SIHH 2011: Ralph Lauren Sporting Collection
Ralph Lauren jest ikoną w świecie mody, lecz dopiero od dwóch lat firmowana nazwiskiem projektanta marka prezentuje zegarki. Motto „Fine Watchmaking” jest konsekwentnie realizowane poprzez stosowanie najwyższej jakości kalibrów pochodzących z takich manufaktur jak Jaeger-LeCoultre, Piaget czy IWC.
Dla osób kojarzących Ralpha Laurena jedynie z haftowanym logiem gracza na koszulkach polo, może wydawać się dziwne umiejscowienie marki zegarkowej w segmencie premium. Prawda jest taka, że zegarki Ralph Lauren w żaden sposób nie nawiązują do siostrzanej firmy produkującej odzież, a łączy je jedynie nazwisko człowieka który jest fascynatem i kolekcjonerem zegarków. Ralph Lauren od lat myślał o wprowadzeniu własnej marki, ale finalizacja marzenia udała się dopiero w 2007 roku, kiedy to właściciel firmy Polo Ralph Lauren wraz z grupą Richemont utworzyli Ralph Lauren Watch and Jewelry Company. Premiera modeli odbyła się na targach zegarkowych w Genewie w 2009 roku. Wyróżniono trzy kolekcje konsekwentnie rozwijane po dzień dzisiejszy: Stirrup, Slim Classique oraz Sporting – której wydanie na rok 2011 prezentuję.
SPORTING WOOD DIAL
Wood Dial jest najbardziej charakterystycznym zegarkiem kolekcji – drewno jest materiałem bardzo rzadko stosowanym przez producentów zegarków, ale w tym modelu nie mogło się bez niego obejść, ze względu na nawiązanie stylistyczne do kokpitu Bugatti Type 57SC Atlantic Coupe. Samochód którego posiadaczem jest Ralph Lauren zainspirował właściciela do zaprojektowania tarczy z elementami czerpiącymi stylistycznie z zegarów auta. Drewniany pierścień otaczający tarczę wykonany jest z wiązu – zastosowanie drewna sprawia, że każdy zegarek będzie miał niepowtarzalną fakturę tego elementu. Wewnątrz pierścienia przykręconego na cztery śruby, znajduje się matowa czarna tarcza z widocznymi podziałkami minut oraz odrębną tarczą dla małej sekundy. Arabskie cyfry koloru beżowego w całości pokryte są substancją luminescencyjną korespondującą z takim samym materiałem umieszczonym w czarnych oksydowanych wskazówkach. Biała wskazówka sekundnika utrzymana jest w kolejowym stylu, a jej umiejscowienie sporo poniżej osi wskazówek wygląda bardzo dobrze. Całość tarczy prezentuje się rewelacyjnie i przywodzi na myśl nie tylko kokpit auta, ale też samolotu, czy zegarów stosowanych w wojskowym sprzęcie.
Stalowa wodoszczelna do 5 ATM koperta o średnicy 44,8mm, ma grubość 11,2mm – tak więc zegarek nie jest przesadnie wysoki, jedynie duża średnica może budzić zastrzeżenia – ale wynika ona pośrednio z mechanizmu zastosowanego w tym modelu. Sześć polerowanych śrub w lunecie zegarka ładnie współgra z okalającą je szczotkowaną powierzchnią oraz czytelną tarczą. Wypukłe szafirowe szkło posiada obustronny bezbarwny antyrefleks, dekiel jest również szafirowy i możemy przezeń podziwiać ręcznie nakręcany mechanizm.
Wood Dial jest pierwszym modelem, w którym Ralph Lauren zastosował werk z palety IWC Schaffhausen. Przynależność do grupy Richemont pozwala na stosowanie wysokiej jakości kalibrów marek tej grupy i tak też jest w tym przypadku, bo mechanizm RL98295 to nic innego jak lekko zmodyfikowany werk IWC z rodziny 98000 – możemy go zobaczyć w takich zegarkach jak F.A.Jones z 2005 roku czy też Pilot Vintage, będący wciąż w ofercie IWC. Widoczna długa przesuwka regulacyjna oraz duży mostek są charakterystyczne dla tego werku. IWC przygotowując kaliber dla RL zmieniło nieznacznie wygląd – pasy genewskie są odwrócone o 90 stopni w stosunku do oryginału, ale perłowanie werku i kształt pozostałych elementów nie różnią się od 98290. Taktowanie mechanizmu jest na poziomie 18000 wahnięć na godzinę, rezerwa chodu 45 godzin, a całość składa się ze 156 elementów.
