SIHH 2013: Audemars Piguet ROO Diver ceramiczny

„Zegarek Roku 2011” CH24.PL – AP Royal Oak Offshore Diver – po stali i karbonie teraz dostępny będzie również w czarnej ceramice high-tech.

Royal Oak Offshore w wersji Diver to zegarek szczególnie bliski naszym „chronosowym” sercom. Długo wyczekiwany przez fanów AP sportowy nurek bez chronografu triumfował bezapelacyjnie („Najlepszy Zegarek Sportowy” plus „Grand Prix”) w debiutanckiej edycji Zegarka Rorku w 2011 roku. O sukcesie czasomierza zadecydowały pewnie po społu świetne wykonanie, prosty ale klimatyczny design, świetny mechanizm i uwielbienie dla skąd inąd znakomitej manufaktury z Le Brassus. Po wersji stalowej a.d.2011 AP przygotowało wersję karbonową (koperta z włókna węglowego) w czerni skontrastowanej z żółtymi detalami. ROO Diver a.d.2013 to z kolei wysokiej jakości (jakże by inaczej) czarna ceramika.

ROO Diver
ROO Diver
ROO Diver
ROO Diver

Koperta zegarka ma te same co poprzednicy 42mm średnicy (na ręce sprawia wrażenie większego o co najmniej kolejne 2) i gruby, gumowy pasek. Ceramika (bardzo twarda i odporna na zarysowania) wykończona została na przemian szczotkowanymi oraz polerowanymi powierzchniami i połączona z tytanem (8 heksagonalnych śrubek mocujących bezel plus dekiel). Czarna tarcza ze wzorem „Mega Tapisserie” ma białe indeksy, wskazówki z białego złota, okienko datownika (na godz.3) i nowy, jaskrawy kolor detali – pomarańcz. Na pomarańczowo pomalowana jest końcówka wskazówki sekundowej, wskazówka minutowa i 15-minutowy fragment wewnętrznego bezela nurkowego. Reguluje się go ceramiczną koronką na godz. 10.

kaliber 3120
kaliber 3120

Czasomierz spełnia normę NIHS 92-11 (ISO6425) i jest wodoszczelny do 300m. Pod tytanowo-szafirowym deklem (pierwszy raz w modelach Diver) zamknięto automatyczny kaliber 3120. Dla przypomnienia – 21.600 A/h, 60h rezerwy chodu, 40 kamieni, 280 części, balans Gyromax, tłoczony wahnik z 22ct różowego złota.

Poza ROO Diverem Audemars Piguet przygotował (albo odświeżył) jeszcze jeden model z kolekcji Offshore wykorzystując ceramikę. W tej wersji koperty dostępny będzie od teraz także ROO Chronograph z roku 2011. Pisaliśmy o nim TUTAJ.

ROO Chronograph
ROO Chronograph
Źródło: Audemars Piguet
Opracowanie: Łukasz Doskocz