Méraud Bonaire – nowa marka z Belgii na Kickstarterze [dostępność, cena]

Zegarkowych marek startujących na platformie Kickstarter jest wiele, ale bardzo niewiele z nich odnosi sukces. Belgijski Méraud postawił na sprawdzony, lubiany i jakże ceniony styl vintage, a to daje mu sporą szansę powodzenia.

Na Méraud Watch natknąłem się pierwszy raz na Facebooku. Facebook ma to do siebie, że znaleźć na nim można prawie wszystko, a zegarkowo to już absolutny jarmark: od podróbek i cudacznych wynalazków, przez multum ogłoszeń handlowych, modele vintage i nowe, aż do pojawiających się dość intensywnie marek butikowych. Tak się składa, że w dzisiejszych czasach „zegarmistrzem” może zostać każdy, a założenie nowej firmy jest proste i niespecjalnie wymagające. Co innego, jeśli ta firma ma serio zaistnieć w zegarkowej branży – to już zupełnie inna bajka. Méraud Watch zainteresował mnie swoim prosty przekazem, czystą formą z ewidentnymi inspiracjami retro (automatycznie na myśl nasuwa się bezel z Fifty Fathoms) i jakością komunikacji. Od razu skontaktowałem się z założycielem marki – Stijnem Busschaertem – który w detalach i w bardzo przyjazny sposób opowiedział mi o projekcie i swojej zegarkowej przeszłości. Stijn, mieszkaniec belgijskiej Gandawy, prywatnie jest wziętym kolekcjonerem. Szczególnie rozmiłowanym w zegarkach vintage. Pomysł na własną markę zegarkową zrodził się w jego głowie z pasji (a to najważniejsze) i prostej chęci zrealizowania własnego marzenia. Postawił na to co lubi, markę nazwał od francuskiego słowa oznaczającego szmaragd (Emeraud), a premierowy model – dość w sumie klasycznego nurka – ochrzcił imieniem lubianej przez nurków wyspy Bonaire na Karaibach.

Méraud Bonaire
Méraud Bonaire

Projekt startuje właśnie na platformie Kickstarter. Klasycznie można tam kupić jedną wersji Bonaire w przedsprzedaży, w preferencyjnej cenie. Zanim my dostaniemy Méraud w swoje ręce, kilka detali na temat samego zegarka.

Wspomniałem już, że Bonaire to diver mocno inspirowany stylistyką modeli sprzed lat – inspiracje te widać w praktycznie każdym jego detalu. Zrobiona ze stali, wykończona satynowaniem i polerowaniem koperta ma 39 mm średnicy (lug-to-lug 48,5 mm), 12,5 mm grubości oraz wodoszczelność równą 200m. Od spodu zamyka ją pełny, stalowy dekiel z wygrawerowanym wizerunkiem nurka. Od góry zaś zamocowano szafirowy bezel z bakelitową wkładką i podziałką minutową z luminowy, a w nim szafirowe szkło z antyrefleksem od wewnętrznej strony.

Méraud Bonaire
Méraud Bonaire

3 wersje kolorystyczne zegarka to czerń Onyx (ze złotymi detalami), szarość Graphit (z białymi detalami) oraz niebieski Marine (z białym detalami). W każdym przepadku prosty, wykończony szlifem słonecznym cyferblat ma nałożone okrągłe oraz trójkątne indeksy z luminową, dużą 12 i zestaw trzech wskazówek ze stali.

Méraud Bonaire
Méraud Bonaire

W kopercie Méraud Bonaire pracuje – co ciekawe i godne podkreślenia – automatyczny, szwajcarski kaliber STP1-11 od manufaktury Swiss Technology Production. Czemu Stijn nie zdecydował się na ETĘ lub Sellitę, tego nie wiemy. Wiemy za to, że mechanizm ma 44h rezerwy chodu, balans taktowany na 28.800A/h, stop sekundę oraz zestaw podstawowych dekoracji.

Jak na premierową kampanię na Kickstarterze przystało, zegarki będą na start dostępne w atrakcyjnych (w stosunku do regularnej sprzedaży) cenach, zaczynających się od 635EUR (~2.725PLN). Finalnie zegarek kosztować będzie 849EUR (~3.640PLN). Co dostajemy w zamian? W pudełku z zegarkiem znajdzie się zestaw dwóch dodatkowych pasków oraz narzędzie do ich wymiany. Jeden to produkowane we Francji nylonowe NATO, drugi to zrobiony z gumy, stylizowany na vintage pasek „Tropic” ze stalową klamerką. Sam zegarek zamocowany będzie na skórzanym pasku albo na stalowej, satynowanej, nitowanej bransolecie z mikroregulacją (coś jak tak w Orisach 65, tyle że z prawdziwym nitowaniem). Zegarki do pierwszych klientów dotrą w maju 2019.

Więcej o Méraud Watch znajdziecie na oficjalnej stronie marki TUTAJ.

Méraud Bonaire
Méraud Bonaire

Méraud Bonaire

Producent Méraud
Nazwa modelu Bonaire
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Symbol mechanizmu STP1-11
Rezerwa chodu (h) 44
Tarcza czarna, szara, niebieska
Koperta stal
Średnica (mm) 39
Wysokość (mm) 12,5
Wodoszczelność 200m
Pasek skórzany, bransoleta, gumowy, NATO
Cena (PLN) 3640