Serica Wrist.Watch.Waterproof. WMB Edition [dostępność, cena]

Na zegarkowym horyzoncie pojawiła się właśnie nowa marka. Niby nic w tym dziwnego, gdyby nie fakt, że tym razem to projekt stworzony przez naszych kolegów dziennikarzy z Francji, dla autora wyjątkowego albumu.

Patrząc szeroko na rynek zegarkowy wydawać by się mogło, że stworzenie nowej marki zegarkowej nie jest specjalnie trudnym przedsięwzięciem. Na pozór wystarczy odpowiedni budżet i wprowadzić w życie można praktycznie każdy pomysł, posiłkując się wieloma opcjami realizacji. Inna sprawa, że sens takiego działania pojawia się tylko, kiedy idzie za nim naprawdę dobry, przemyślany projekt. To skutecznie oddziela przysłowiowe ziarno od plew, skazując lwią część nowych, butikowych marek na przeciętność tudzież szybkie zapomnienie. Na CH24.PL od czasu do czasu przybliżamy Wam brandy, które naszym zdaniem zasługują na uwagę. Tak było m.in. z francuskim Baltic Watch, z belgijskim Meraud, szwajcarskim Gorilla Watches czy nawet naszym rodzimym Xicorem. Każdy z tych projektów ma w sobie dużą dozę rozsądku i mądrego myślenia, a to w naszej ocenie podstawa dania sobie samemu szansy na sukces. O marce Serica piszemy z jeszcze jednego, wspomnianego już we wstępie powodu. Stoją za nią nasi paryscy znajomi z bloga Les Rhabilleurs.

Serica Wrist.Watch.Waterproof. WMB Edition
Serica Wrist.Watch.Waterproof. WMB Edition

Mówiąc najogólniej jak to tylko możliwe, Serica powstała z chęci stworzenia maksymalnie uniwersalnego, stylistycznie minimalistycznego, opartego na militarnych wzorcach zegarka, który nadawałby się do noszenia i na co dzień i od święta, nawet takiego z gatunku „Black Tie”. Koncepcja to odważna, ale Serica zadbała, by zespolić w jednym zegarku elementy czyniącego go uniwersalnym produktem „do wszystkiego”. Marka mówi nawet, że to projekt czasomierza jakiego na rynku nie dało się znaleźć. I choć można z tym polemizować, faktem jest, że finalny produkt spokojnie powinien trafić w gusta zegarkowego konesera.

Serica Wrist.Watch.Waterproof. WMB Edition
Serica Wrist.Watch.Waterproof. WMB Edition

Serica W.W.W. WMB Edition stworzona została we współpracy/dla Matta Hranka, autora książki „A Man and His Watch” i wydawcy magazynu WM Brown Project. Zegarek swoim stylem i pewnymi elementami odwołuje się bezpośrednio do wspominanych już zegarków militarnych sprzed dekad, w tym słynnej serii „The Dirty Dozen”. Jego zrobiona ze stali koperta ma bardzo klasyczne 37,7 mm średnicy plus niespełna 11 mm wysokości. Wodoszczelność na poziomie 100 m zapewnia jej wkręcony, pełny dekiel oraz duża, zakręcana koronka. Wykończoną satynowaniem oraz polerowaniem całość od góry zamyka wypukłe, utwardzone szkiełko mineralne z antyrefleksem. Pod nim zamocowana została lakierowana, czarna albo biała tarcza z namalowanymi indeksami arabskimi, wewnętrzną skalą 24h, pierścieniem minutowym oraz dodatkowymi indeksami z beżowej luminowy. Luma trafi tez na jedną z dwóch opcji wskazówek – typ „Broad Arrow” albo „Alpha”. Co ciekawe, na tarczy próżno szukać logo marki – ta wedle autorów ma się bronić sama.

Serica Wrist.Watch.Waterproof. WMB Edition
Serica Wrist.Watch.Waterproof. WMB Edition

W zgodzie z duchem vintage projektu Serica postawiła na manualny mechanizm. Wybór padł na szwajcarską ETĘ 2801-2 z 42h rezerwą chodu i 4-Hercowym balansem.

Kupując Serike W.W.W. WMB wybrać będzie można opcję z paskiem ze skóry cielęcej albo z nylonowym NATO. Jedna sztuka to koszt 580 EUR (~2 480 PLN). Pierwszych 500 egzemplarzy trafi do klientów pod koniec września. Jak zapewniają nas założyciele marki, ambicją nie jest stworzenie dużego, czysto komercyjnego projektu, ale kolejne modele są wielce prawdopodobne, o ile będzie je można stworzyć z kimś wyjątkowym.

Więcej o marce Serica na jej oficjalnej stronie TUTAJ.

Serica Wrist.Watch.Waterproof. WMB Edition

Producent Serica
Nazwa modelu Wrist.Watch.Waterproof. WMB Edition
Mechanizm manualny
Symbol mechanizmu ETA 2801-2
Rezerwa chodu (h) 42
Tarcza czarna, biała
Koperta stal
Średnica (mm) 37,7
Wysokość (mm) 10,8
Wodoszczelność 100m
Pasek skórzany, NATO
Limitacja 2000