SPORTING CHRONOGRAPH GUILLOCHÉ
Nowy model występuje w dwóch średnicach koperty – 44,8mm oraz 38,7mm.
Większy chronograf z tegorocznej linii jest zbliżony do swego poprzednika. Największą zmianą jest wprowadzenie pięknie giloszowanej tarczy i pierścienia koperty. Dotychczas to klasyczne zegarmistrzowskie zdobienie, wykonywane na ręcznie sterowanych giloszarkach, było zarezerwowane dla linii Slim Classique – w tym roku giloszowanie jest widoczne we wszystkich liniach. Koperta w opisywanym zegarku, nie różni się zbytnio od tej z modelu Wood Dial, jednak zdobiona luneta nadaje zegarkowi znacznie bardziej eleganckiego charakteru. Srebrna opalizująca tarcza z centralnym giloszowaniem kontrastuje z czarnymi breguetowskimi wskazówkami, czarnymi nadrukami indeksów i rzymskich cyfr. Centralna wskazówka sekundowa oraz dwa liczniki – na godzinie 9 i 3, są odpowiedzialne za wskazania stopera. W sekundnik czasu bieżącego na godzinie 6, wkomponowano okienko datownika. Model w mniejszej kopercie został pozbawiony tego wskazania, zapewne w celu zachowania równowagi stylistycznej tarczy – poza tym drobnym szczegółem posiada wszystkie elementy stylistyczne dużej wersji. Oba zegarki są dostępne na czarnym pasku ze skóry aligatora.
W modelach zastosowano ten sam kaliber, oznaczony symbolem RL750. Jest to mechanizm z automatycznym naciągiem, wyposażony w chronograf z kołem kolumnowym, wyprodukowany przez firmę Jaeger-LeCoultre. Ralph Lauren nie podaje jaki jest bazowy werk JLC, ale dostępne dane pozwalają przypuszczać, że JLC dostarczył mechanizm w oparciu o swój własny chronograf oznaczony symbolem 751, znany z linii Master Compressor. Częstotliwość pracy to 28800 wahnięć na godzinę, rezerwa chodu wynosi 48 godzin. Producent nie zamieścił zdjęć werku do tego modelu, ale z opisu wynika, że nie było zmian w stosunku do poprzednika, czyli jest to ten sam kaliber – proste zdobienia pasami genewskimi wyglądają dosyć ubogo w porównaniu z pięknymi mechanizmami Jaegera.
SPORTING CHRONOGRAPH BLACK CERAMIC
Najbardziej sportowy z opisywanej kolekcji zegarek występuje w dwóch wielkościach. Podobnie jak wyżej omawiany model, Black Ceramic dostępny jest średnicach koperty – 44,8mm i 38,7mm. Nowością w portfolio Ralpha Laurena jest zastosowanie ceramiki do produkcji koperty i bransolety. Matowe wykończenie materiału kontrastuje z klasycznymi rzymskimi indeksami, które w całości pokryte są białą warstwą luminescencyjną. Czarne oksydowane wskazówki również wypełnione są tą substancją. W większym modelu wskazówka sekundnika stopera ma kolor czerwony, w mniejszym biały. Oba zegarki posiadają nadrukowaną wokół tarczy skalę tachometru oraz datownik na godzinie 6. Wodoszczelność pozostała na poziomie 5ATM. Wypukłe frontowe szkło szafirowe z obustronnym AR oraz przydymiany szafir na deklu zamykają wewnątrz koperty opisywany kaliber RL750.
opracowanie: Jakub Filip Szymaniak