SIHH 2014: Montblanc „Homage to Nicolas Rieussec”
Stopery z kolekcji Nicolas Rieussec śmiało można nazwać najbardziej charakterystycznymi i rozpoznawalnymi w ofercie firmy Montblanc. Tegoroczna, siódma odsłona zegarka, jest zarazem najciekawszą z dotychczasowych propozycji.
W zegarku „Homage to Nicolas Rieussec” firma Montblanc postawiła na dokładne odwzorowanie kolorów i detali w stosunku do oryginału z 1821 roku. Zastosowano przy tym nowoczesną technologię i materiały, o których za chwilę.
„Homage to Nicolas Rieussec” to chronograf typu monopusher. Oznacza to, że startu, zatrzymania i zresetowania stopera dokonujemy jednym przyciskiem, umieszczonym na godzinie 8. Ponadto z tarczy zegarka odczytamy datę (okienko na godz. 3), wskazanie dnia/nocy (okienko na godz. 9) oraz czas w drugiej strefie czasowej (szkieletowana wskazówka, którą – gdy nie korzystamy z GMT – można ukryć pod tę godzinową). Oczywiście wskazania stopera zrealizowano za pomocą nawiązujących do oryginalnego przyrządu Rieusseca z 1821, obracających się dysków. Ten z lewej to dysk 60-sekundowy, a z prawej – 30-minutowy. Pomiędzy nimi umieszczony jest niebieski element w kształcie rombu, którego ostre końce jednocześnie wskazują wynik pomiaru na obu wirujących, białych dyskach.
Cała kompozycja jest bardziej przejrzysta i czytelna niż w poprzednich edycjach. A jeśli zastanawiacie się, gdzie umieszczono charakterystyczne dla zegarków z tej linii indeksy godzinowe pisane „breguetowską” czcionką, to Montblanc postanowił nieco nas zaskoczyć. Otóż cyfry odpowiadające indeksom godzinowym zrealizowano za pomocą pigmentów Superluminovy, które w nowoczesnym procesie połączono z ceramicznym ringiem minutowym w tym samym kolorze. Efekt jest taki, że skala godzinowa „pojawia się” w ciemności (w oświetlonej przestrzeni nie widać jej praktycznie w ogóle). Ten prosty zabieg pozwolił na znaczące „oczyszczenie” tarczy, przy jednoczesnym zachowaniu DNA zegarka. Brawo! Pozostała część cyferblatu ma ziarnistą fakturę, która dodaje jej elegancji.
Nowy Montblanc „Homage to Nicolas Rieussec” dostępny będzie w dwóch wersjach: limitowanej do 193 szt. w różowym złocie (nawiązanie do liczby lat jakie upłynęły od odkrycia Rieusseca w 1821) oraz limitowanej do 565 szt. w stali. W obu przypadkach, w 43mm kopercie znajdziemy automatyczny, manufakturowy kaliber automatyczny MB R200 zapewniający 72h rezerwy chodu. Mechanizm udekorowano pasami genewskimi, niebieskimi śrubkami oraz polerowanymi i fazowanymi powierzchniami.
Warto zwrócić uwagę – przy okazji werku – na kilka interesujących detali np. otwór wykonany w mostku głównym, przez który widać koło kolumnowe oraz obracający się nad nim szkieletowany rotor z logiem Montblanc, które w odpowiednim ułożeniu znajdzie się dokładnie nad wspomnianym przed chwilą otworem.
Zegarek trafi do sprzedaży na pasku ze skóry aligatora.