Montblanc – 20 lat kolekcji Star Legacy i dwa nowe chronografy – SIHH 2018

Na 20-lecie kolekcji Star Legacy firma Montblanc przygotowała dwa nowe chronografy – prosty, tradycyjny Star Legacy Automatic Chronograph oraz nowe wcielenie kultowego, jednoprzyciskowego stopera Nicolas Rieussec.

Styczeń i genewskie targi SIHH zbliżają się wielkimi krokami. Jak co roku, firmy już nieco wcześniej uchylają rąbka tajemnicy – w przypadku firmy Montblanc w ramach zapowiedzi pokazano dwa nowe modele z kolekcji Star Legacy.

Montblanc Star Legacy Automatic Chronograph

Pierwsza zapowiedź dotyczy modelu dla osób preferujących klasykę. Przy brzegu srebrno-białej tarczy zegarka znajdziemy podziałkę minutową typu „railway track” z kropkami zamiast tradycyjnych kresek. Towarzyszą ją arabskie cyfry pełniące rolę indeksów godzinowych. Bliżej centralnej części cyferblatu wkomponowano trzy tarczki: małą sekundę (na godz. 9), licznik 30-minutowy (na godz. 3) oraz licznik 12-godzinny (na godz. 6), którego wnętrze udekorowano wzorem gwiazdy Montblanc. Dopełnieniem projektu jest niewielkie okienko datownika na godz. 4:30.

Montblanc Star Legacy Automatic Chronograph
Montblanc Star Legacy Automatic Chronograph

Wszystkie wskazówki są niebieskie i (poza prostą, małą sekundą) mają kształt tzw. liścia. Montblanc nie zapomniał o detalach – logo firmy trafiło na przeciwwagę centralnego sekundnika oraz na widoczną pomiędzy dwoma przyciskami chronografu koronkę o kształcie cebulki.

Montblanc Star Legacy Automatic Chronograph
Montblanc Star Legacy Automatic Chronograph

Stalowa koperta zegarka mierzy 42 mm średnicy i 14,23 mm grubości, powstała z polerowanej stali i otrzymała klasę wodoszczelności 30m. W jej wnętrzu zamknięto automatyczny kaliber MB 25.02 – 4Hz jednostkę zapewniającą około 46 godzin rezerwy chodu. Montblanc Star Legacy Automatic Chronograph na nadgarstki przyszłych właścicieli trafi na ręcznie szytym, niebieskim pasku Sfumato ze skóry aligatora, który wykonano we Florencji. Dostępna będzie również wersja z szarą tarczą na szarym pasku. Zegarki wyceniono na 3.990 EUR (~17.000 PLN).


Montblanc Star Legacy Nicolas Rieussec Chronograph

Niespełna dekadę temu firma Montblanc po raz pierwszy pokazała model „Nicolas Rieussec”. Zegarek stanowił hołd dla francuskiego zegarmistrza, uznawanego za twórcę chronografu. W 1821 roku Rieussec wynalazł urządzenie, które na obracających się dyskach zaznaczało upływający czas atramentem, co idealnie oddawało znaczenie pochodzącego z Greki słowa chronograph, oznaczającego „zapis czasu”. Naręczne zegarki z linii Nicolas Rieussec również bazują na obracających się dyskach, a firma Montblanc pokazała w ciągu ostatnich lat kilka różnych wersji m.in. ze wskazaniem czasu w drugiej strefie czasowej.

Montblanc Star Legacy Nicolas Rieussec Chronograph
Montblanc Star Legacy Nicolas Rieussec Chronograph

W nowej odsłonie srebrno-biała tarcza – dzięki różnym rodzajom dekoracji – jest trójwymiarowa, a poszczególne jej części dość wyraźnie się od siebie odcinają. W dolnej partii cyferblatu, na godz. 6, wkomponowano ładnie zabudowane okienko daty. Tuż nad nim widać dwa obrotowe dyski chronografu z umieszczoną pomiędzy nimi, nieruchomą, niebieską „wskazówką”. Wspomniane dyski są lekko wypukłe, wykonano je z tytanu i wprawia się je w ruch przyciskiem na godz. 8. Jego kolejne wciśnięcia powodują odpowiednio start, stop i wyzerowanie ustawień stopera.

W górnej części cyferblatu znajdziemy tarczę z arabskimi cyframi i trzy wskazówki. Dwie z nich – niebieskie – służą do odczytu czasu lokalnego, a trzecia – szkieletowana – wskazuje czas w drugiej strefie. Z kolei w miejsce cyfry 9 wpasowano okienko ze wskaźnikiem dnia / nocy.

Za wszystkie wskazania odpowiada zamknięty w stalowej, polerowanej kopercie (średnica 44,8 mm, grubość 15,02 mm, klasa wodoszczelności 30 m) manufakturowy kaliber MB R200. Mechanizm to konstrukcja z automatycznym naciągiem, dwoma bębnami sprężyny zdolnymi skumulować energię niezbędną do pracy przez 72 godziny i stoperem z kołem kolumnowym oraz pionowym sprzęgłem, który obsługiwany jest jednym przyciskiem. Werk w pełnej krasie – ze szkieletowanym rotorem ozdobionym emblematem Montblanc – widać przez szafirowe szkło dekla.

Kaliber MB R200
Kaliber MB R200

Podobnie jak Star Legacy Automatic Chronograph, tak i model Star Legacy Nicolas Rieussec Chronograph zestawiono z niebieskim paskiem Sfumato ze skóry aligatora. Cenę za zegarek ustalono na 7.540 EUR (~32.000 PLN) i – co ciekawe – jest ona niższa o ponad 2.000 EUR od poprzedniej wersji modelu z linii Nicolas Rieussec.