SIHH 2012: Jaeger-LeCoultre Master Control
Linia Master Control obchodzi w tym roku swoje 20-lecie. Z tej okazji manufaktura Jaeger-LeCoultre zaprezentowała trzech nowych członków rodziny. Mowa o modelach: Master Control, Master Ultra Thin Réserve de Marche oraz Master Ultra Thin Tourbillon.
Historia linii Master Control sięga roku 1992, kiedy to manufaktura z Vallée de Joux zaczęła stosować znane wszystkim miłośnikom zegarków, trwające 1000 godzin testy („1000 Hours Control”). Każdy z czasomierzy opuszczał firmę z certyfikatem podpisanym przez odpowiedzialnego za proces kontroli zegarmistrza. Dokument potwierdzał również fakt pozytywnego przejścia przez 6-tygodniowy program sprawdzający.
Czasomierze wchodzące w skład linii Master Control inspirowane były designem klasycznych, prostych zegarków kieszonkowych z XIX wieku, jak również legendarnymi Memovoxami i modelami z rodziny Futurematic (pierwsze całkowicie automatyczne zegarki – bez możliwości nakręcania ich koronką).
Jaeger-LeCoultre Master Control
Najbardziej klasyczny z zaprezentowanych w tym roku modeli JLC. Stalowa koperta zegarka mierzy jedynie 39mm i nawiązuje pierwowzoru sprzed 20 lat. Całość pracuje w oparciu o rozwijany w laboratoriach (w Vallée de Joux) werk 899. Na srebrną tarczę naniesiono indeksy godzinowe oraz cyfry (6, 9 i 12). Na godzinie 3 znajdziemy okienko daty. Zegarek stanowi powrót do korzeni, więc Szwajcarzy wyposażyli go wyłącznie we wskazówki: godzinową, minutową oraz sekundową (ta ostatnia w kolorze niebieskim). Dostępna będzie również wersja w różowym złocie.
Jaeger-LeCoultre Master Ultra Thin Réserve de Marche
Model stanowi próbę zredukowania do minimum niezbędnych dla zegarka funkcji i rozmieszczeniu ich na tarczy w możliwie najbardziej czytelny sposób. I tak na godzinie 10 znajdziemy wskaźnik rezerwy chodu (w postaci łuku), na godz. 3 tarczkę ze wskazaniem daty (zmiany daty dokonuje się za pomocą przycisku w kopercie), a na godz. 6 tarczkę małej sekundy. Tarczę zrobi dodatkowo 12 indeksów godzinowych (na godz. 12 zastosowano indeks podwójny). Napędzający zegarek kaliber 938 pracuje z częstotliwością 4Hz i zapewnia rezerwę chodu na poziomie 43 godzin. Dostępna będzie wersja w stali (z tarczą ze szlifem słonecznym w kolorze srebrnym) lub różowym złocie (z tarczą o barwie jasnej skorupki od jajka).
Jaeger-LeCoultre Master Ultra Thin Tourbillon
Koperta z różowego złota okala tarczę, w której – na godz. 6 – możemy podziwiać pracę jaką wykonuje tourbillon. Tytanowa klatka waży zaledwie 0,33 grama, co pozwala na skuteczne zredukowanie poboru energii z mechanizmu. Warto dodać, że werk stosowany w tym zegarku (Calibre 982 – 28.800 wahnięć/h, 48h rezerwy chodu, 262 części) zwyciężył w konkursie „Chronométrie 2009”. Wskazówki i indeksy wykonano również ze złota. Zegarek mierzy 40mm średnicy i 11,3mm grubości. Producent dostarcza go na czekoladowym pasku ze skóry aligatora.
tłumaczenie i opracowanie: Tomasz Kiełtyka