SIHH 2012: Greubel Forsey
Specjalizująca się w najwyższej klasy tourbillonach manufaktura Greubel Forsey na tegoroczny SIHH przygotowała dwa nowe, oczywiście wyposażone w bardzo niestandardowe tourbillony czasomierze: 24 Seconds Contemporaine i Quadruple Secret.
We współczesnym zegarkowym świecie trwa nieustająca debata o tym, czy w ogóle słuszne jest stosowanie mechanicznego tourbillonu w zegarku naręcznym. Wynaleziony przeszło 2 stulecia temu przez Abrahama Louisa Bregueta wirujący w zewnętrznej klatce balans miał za zadanie niwelować niekorzystny wpływ ziemskiej grawitacji poprzez wyrównywanie błędów powstających w wychwycie w wyniku różnego jego położenia względem osi symetrii. Podczas gdy patent ten był jak najbardziej zasadny dla zegarków kieszonkowych (które 90% czasu znajdowały się w pozycji pionowej) stosowanie go w zegarkach noszonych na nadgarstku to zupełnie inna historia. Są tacy, którzy nadal wierzą w jego magiczne, mechaniczne właściwości (czytaj znaczący wpływ na precyzję chodu), są tacy, którzy dopatrują się w nim jedynie aspektów estetycznych. Są i tacy, którzy z tourbillna uczynili prawdziwe, rozwojowe dzieło sztuki i pole niemal nieustających innowacji. Greubel Forsey – bez wątpienia jeden z najwybitniejszych (jeśli nie najwybitniejszy) twórca współczesnych tourbillonów – zrewolucjonizował wynalazek Bregueta do tego stopnia, że w jego kolekcji próżno szukać wirującego balansu w jego najbardziej klasycznej formie. Dla duetu Robert Greubel – Stephen Forsey tourbillon to nieustające wyzwanie. Tegoroczne SIHH to dwa kolejne, skierowane do koneserów wielkiego zegarmistrzostwa czasomierze GF w zdecydowanie skromnej, jak na osiągnięcia marki, formie.
Tourbillon 24 Seconds Contemporain
Wyróżniający się jaskrawym, niebieskim kolorem (określanym przez firmę jako „Royal Blue”) i niezwykłą, trójwymiarową konstrukcją Tourbillon 24 Seconds Contemporain, to idealny pokaz filozofii Greubel Forsey. Zaskakująco stonowaną estetykę czasomierza podkreśla patentowy mechanizm z 24-sekundowym tourbillonem zamkniętym w przestrzennej kompozycji, charakterystycznej dla nieco technicznego designu zegarków GF. Dysponujący uzyskiwaną z podwójnego bębna sprężyny, 72-godzinną rezerwą chodu kaliber z ręcznym naciągiem ogranicza się jedynie do wskazania czasu (godziny, minuty oraz mała sekunda) i rezerwy chodu. Regulatorem jest wspomniany, 24-sekudnowy torubillon z nachyloną pod kątem 25° klatką, wykonującą jeden pełny obrót w czasie 24 sekund. Cała konstrukcja składa się z 267 komponentów, z czego 88 przypada na ważący jedynie 0.39g troubillon.
Tłem dla majestatycznie obracającego się pod szafirowym mostkiem balansu jest wykonana z tytanu (użytego również jako materiał do wykonania części mostków mechanizmu) kilkupoziomowa tarcza. Jej żywy, błękitny kolor uzyskano w specjalnym procesie oksydacji. Cyferblat uzupełnia szafirowy pierścień z indeksami i duży, arabski indeks 12 wkomponowany w strukturę tarczy. Całość zamknięta jest w 43.5mm kopercie z platyny, zwieńczonej szafirowymi szkłami, z flankami ozdobionymi grawerowanym płytkami z przesłaniem od twórców.
Powstaną dokładnie 33 egzemplarze modelu Tourbillon 24 Seconds Contemporain – każdy na granatowym pasku ze skóry krokodyla z platynową klamrą.
Quadruple Tourbillon Secret
Jak podkreśla marka, Quadruple Torubillon Secret to czasomierz skierowany do koneserów i kolekcjonerów marki, którzy cenią sobie prywatność i pewnego rodzaju ekskluzywność podziwiania zegarmistrzowskiego piękna, zarezerwowaną jedynie dla oczu właściciela. Oznacza to, że skomplikowany mechanizm, wyposażony w dwa podwójne, niezależne od siebie i sprzęgnięte mechanizmem dyferencyjnym tourbillony ukryte są pod pełną, klasyczną tarczą, pozostawiając widok pracującego kalibru jedynie oczom wybranych (tj. tych, którzy odwrócą zegarek do góry deklem).
Wykonany w ściśle limitowanej edycji 8 egzemplarzy w różowym złocie lub 8 w platynie model ma asymetryczną kopertę o wymiarach 43.5mm średnicy i 16.11mm wysokości zestawioną z wykonaną ze złota, srebrną tarczą ze złotymi aplikacjami. W jej boku ulokowano małe, szafirowe okienko, dające wgląd w pracujący werk. Oprócz centralnie ulokowanych wskazówek, godzinowej i minutowej, cyferblat to również tarcza małej sekundy połączona ze wskazaniem rezerwy chodu (50h) oraz wskaźnik rotacji jednego z troubillonów – rotacji, która trwa pełne 4 minuty.
Osłonięty szafirowym deklem kaliber Quadruple Tourbillon to, jak wspomniałem wcześniej, dwa niezależne od siebie torubillony. Pierwszy z nich to nachylony pod kątem 30° torubillon, klasycznie obracający się wokół własnej osi w czasie 1 minuty. Drugi to 4-minutowy tourbillon z ręcznie wykończoną, szkieletowaną klatką. Oba podtrzymywane są stalowymi, pełnymi mostkami i połączone mechanizmem dyferencyjnym, dodatkowo wyrównującym błędy powstałe w obu elementach. Wykonane z niklowanego srebra mostki wykończono chropowatą powierzchnią (z ang. „Frostem”) i skręcono niebieskimi śrubkami. Na specjalnej złotej płytce wygrawerowany jest numer zegarka.
Każdy egzemplarz dostarczany będzie na czarnym aligatorze z zatrzaskiwaną klamrą z platyny lub złota (w zależności od wersji) z logo Greubel Forsey.
Opracowanie: Łukasz Doskocz